Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Posiadał broń bez zezwolenia. Tłumaczył, że bierze udział w rekonstrukcjach historycznych

Policjanci z Łęcznej podczas kontroli jednego z pojazdów osobowych znaleźli w nim broń. Właściciel tłumaczył, że wykorzystuje ją podczas rekonstrukcji historycznych.

W piątek wieczorem policjanci z Łęcznej zatrzymali w Charlężu pojazd do kontroli drogowej. Pojazdem podróżowało dwóch mężczyzn. Mundurowi ukarali kierowcę za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa mandatem i punktami karnymi. 24-latek podróżował ze swoim kuzynem, który podczas kontroli zaczął się nerwowo zachowywać.

Policjanci nabrali podejrzeń i postanowili przeszukać pojazd. Stróże prawa znaleźli dwa woreczki z różową i białą krystaliczną substancją, łącznie ponad 30 gramów. W czasie dalszego przeszukania mundurowi znaleźli w chryslerze pistolet z magazynkiem, ale bez amunicji.

Do znalezionej substancji przyznał się kierowca pojazdu, zaś do broni 19-letni pasażer.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Podczas przesłuchania starszy z nich wyjaśnił, że proszkowa substancja to dopalacze kupione za pośrednictwem internetu. Prawdziwością jego zeznań zajmą się śledczy, którzy w postępowaniu powołają biegłego. Określi on czy posiadanie zabezpieczonej substancji jest zabronione przez prawo.

Według wstępnych badań biegłego, zabezpieczona broń jest bronią palną w rozumieniu Ustawy o broni i amunicji i na jej posiadanie wymagane jest zezwolenie.

W trakcie przesłuchania mężczyzna wyjaśnił, że broń została zakupiona przez Internet i była wykorzystywana podczas występów grupy rekonstrukcyjnej, do której należy.

Zabezpieczona broń trafi do dokładnych badań balistycznych prowadzonych przez Laboratorium Kryminalistyczne. Mężczyźnie, u którego odnaleziono arsenał grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

2017-12-04 12:40:43
(fot. Policja Łęczna)

14 komentarzy

 1. Absolwent Wyższej Szkoły Szczerzenia Zębów w Uśmiechu

  Gdyby bajka o uczestnictwie w grupie rekonstrukcyjnej mogła być prawdziwa, należałoby kupić sporo starszy model przedmiotu przypominającego broń, np. P38, TT, Colt 1911, Parabellum itp..
  To co na fotce jest zbyt nowoczesne.

 2. srutu tutu majtki z drutu 🙂 pewnie jakieś repliki bez zezwolenia sie okaże i tyle 🙂 dowalą im co najwyżej za dopalacze 😛

  • Pistolet Ekol model chyba Alp 2 – typowa „gazówka” z przegrodą, kal. 9mm. W Czechach legalna, u nas niestety nie. Wersja z rekonstrukcjami jest mało prawdopodobna – jest masa replik, które są pozbawione cech bojowych – nikt tam nie biega ze współczesną „procą gazową” 😉 Pozdrawiam.

   • Ciotka Chichotka

    Ale dla redakcyjnych specjalistów to BROŃ, dobrze, że o arsenale nie wspomniano – tym razem.

    • Nie ma tu specjalistów od broni. Taka ciekawostka.

     Według wstępnych badań biegłego, zabezpieczona broń jest bronią palną w rozumieniu Ustawy o broni i amunicji i na jej posiadanie wymagane jest zezwolenie.

    • O arenale jednak wspomniano; „Zabezpieczona broń trafi do dokładnych badań balistycznych prowadzonych przez Laboratorium Kryminalistyczne. Mężczyźnie, u którego odnaleziono arsenał grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności”

 3. sierżant orkiestry podwodnej

  Złe tłumaczenie młodzieńca , gdyby powiedział że jest z obrony terytorialnej.

 4. słabe zwieracze mają po tych dopalaczach

 5. A co rekonstruujecie?
  aaa, rózne takie… napady na banki, wymuszenia…

 6. Jak dla mnie to zwykły hukowiec na amunicję 9mm P.A.K cała bawi się tym bez zezwolenia a tylko w Polsce jest to broń palna na pozwolenie

 7. Cała Europa chciałem powiedzieć

  • Są kraje,zwłaszcza w Afryce gdzie nikt nie pyta młodzieńca spacerującego z kałachem o to czy aby ma na niego pozwolenie. Tylko czy o to w tym chodzi?

   • Ci co ostatnio policjanta utłukli, też jakoś specjalnego pozwolenia na broń nie szukali