Poszli do baru świętować zdaną maturę, obaj zginęli. Sąd uniewinnił domniemanych sprawców

Od 16 lat toczy się sprawa zabójstwa dwóch maturzystów z Chełma. Dzisiaj lubelski sąd uniewinnił czterech mężczyzn, którzy mieli mieć związek z tą sprawą.

Do zabójstwa dwóch maturzystów doszło w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2000 roku w Chełmie. Wtedy to 20-letni Adam i 21-letni Artur po pozytywnie zdanym egzaminie dojrzałości wybrali się do baru „Miś”. Tam mieli świętować. W pewnym momencie z zaparkowanego na zewnątrz samochodu padł strzał. Kula dosięgła stojącego tyłem Adama, przebiła jego ciało, a następnie trafiła znajdującego się naprzeciw Artura. W wyniku ciężkich obrażeń ciała obaj maturzyści zginęli na miejscu. Zakrojone na szeroką skalę śledztwo wykazało, że młodzi ludzie padli ofiarą płatnego zabójcy.

Jednak zginęli w wyniku przypadku. Ich śmierć była związana z trwającymi w tym czasie porachunkami pomiędzy dwoma konkurencyjnymi grupami przestępczymi. Ofiarą miał być jeden z gangsterów, Ireneusz K., ps. „Gibas”, który w tym czasie także przebywał w barze. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zabójstwo miał zlecić wróg Ireneusza K., lider konkurencyjnej grupy Janusz W. ps. „Chrypa”. Za spust miał pociągnąć z kolei Wojciech W.. W sprawę zamieszani mieli być także Krzysztof B. i Janusz N., którzy pośredniczyli w całej sprawie. W 2012 roku mężczyźni stanęli przed sądem. Wojciech W. został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności, pozostali usłyszeli wyroki po 15 lat pozbawienia wolności.

Zarówno oskarżeni jak też prokuratura nie zgodzili się z orzeczeniem i złożyli odwołania. Sprawa trafiła więc do Sądu Apelacyjnego, który uchylił wyroki. Jednocześnie sędzia wydał decyzję, o ponownym rozpatrzeniu całej sprawy. Dzisiaj zapadł kolejny wyrok w tym postępowaniu, tym razem sąd uniewinnił wszystkich czterech zasiadających na ławie oskarżonych mężczyzn. Sędzia Andrzej Wach z Sądu Okręgowego w Lublinie tłumaczył, że zgromadzone przez prokuraturę dowody nie są wystarczające, aby potwierdzić z całą pewnością, że to oskarżeni są sprawcami śmierci maturzystów. Dodał, że proces opierał się na poszlakach a wiele zeznań wykluczało się nawzajem.

(fot. pixabay.com)
2016-11-16 23:11:55

Zobacz również

19 komentarzy

 1. witamy w zepsutej polsce

  • Polska pisze się zaczynając od wielkiej litery.

   • z pełną świadomością napisałem polska z małej litery mając 100% świadomość że poprawnie powinno być Polska. Skoro taki absurd jak opisany w artykule może mieć miejsce w „cywilizowanym” kraju to ja równie dobrze mogę napisać polska, pozdrawiam

 2. – Panie sędzio, jesteśmy niewinni. Nie chcieliśmy zabić tych dwóch tylko tego innego.
  – A, no to trzeba było tak od razu. Uniewinniam was. Jesteście wolni.

 3. Jak to jest. Dla jednego sędziego dowody są wystarczające, a dla drugiego zupełnie nie i wypuszcza się bandytów na wolność. Któryś z sędziów musiał się pomylić skoro zapadły dwa skrajnie różne wyroki w tej sprawie. Zatem niewinnie skazani powinni dostać odszkodowanie za 4 lata od 2012 roku. W takim razie policja i prokuratura powinna powrócić do sprawy, bo dwóch chłopaków nie żyje, a kary nikt nie poniósł. Tyle, że jakoś słabo wierze w przypadki i pomyłki w wymiarze (nie)sprawiedliwości.

 4. Taka mała pomyłka od 16lat i bez nazwisk to jest nie normalne

 5. Brak słów.Alleluja i do przodu.Szykujmy kasę na odszkodowania.

 6. Pampalini łowca zwierząt

  Dobra zmiana.

 7. Ktoś chyba dostał w łapkę i od razu zdanie się zmieniło :/

 8. A co na to sprawiedliwy Pan Ziobro, może zajmie stanowisko w tej sprawie.

 9. No to jest kpina….
  W jakim my państwie żyjemy….
  Dwóch ludzi nie żyje, śledztwo zakończone, rozprawy też się odbyły tylko winnych brak………
  To co zostało to: dwa groby i dwie rodziny którym zawalił się świat, tony akt w urzędach i poczucie dobrze spełnionego obowiązku u naszych urzędników.

  No to ja się pytam w tej konkretnej sytuacji za co panowie policjanci, prokuratorzy i sędziowie biorą pieniądze – za przekładanie papierków po urzędach przez 16 lat….
  Już za tę jedną sprawę powinno być wszczęte postępowanie wyjaśniające w urzędach za nim dyscyplinarki dla odpowiedzialnych za tę sytuację.

  • I to jest logiczne.Gdyby urzędnicy ponosili odpowiedzialność za swoje zadania w pracy,a tym bardziej sędziowie, prokuratorowie, to kilka razy zastanowiłby się nad wyborem : łapówka,czy konsekwencje za niedokładne zbadanie sprawy,czego efektem są fałszywe wyroki.

 10. Jeden widzi dowody,drugi nie.To o co tu chodzi?Ktoś się nie nadaje na to stanowisko

  • Pampalini łowca zwierząt

   Jedni insynuują, że był zamach. Drudzy udowodnili, że go nie było.

  • Jeśli się między oczy a dowody umieści odpowiednią ilość specjalnych papierków z podobizną króla, to tych dowodów nie widać. Jedni mają lepszy wzrok a inni słabszy.

 11. Kasy wezmą jak za Smoleńsk.

 12. ŻYĆ SIĘ ODECHCIEWA W TYM CHORYM PAŃSTWIE BEZPRAWIA ………..

 13. I teraz dostaną grubą kase za odszkodowanie. Szykuj kase podatniku

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach