Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 7100 zgłoszeń w kraju związanych ze skutkami silnego wiatru (zdjęcia)

Nieprzerwanie w całym kraju panują trudne warunki pogodowe związane z silnym wiatrem. Straż pożarna odnotowała do godziny 12 ponad 7100 interwencji.

Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, w całym kraju od godzin nocnych strażacy usuwają skutki wichur. Do godziny 12 jednostki PSP oraz OSP odebrały ponad 7100 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Nie żyją trzy osoby, jedna zginęła w pojeździe przygniecionym przez drzewo, dwie kolejne zmarły w wyniku obrażeń odniesionych po upadku dźwigu na budowie w Krakowie. Strażacy mają informacje o ponad 500 uszkodzonych budynkach, blisko 180 to są poważne uszkodzenia.

W regionie straż pożarna interweniowała kilkadziesiąt razy do przewróconych drzew i połamanych konarów. W czwartek rano drzewo zatarasowało przejazd na drodze krajowej nr 48 na trasie Kock – Moszczanka, z kolei na drodze wojewódzkiej nr 830 w miejscowości Tomaszowice Kolonia drzewo upadło na przejeżdżające auto. Kierująca nim kobieta została przewieziona do szpitala. Strażacy na terenie woj. lubelskiego nadal interweniują do powalonych drzew oraz uszkodzonych budynków.

Jak przekazała KM PSP w Zamościu, od wczesnych godzin porannych na terenie powiatu zamojskiego odnotowano kilka interwencji dotyczących zagrożeń powodowanych przez podmuchy silnie wiejącego wiatru. Na szczęście nikt w tych zdarzeniach nie ucierpiał.

W miejscowości Potoczek gm. Adamów na jezdnie przewróciło się drzewo. W Zamościu przy ul. Jesiennej oraz w Starym Zamościu doszło do niewielkich uszkodzeń dachów, budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W okolicy Przedszkola Miejskiego Nr 1 przy ul. Okopowej strażacy prowadzą działania przy drzewie pochylonym nad chodnikiem. Odnotowano też naderwanie blachy na dachu budynku Szkoły Podstawowej w Łabuniach. W Ornatowicach również odnotowano przewrócenie się drzewa na jezdnię.

Z kolei na terenie powiatu puławskiego straż pożarna interweniowała m.in. w Kazimierzu Dolnym, Kurowie oraz na trasie pomiędzy Żerdzią a Baranowem. Te interwencje dotyczyły połamanych drzew. Z kolei strażacy z Końskowoli jeździli do miejscowości Rudy, gdzie uszkodzeniu uległ dach na stodole.

Pięć tornad w kraju

Obecnie do European Severe Weather Database trafiły informacje o pięciu tornadach, które pojawiły się w ciągu ostatnich godzin na terenie Polski. Chodzi tutaj o trąby powietrzne siejące zniszczenie w miejscowościach: Sierosław, Wójcice, Smaszków, Tykadłów, Żelazków, Zborów, Podzborów w woj. łódzkim, a także Stara Ciświca, Dobrzyca i Sośnica w woj. wielkopolskim.

Mając na względzie prognozę pogody na najbliższe godziny, apelujemy o unikanie w miarę możliwości parkowania pojazdów pod drzewami, jak również usunięcie z balkonów naszych domów i mieszkań drobnych oraz lekkich przedmiotów, które mogą zostać poderwane przez podmuchy wiatru.

(fot. PSP)

5 komentarzy

  1. Jest nagranie z Krakowa jak dzwig budowlany się przewraca , zgineły dwie osoby.

  2. Dlaczego pod każdym artykułem o wietrze widać wypowiedź Kołodziejczaka z AgroUnii?

  3. Ich obsypać złotem,a nie doplacac konowalom za walke z nibypandemią,ktora przez to wlasnie tyle trwa. Zniknie dotowanie jednej choroby,to i pandemia sie skonczy.

Z kraju