690 680 960

W poniedziałek w regionie możliwe gwałtowne burze

Od niedzieli do Polski z rejonów północnej Afryki napływa gorące i coraz bardziej niestabilne powietrze zwrotnikowe. W poniedziałek w regionie możliwe jest wystąpienie gwałtownych zjawisk burzowych.

Wczoraj wieczorem nad zachodnie dzielnice Polski wkroczył front chłodny, który przez najbliższe dni będzie miał kluczowy wpływ na przebieg pogody w kraju. W zasięgu tego frontu rozwijać mają się zjawiska konwekcyjne o dużej intensywności.

Poszczególne modele numeryczne prognozują powstanie kilku ośrodków burzowych na obszarze regionu. Mogą to być głównie burze pulsacyjne, jak i też superkomórki burzowe.

Omawiane zjawiska mogą przynieść silne, niszczące porywy wiatru, jak i też gradu o średnicy do 3-4 cm. Możliwe są także zalania. Inicjacja konwekcji jest spodziewana na godziny popołudniowe bądź późno popołudniowe.

Pierwsze z nich mogą powstać nad zachodnią częścią regionu, a w kolejnych godzinach burz może być coraz więcej i będą przemieszczać się na wschód województwa lubelskiego. Zaczną one zanikać późnym wieczorem bądź wczesną nocą.

Ze względu na dużą lokalność poniedziałkowych burz zalecane jest śledzenie detektorów i radarów, które są dostępne pod adresem poniżej:
http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-07-31 07:45:46
(fot. lublin112.pl)

24 komentarze

 1. „Poszczególne modele numeryczne prognozują powstanie kilku ośrodków burzowych na obszarze regionu. Mogą to być głównie burze pulsacyjne, jak i też superkomórki burzowe.” Przecież to jest zbyt ogólnie. Te modele wyraźnie pokazują gdzie powstanie burza. Tak ogólnie to sobie każdy może napisać słowo region. Dla osób, które chodzą po radiach, chwalchwala się dużą popularnością mniej więcej określenie gdzie wystąpią burze na Lubelszczyźnie nie powinno być problemem.

   • Studętkom jezdem to wiem że....

    Czy jeśli ktoś inaczej myśli niż Szanowny (na) Pan, (Pani) Redaktor to zaraz hejt?

  • Dla ciebie jest problemem twoja zazdrość i zawiść do tych ludzi. Obserwuje twoje komentarze jedno co z nich wypływa to tylko złośliwość. Zrób swoją stronę pogodową I pochwal się swoimi ustaleniami wtedy zobaczymy jak ty będziesz sobie radził z prognozami bo póki co to wiele do powiedzenia nie masz. Może mają ci podać gdzie i o której godzinie spadnie pierwsza kropla deszczu. Także specjalisto od pogody czekamy na twoje prognozy z dokładnością do jednego metra gdzie wystąpi burza.

   • Nie da się przewidzieć co do metra. Da się +- 50 km. Wystarczy wejść na Polskich Łowców Burz i zobaczyć jak ludzie potrafią na prawdę przewidzieć burze. Niestety obserwuję obydwa portale i sprawdzalność PŁB jest o wiele większa niż naszych rodowitych „fanów”.

    • Lubelscy Fani Pogody

     Współpracujemy z PŁB. Wiemy jak wyglądają ich prognozy. Nikt tam nie bawi się w miasta czy obszary przybliżone.

     Co do sprawdzalności nie żebyśmy się chwalili czy ich krytykowali, ale mieli kilka nietrafionych prognoz, gdy my trafiliśmy.

     My wydajemy głównie dla regionu prognozy. Skupiamy się na mniejszym obszarze Polski i jest nam zdecydowanie łatwiej trafić z prognozą niż kolegom z PŁB.

     Jak jesteś taki mocny w prognostyce, to zachęcamy do robienia własnych. Ocenimy wtedy, kto lepiej się zna.

  • Przynajmniej pokazują twarz a A ty jesteś tylko anonimowym komentatorem nic więcej….

