Podrabiali „niemiecką chemię”. Sprzedali 54 tiry proszku i żelu do prania

To miały być doskonałej jakości środki do prania sprowadzane z Niemiec. Okazało się, że wszystko było produkowane w Polsce a następnie oklejane podrabianymi etykietami.

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili ogólnopolską akcję wymierzoną w grupę przestępczą, zajmującą się podrabianiem chemii gospodarczej. Proceder wyglądał następująco: w jednej z firm w powiecie grójeckim produkowano proszek do prania oraz żel. Następnie na opakowaniach umieszczano fałszywe etykiety, informujące o tym, że jest to markowy produkt światowego koncernu, sprzedawany na rynku niemieckim.

Jak ustalili śledczy członkowie grupy od listopada 2014 roku do listopada br. wprowadzili do obrotu co najmniej 54 tiry wypełnione proszkami do prania i żelami o wartości 2,3 mln złotych. Towarem tym handlowali nie tylko w Polsce, ale również na Litwie i Ukrainie. Policjanci ustalili, że grupa zarobiła na procederze około miliona złotych.

Rozbiciem grupy zajęli się funkcjonariusze CBŚP z Lublina. Wkroczyli oni jednocześnie do kilku miejsc w Lublinie, Żywcu, Grójcu, Rykach i Świdniku. Zatrzymanych zostało osiem osób, w tym lider grupy. Jednocześnie znaleziono również drukarnię, gdzie na potrzeby grupy wytwarzane były etykiety umieszczanie później na towarze. Z kolei w jednej z firm w powiecie grójeckim zabezpieczono 1,5 tony środków chemicznych.

W trakcie kilkumiesięcznego rozpracowywania grupy wyszło też na jaw, że wyłudzała ona podatek VAT. Dlatego też w działaniach uczestniczył także wywiad skarbowy. Zatrzymani usłyszeli już w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej zarzuty działania w grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustwa i naruszeń prawa własności przemysłowej. Z kolei lider grupy 34-letni Zdzisław K. usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


(fot. CBŚ)
2016-11-16 22:16:45

Zobacz również

15 komentarzy

  1. Teraz trochę się boję iść po niemiecką chemię we wtorek na felin;/// bede znowu prał w szarym mydle

  2. Persil żel 5,65l za 35zł za butelkę jak nic.A takie gówno,że nie wiem,też się dałam nabrać!

  3. Oryginalna chemia z Niemiec tylko na 1-go maja 35. Sklep „Berta”, istnieje już od paru lat i nigdy się nie zawiodłam.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności