Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Poseł zapowiada nowy program dla lubelskich strażaków. Na zakup nowoczesnego sprzętu trafi ponad 130 mln zł

Z okazji Dnia Strażaka poseł Sylwester Tułajew wskazał, że jest niezwykle dumny z pracy lubelskich strażaków. Zapowiedział, że na zakup nowego sprzętu dla nich zostanie przeznaczone ponad 130 mln zł.

Dziś obchodzony jest Dzień Strażaka. Święto to, ma na celu uhonorowanie wysiłku strażaków, jaki wkładają aby każdego dnia nieść pomoc społeczeństwu. Centralne obchody rozpoczęły się w południe w Warszawie, z kolei wojewódzkie zaplanowano na piątek 12 maja w Lublinie. Z tej okazji, poseł Prawa i Sprawiedliwości Sylwester Tułajew zapowiedział dziś nowy program, dzięki któremu jednostki otrzymają środki finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu.

Jak tłumaczył poseł, dziś w sposób wyjątkowy i szczególny należy pamiętać o wszystkich strażakach, dlatego też złożył im serdeczne życzenia dziękując jednocześnie za to, że nieustannie strzegą bezpieczeństwa, zawsze są gotowi aby wspierać i nieść pomoc czy to przy wypadkach drogowych czy przy pożarach, kiedy trzeba ratować dobytek społeczeństwa.

-Jestem niezwykle dumny z pracy lubelskich strażaków. To oni zazwyczaj są pierwsi na miejscu zdarzenia, kiedy potrzebna jest pomoc. Od samego początku zabiegaliśmy o kwestie związane z bezpieczeństwem, ustanowiony został specjalny program modernizacji służb mundurowych, przeznaczając na to ponad 10 mld zł. Z tej kwoty blisko 2 mld to pieniądze dla straży pożarnej. Zarówno na budowy jednostek ratowniczo – gaśniczych, nowe wyposażenie, umundurowanie jak też na nowe pojazdy – mówił Sylwester Tułajew.

Poseł zaznaczył, iż z tych środków do województwa lubelskiego trafiło już ponad 14 mln zł, z czego ponad 6 mln zł przeznaczone zostało na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Wskazał, iż jest to niezwykle ważny i potrzebny obiekt mający służyć społeczności całego powiatu.

-Pamiętamy również o druhach strażakach. To ważny aspekt, to są dotacje udzielane dla Ochotniczych Straży Pożarnych,
ale również nowe wozy strażackie. Chciałbym przypomnieć, że w 2021 roku przeznaczyliśmy dla województwa lubelskiego dotacje na zakup 21 wozów strażackich, w ub. roku była zapowiedź 42, ostatecznie okazało się, że kupiono 50 pojazdów. W tym roku założyliśmy, że nowych wozów dla OSP będzie 62, ale już wiemy, że liczba ta będzie większa. Pokazujemy w sposób wyraźny, że zależy nam na druhach strażakach, na Ochotniczych Strażach Pożarnych, dofinansujemy zakup nowych wozów, sprzętu, zależy nam aby podkreślić, a przede wszystkim przyczynić się, aby mieli nowoczesny sprzęt i żeby mogli bez problemu nieść pomoc wszystkim, którzy potrzebują wsparcia – mówił Tułajew.

Wiadomo już, że będą też kolejne środki finansowe dla strażaków z naszego regionu. Poseł wskazał, że podpisany został dziś nowy projekt, jaki mają realizować wspólnie Komenda Wojewódzką PSP w Lublinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Jest to jedna z pierwszych umów w ramach nowej perspektywy unijnej, która zakłada przeznaczenie ponad 130 mln zł na wyposażenie jednostek PSP oraz OSP KSRG. Dofinansowanie unijne wynosi ponad 107 mln zł, reszta to wkład własny. Pieniądze te mają być wydatkowane przez okres trzech lat począwszy już od tego roku.

(fot Sylwester Tułajew)

25 komentarzy

 1. Tumaniew znowu promuje się za cudze pieniądze. Ciekawe, czy przed wyborami weźmie udział w jakiejkolwiek debacie czy jak zwykle?

 2. Dyrdymałkiewicz nijaki

  Dobrze, że nasi dzielni druhowie dostaną sporo nowego sprzętu, stary, ciut przechodzony będzie można oddać „braciom”.
  Ale żeby nie mówili, że biorą za darmo, utartym zwyczajem za każdą motopompę, agregat, czy samochód dajmy im cysternę paliwa, albo dwie.
  Polacy zapłacą to w wyższych cenach paliw.

 3. …pan poseł z własnej kieszeni też da kasę ?

  • weźmie od Nas 260, 130 odda strażakom – reszta pójdzie na koszty ogólne między innymi takie reklamy i wstawki w telewizorni ….

 4. Nikt nam tyle nie da ile on może obiecać.

 5. Buduje się przed wyborami? I to za kasę z wrogiej Unii Europejskiej? Co za wstyd! A…. Nie…. Oni nie mają wstydu i honoru.

 6. ja jako były

  a miał taką tekturkę z kwotą, bo bez tego to chyba nie ważne 🙂

 7. Mietek Kopeć

  PiSda wam. ?

 8. nie kryty krytyk

  znowu nowy sprzęt, czyli opłacało się oddać arabom rafinerie za cene którą w rok odrobią.
  przecież to nie jest tak że wybory przed nami i trzeba obiecywać i rozdawać, żeby potem kolejne 4 lata można było kraść. dziwne że tamtym roku nie było żadnej kasy dla nikogo, oprócz patologii 500 i emeryt plus.
  9% zdrowotnego, czyli dla niektórych tysiące złotych zabrane, a jak było kolejki do lekarzy tak są jeszcze dłuższe, jak wyjeżdżali lekarze, tak teraz spier(lala)ją jeszcze szybciej. a gdzie są te miliony z 9% zdrowotnego??

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112