 2. Andrzej masz rację portal 112 zrobił się dziadowski i pisze tylko to co pod nos im podadzą a w większości albo zbyt ogólnie albo mało wiarygodne informacje,a jak pokazałem błąd w tytule to nawet nie było zwykłego dziękuje

 3. Pampalini łowca zwierząt

  Dzisiaj na terenie Polski wystąpią burze. Po jesieni nadejdzie zima, wystąpią mrozy i zacznie padać śnieg.

 4. Masz konkret! cyt….i chciał bo zabić a powinno być i chciał go zabić!!!!!!!!!!!!!!!!! Błąd już poprawiony ale zero kultury nawet nie było dziękuje i komentarz też nie był widoczny gdzie zwróciłem uwagę o błędzie!!! Dopiero jak się upomniałem o podziękowanie opublikowaliście! Masakra redaktorku do szkoły czas wrócić by nauczyć się dobrych manier!!

 5. przez ostatnie 14 dni mojego urlopu w górach prognoza pogody sprawdziła się… 1 dnia! ;)))) tyle w temacie prognoz i tych modeli numeryczno-statystyczno-predykcyjno-niewiadomo jakich 🙂

  • To prognozowanie to tak, żeby ino w nosach z nudów nie dłubać

  • Lubelscy Fani Pogody

   Kolejny ignorant, który nie jest świadomy, że burza to zjawisko lokalne.

   Chyba czytelnikom portalu Lublin112 trzeba zrobić szkolenie i chyba je przeprowadzimy.

   Ile razy można pisać, że burza to zjawisko lokalne a prognoza dotyczy regionu a nie ulicy szanownego czytelnika.

   Specjalnie dla Was stworzyliśmy zakładkę, w której możecie śledzić sytuację burzową nad Polską oraz regionem. Link do niej podajemy poniżej.

   http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

   • Tu chodzi o to, że te prognozy to często wyglądają jak horoskop – a nuż się sprawdzi… Ja rozumiem, że trzeba dać ludowi trochę prostych informacji, które na pewno go zainteresują w odróżnieniu od np. polityki, do tego trzeba pokazać jakieś tam pogodynki kreowane na gwiazdy, jakby one same tę prognozę opracowywały. I widzę później statystyki w TV, że sprawdzalność 98% – ciekawe skąd, jak i gdzie?! Do tego znany portal na I.. reklamujący prognozę na 25 dni – wow! Na 4 dni zazwyczaj nie idzie tej pogody przewidzieć… Aplikacje Google ciągnące dane z Accu… a tamci nie wiadomo skąd skoro w mieście sucho, a wg aplikacji na telefonie niby pada… Dla mnie w prognozie wystarczyłaby kombinacja słów: ciepło, chłodno, deszczowo, słonecznie, śnieg. Z wytłuszczonym dopiskiem „powinno być”. Taka to prognoza. Ja rozumiem, że są pasjonaci którzy tym się interesują, ale co to tak na prawdę daje nam, zwykłym ludziom skoro nader często na „naszej ulicy” ta prognoza się nie sprawdza? Trochę już na tym świecie żyję, obserwuję i gdybym miał cokolwiek planować na podstawie tych prognoz to.. dziękuję.

    • Musisz pojąć kilka ważnych kwesti. Zasięg konwekcji przeważnie jest dużo mniejszy niż opadów wielkoskalowych. Zjawiska burzowe mają tzw „dziury”, które utrudniają prognozowanie co do miasta.

     Piszemy w uproszczeniu wszystko. Nie chcemy robić tu wywodu naukowego, bo to nie ma sensu.

     Musisz zatem zrozumieć. Burze są zjawiskiem lokalnym. Można je zaprognozować np dla danego województwa bądź części regionu, ale nawet w USA amerykański dział zajmujący się burzami (SPC) nie wydaje prognoz, w których jest napisane „Dzisiaj np przez Nowy Jork przejdą niszczycielskie burze”.

     W pogodzie nigdy nie ma 100% i nigdy najprawdopodobniej nie będzie.

Kursy walut

 • USD 4.3833zł 2.11%
 • GBP 5.2764zł 0.37%
 • EUR 4.7195zł 0.59%
 • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas