Ponad 16 miliardów złotych ma trafić na budowę tras szybkiego ruchu na Lubelszczyźnie

Dokończenie obecnie budowanych jak też projektowanych dróg ekspresowych w naszym regionie, jak też realizację tych zaplanowanych, zapowiedział wicewojewoda lubelski. Plany są takie, aby na Lubelszczyźnie było 500 km tras szybkiego ruchu.

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowego programu drogowego, który do 2030 roku przewiduje przeznaczenie blisko 300 mld zł na rozbudowę sieci dróg szybkiego ruchu. Zgodnie z założeniem Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, na zadania nowe ma trafić około 187 mld zł, z kolei na kontynuowane około 105 mld zł.

Jak wskazywał premier Mateusz Morawiecki, środki te mają pozwolić na dokończenie sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Łącznie do 2030 roku ma być w kraju ok. 8 tys. km nowoczesnych dróg, zaś „Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie”. Źródłem finansowania będzie Krajowy Fundusz Drogowy, a poszczególne inwestycje będą zgłaszane do dofinansowania unijnego.

Jeżeli chodzi o województwo lubelskie, na inwestycje drogowe przeznaczono z tej puli ponad 16 miliardów złotych. Większość z tych środków trafi na realizowane już zadania. Jak wskazywała zastępca dyrektora oddziału ds. technologii GDDKiA Oddział w Lublinie Edyta Szewczyk, obecnie wykonywanych jest łącznie ponad 120 km dróg ekspresowych. Chodzi o trasę S19 z Lublina do Rzeszowa, do tego dochodzi obwodnica Tomaszowa Lubelskiego, czy też będące w trakcie projektowania odcinki od Lublina do Lubartowa i obwodnica Chełma.

– Na terenie województwa lubelskiego są bardzo istotne drogi, które prowadzą na wschód. Zarówno te, które łączą Europę Zachodnią z Europą Wschodnią, to jest A2, łącząca przejście graniczne z województwem mazowieckim przez województwo lubelskie, ale również bardzo istotne drogi, które łączą nas z południowymi i południowo-wschodnimi sąsiadami, to jest S12, odcinek między Piaskami, a Dorohuskiem oraz odcinek między Piaskami, a Hrebennem – mówi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Dlatego też plany wskazują również na budowę dróg S17 Piaski – Hrebenne, S19 granica z województwem mazowieckim – Lubartów, oraz S12 Piaski – Dorohusk. Jeszcze w tym roku mają być ogłoszone przetargi na budowę 100 km dróg ekspresowych w naszym regionie. Chodzi o odcinki od Zamościa w kierunku do Hrebennego i od Kocka do granicy z województwem mazowieckim.

Z kolei kwota 1,5 mld zł ma być przeznaczona na inwestycje w obwodnice Janowa lubelskiego, Dzwoli, Gorajca, Zamościa, Szczebrzeszyna, Łęcznej i Łukowa.

 

(fot. LUW)

Zobacz również

19 komentarzy

 1. Jak czarny szaman znaczy klecha nie pokropi tzn że co, grunt osiądzie ? haha

 2. na północ od Lubartowa to chyba nie warto eski budować, A już za Kockiem łatwiej o zająca niz auto chyba że w styczniu rosjanie z Królewca jadą do Zakopanego

 3. Dajcie na wiadukt na Diamentowej bo coś jeszcze dlubia niemrawoooooo

 4. S74 do Zosina by jeszcze zrobili i byloby git.

  • Na razie obiecują… że do 2030…
   i że atomówkę będzieta mieć… i najważniejsze 1000+
   a do 2040 przegonimy Chiny… aaaaaaaaaaaaahahhahaha
   a ciemny lud wierzy i już wie że takim „fachofcom” specom od „żondzenia” się należą podwyżki….
   nikt by lepiej tego nie zaplanował…

 5. Najlepiej skomunikowany region w UE. Hehehehe
  Co oni w tym (nie)rządzie biorą?

 6. Ja prdl to powinno być zrobione lata temu A nie teraz wciskają jakaś ciemnotę

 7. Liczą na Unię, czy dodrukują hajsu? Toż ta Unia podobno taka zgniła i plugawa, a kasa od niej nie śmierdzi? No, dziwne… Plują na nią, a tu proszę, taaaakie zamiary.
  Dla mnie to dzielenie skóry na niedźwiedziu i czysta propaganda.
  P.s. A jak unia nie da, to tym gorzej dla unii!!!😁

 8. Wina PiSu

 9. dziwne, te nowe drogi (S12, S17) to tylko na wschód ???

  chyba tam musi być dobrobyt….

  • Czytaj między wierszami. Z 300 mld. Lubelszczyzna dostanie 16 mld…
   Tłumaczyć dalej, czy lemingi obudzone?

 10. a pozniej bramki i placcie za to co wybudowano z waszego hajsu.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew