Powstaną nowe miejsca opieki nad najmłodszymi. Rusza nabór do programu „Maluch+”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekaże 450 mln złotych na rozwój żłobków dla najmłodszych. Program kładzie duży nacisk, aby zapewnić dzieciom jak najbardziej profesjonalną opiekę, w jak najlepszych warunkach.

Już dziś ruszył nabór ofert do programu „Maluch+” który zaplanowano na rok 2021. Celem tego programu będzie zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, także dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej troski oraz podwyższenie standardów opieki. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej twierdzi, że program pozwoli rodzicom i opiekunom na połączenie wychowania najmłodszych z obowiązkami zawodowymi. Pozwoli także na wsparcie infrastruktury, da szansę na rozwój miejsc, by były one atrakcyjne dla małżeństw, które w przyszłości planują powiększyć rodzinę.

Obecnie w kraju działa 6,4 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które oferują 192 tys. miejsc opieki. To prawie 100 tys. miejsc więcej niż w 2015 roku. Statystycznie opieką żłobkową otoczony jest średnio, co czwarty maluch. Ten postęp był możliwy dzięki zwiększonym środkom przeznaczonym na rozwój. W 2018 roku podniesiono budżet programu do poziomu 450 mln złotych rocznie. Tym samym zwiększyła się szansa na powstanie większej ilości żłobków w Polsce.

 

 

W tej edycji programu powstanie prawie 20,5 tys. miejsc opieki, a blisko 90 tys. już istniejących otrzyma dofinansowanie. Najwięcej środków otrzymają placówki z województwa mazowieckiego, powstanie 3,7 tys. nowych miejsc, a wsparcie otrzyma blisko 11 tys. Planowana kwota dofinansowania to 64 mln złotych. Duże wsparcie przewidziano także dla placówek z województwa małopolskiego. Kwota 50,5 mln złotych przeznaczona będzie na utworzenie 2,3 tys. nowych miejsc i dofinansowanie dla 13,5 tys. Województwo dolnośląskie otrzyma blisko 48,8 mln złotych na utworzenie prawie 2,3 tys. miejsc i dofinansowania dla 8,8 tys. już istniejących.

Program kładzie duży nacisk, aby zapewnić dzieciom jak najbardziej profesjonalną opiekę, w jak najlepszych warunkach. Minister Marlena Maląg zachęca samorządy do składania swoich ofert.

(fot. MRPiPS)

Zobacz również

2 komentarze

 1. Zlikwidować żłobki i przedszkola kto chce dzieci niech wychowuje a nie od razu oddaje do przedszkola

 2. Aby maluch + rodzina + 500 + na książki .piórniki itd .a kiedy coś dla starych kawalerów dadzą ? Wszystko na gowniaki a bezdzietni zawsze poszkodowani .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS