Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto: Ścieżka przyrodnicza Czarny Las (zdjęcia)

Z wieży widokowej podziwiać można bagna oraz częściowo martwy las. Dostrzec można też bogaty świat zwierząt jak też roślin. Na weekendowy spacer warto wybrać się na ścieżkę przyrodniczą w Lesie Milanowskim.

Jest takie miejsce w lasach Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, które szczególnie wiosną zachwyca swoim urokiem. Chodzi o ścieżkę przyrodniczą Czarny Las, która zlokalizowana jest w Lesie Milanowskim położonym przy drodze wojewódzkiej nr 813 z Parczewa do Komarówki Podlaskiej.

Ścieżka została utworzona w 2005 r., jednak przez ostatnie lata okolica wokół niej znacznie się zmieniła. Początkowo znajdował się tam bagienny las z drzewami liczącymi sobie od 40 do nawet 120 lat. W pobliżu śródleśnego bagna zbudowano zaś wieżę widokową. Ze względu, iż las ten rośnie na torfowisku, poziom wód gruntowych ulega wahaniom, zaś cały teren jest okresowo zalewany.

Doprowadziło to do częściowego zamarcia drzewostanu. W latach 2011-2012 działalność bobrów sprawiła, że powstało tam ponad 30 hektarowe śródleśne jezioro z wyrastającymi z niego drzewami oraz zatopioną kładką po środku. Aby ponownie można było z niej korzystać, leśnicy podnieśli kładkę o pół metra do góry i wydłużyli ją do 600 metrów. Obecnie las ponownie zaczyna odrastać co sprawia, że za kilka lat okolica znów będzie wyglądała inaczej, niż obecnie.

Do ścieżki Czarny Las, która liczy sobie 1,9 km, najlepiej dotrzeć z miejscowości Milanów. Z wieży widokowej podziwiać można bagna oraz częściowo martwy las. Dostrzec można też bogaty świat zwierząt jak też roślin. Obecnie zachwyca m.in. wełnianka pochwowata, której kwiaty przypominają bawełnę. Bylina ta tworzy rozległe kępy, zaś na końcach liści znajduje się śnieżnobiały puch. Przed laty używano go w tapicerstwie do wypełniania poduszek, jak też wykonywano z niego knoty do lamp.

(fot. Tadeusz Kierych)

3 komentarze

  1. Urocze miejsce! Może Lublin112 będzie zamieszczał częściej takie artykuły, mamy na Lubelszczyźnie tyle pięknych miejsc, wiele osób zna tylko zalew Zemborzycki .

  2. tam jest miejsce na ognisko (altana) warto zabrać zestaw piknikowy.

Z kraju