Poszedł na spacer z psem, natrafił na ludzkie szczątki. Średniowieczne cmentarzysko pod Hrubieszowem (zdjęcia)

Pola pod Hrubieszowem nie przestają zaskakiwać archeologów. Tym razem na jednym z nich zostało odkryte średniowieczne cmentarzysko, a o sprawie poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Jeden z mieszkańców Honiatyczek w gminie Werbkowice podczas spaceru z psem, na jednym z pól, natknął się na skupiska ludzkich kości. Początkowo nie dało się określić, czy szczątki te należy traktować jako materiał dla policji, Instytutu Pamięci Narodowej, czy może dla archeologów, mieszkaniec postanowił za pośrednictwem Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie, przekazać informację o swoim niecodziennym odkryciu do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Nim na miejscu pojawili się archeolodzy, część procedur przy takich odkryciach zobowiązani byli przeprowadzić funkcjonariusze policji wraz z prokuratorem. Zabezpieczano kości, które następnie zdeponowano w prosektorium do dalszego wyjaśnienia. Na drugi dzień na miejscu pojawili się archeolodzy. Po kilku minutach wiadomo było, że sprawą tą powinni zająć się pracownicy muzeum, a nie prokuratura, bowiem w sąsiedztwie kości wyoranych przez pług, znajdowały się charakterystyczne, proste w konstrukcji srebrne kabłączki skroniowe, noszone jako kobiece ozdoby głowy w średniowieczu.

Dzięki ratowniczym badaniom wykopaliskowym, zabezpieczono setki fragmentów ludzkich kości w warstwie oraniny, pod którą zachowały się również szkielety, ułożone zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, czyli na plecach z głową skierowaną na zachód. Znaleziono także niewielkie kute gwoździe, którymi trumny były zbijane w całość. Odkryto 4 groby osób w różnym wieku. Dopiero dalsze analizy antropologiczne pozwolą określić jakiej były płci i ile miały lat w chwili śmierci.

Do najciekawszego znaleziska należy zaliczyć pochówek kobiety, która na drogę po śmierci otrzymała bogate ozdoby – kilkanaście prostych w konstrukcji srebrnych kabłączków skroniowych pierwotnie przymocowanych, bądź do jakiegoś nakrycia głowy, bądź opaski. Odkryto też niewielkie zawieszki z brązu, noszone prawdopodobnie na szyi. Mogły być uznawane za rodzaj symbolicznych amuletów.

Podobne znaleziska znane są z terenów średniowiecznej Rusi Kijowskiej, ale i Skandynawii. Odkryte cmentarzysko w Honiatyczkach położone jest zaledwie kilka kilometrów od słynnego grodziska w Czermnie-Czerwieniu, stolicy Grodów Czerwieńskich.

(fot. WUOZ)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Powinno być ‚Poszedł na spacer znalazł … cmentarz’/

 2. A oprócz psa miał wykrywacz.

 3. Po współczesności za ile tyś.lat nawet kamienia na kamieniu nie będzie.Aby mikroby przeźyją .

 4. I chłopu popsuł wiosenne prace polowe bo mu się chciało z kundlem połazić.

 5. A kundel nazywał się Garret ? 😀

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7765zł 0.51%
  • GBP 5.2367zł -0.06%
  • EUR 4.5345zł 0.25%
  • CHF 4.112zł -0.22%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”