Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Pompy ciepła z nieprawidłowościami nie zostały dopuszczone do obrotu

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i Inspekcją Handlową (IH) dba o to, aby do konsumentów trafiały tylko produkty spełniające wymagania. Dzięki wspólnym działaniom KAS nie dopuściła do obrotu 463 pomp ciepła, w których stwierdzono nieprawidłowości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z wymogami Unii Europejskiej (UE) każdy produkt dostępny dla konsumentów powinien gwarantować im zdrowie i bezpieczeństwo. Wymagania stawiane producentom, sprzedawcom i importerom mają na celu zagwarantowanie, że ich produkty spełniają określone prawem wymagania i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów, którzy z nich korzystają. Szczególny nacisk w tym zakresie kładzie się m.in. na dokumentację oraz prawidłowe oznakowanie.

Kontrole na rynku

KAS wspólnie z UOKiK oraz IH prowadzi szerokie kontrole, których celem jest wyeliminowanie z rynku produktów niezgodnych z wymaganiami już na etapie ich importu do kraju. Tym razem od 20 lutego do 26 marca 2024 r. przeprowadziły kontrolę pomp ciepła, które w ostatnim czasie cieszą się w Polsce szczególnym zainteresowaniem.

– Celem wspólnych działań było niedopuszczenie do obrotu pomp ciepła niespełniających wymagań. Zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów to ważne, pozafiskalne zadanie Krajowej Administracji Skarbowej i obszar stałej współpracy pomiędzy KAS, UOKiK i Inspekcją Handlową. Każdego roku prowadzone są wspólne skoordynowane działania, których celem jest zatrzymanie towarów na granicy, aby na rynku polskim i unijnym znajdowały się jedynie towary bezpieczne i zgodne z wymaganiami – mówiła Małgorzata Krok, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Zależy nam na tym, by eliminować produkty niezgodne najszybciej, jak to możliwe. Dzięki współpracy z KAS mogliśmy sprawdzić urządzenia, zanim zostały dopuszczone do obrotu – tym samym pompy ciepła, które posiadały nieprawidłowości, nie trafią do konsumentów – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Pompy ciepła na cenzurowanym

Kontroli poddane zostały pompy ciepła importowane do Polski transportem morskim, drogowym i lotniczym na terenie całego kraju. Łącznie sprawdzono 564 urządzenia, z czego 463 sztuki nie zostały dopuszczone do obrotu. 101 sztuk zostało dopuszczonych do obrotu, z czego 62 sztuki po działaniach naprawczych przez przedsiębiorców.

Urzędnicy Inspekcji Handlowej podczas kontroli sprawdzali m.in. etykiety efektywności energetycznej, karty informacyjne produktu, dokumentację techniczną, oznakowanie CE oraz deklaracje zgodności. Po przebadaniu 36 modeli, w aż w 34 z nich stwierdzono nieprawidłowości. Większość z nich dotyczyła: nieprawidłowo sporządzonej karty informacyjnej (34 modele), nieprawidłowej deklaracji zgodności UE (32 modele). Szczegółowe informacje dostępne są na uokik.gov.pl.

Miliony towarów zatrzymane na granicy

Krajowa Administracja Skarbowa, co roku zatrzymuje na granicy miliony towarów niespełniających wymagań i niebezpiecznych. Każdego dnia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej typują do kontroli towary zgłoszone do procedury dopuszczania do obrotu, które importowane są z państw spoza UE.

W 2023 r. nie dopuszczono do obrotu: 28 346 524 sztuk, 11 212 355 kg, 4 620 litrów towarów, w stosunku do których organy nadzoru uznały, że nie spełniały wymagań lub były niebezpieczne.

(Źródło: KAS)

Autor: redakcja

11 komentarzy

 1. a oddychać można srusulo p olona na szczęście dojadą cie po wyborach

 2. Gdy pompa nie nadąża, automatycznie załączy się wbudowana grzałka więc będzie ciepło, tylko kto zapłaci rachunek za prąd? To takie odległe, więc po co się zamartwiać 😉

 3. Polscy urzędnicy pilnują zachodniego biznesu w imię dobra konsumenta….

 4. Za lampki choinkowe by sie wzięli specjaliści od dobra klienta

  • praktycznie co roku Inspekcja Handlowa kontroluje lampki choinkowe i co roku wiele z nich jest wycofywanych, niestety nie da się sprawdzić wszystkiego

 5. Będzie tak samo jak z super ekologicznymi piecami na gaz na które wydano pierdyliard pieniędzy w ramach różnych ekologicznych programów formujących wymianę z kopciuch ów.Obym się mylił i rozwolnienia dostał że za jakiś czas pompy ciepła i fotowoltaika jednak jest z różnych powodów ekologicznych 🙃 lub ewentualnie politycznych bo mogę być lub jestem lewaku,prawakiem i nie wiem co tam aktualnie jest na topieJEDNAK Nie Jest EKO.Proponuje ogrzewac się miłymi i ciepłymi wspomnieniani z dawnych w miarę normalnych lat a jeść to o czym było mówione niedawno ., Zdróweczka życzę i diety fit . Nie mieć nic i cieszyć się z tego że się żyje.Absurdalne? Nie.To się stanie

 6. Pompa ciepła kto to jeszcze kupuje ludzie nabici w butelkę.

  • Przy następnych wyborach wróci kaczyński i prąd będzie za darmo, a do pomp ciepła będzie 500% dopłaty. Nikt nie będzie nabity w butelkę.

   • ##### niemieckich sługusów

    oj miało być tai piękne – akademiki za 1zł, paliwo za 5.19 i inne taki fanaberie a niemiecki sługus znowu was zrobił w bambuko

    • Daj mu spokój, robi co może, choć już sam nie wierzy w te brednie które wypisuje pod każdym artykułem. XD

 7. Chińczycy oszukują i przysyłają do Europy produkty, które nie są tym, co klient zamawiał i za co klient zapłacił? Szok, niedowierzanie.
  A na poważnie, to trzeba uważać. Niektóre „pompy ciepła” wcale nimi nie są, mają tylko zamontowane grzałki elektryczne. To oszustwo, ale wiem, że kilka osób się złapało. Druga sprawa to pompy ciepła, który nie mają inwerterowego sterowania silnikiem kompresora. Radzę unikać jak ognia.

Dodaj komentarz