690 680 960

Pomoc uchodźcom w Chełmie. To już kilkadziesiąt tysięcy osób (zdjęcia)

Ponad 61 tysięcy uchodźców przewinęło się przez chełmski dworzec PKP. Dodatkowo, niemal 20 tys. osób skorzystało ze wsparcia w punkcie recepcyjnym w Miejskiej Hali Sportowej. Miasto Chełm jest również w przededniu otwarcia kolejnego obiektu, w którym utworzonych zostanie około dwa tysiące miejsc dla osób poszukujących schronienia przed wojną.

Działania miasta w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy realizowane są za pośrednictwem kilku punktów. Pierwszym z nich jest punkt informacyjno-recepcyjny na dworcu PKP. Tam uchodźcy są rejestrowani i kierowanie na miejsca kwaterunkowe do innych miast w Polsce lub poza jej granicami. Od początku wybuchu wojny, na dworcu przy ul. Kolejowej w Chełmie wysiadło ponad 61 tysięcy osób.

Część osób, które przyjeżdżają na chełmski dworzec, trafia do punktu recepcyjnego w Miejskiej Hali Sportowej. Tam mogą odpocząć, posilić się i – jeżeli zachodzi taka potrzeba – skorzystać z pomocy medycznej. Punkt w Hali z założenia jest jednak punktem „rotacyjnym”, dlatego uchodźcy nie zostają w nim przez dłuższy czas. Jest to związane z koniecznością zachowania „drożności” systemu. Chełm, jako miasto przygraniczne, bezwzględnie musi pozostać zdolne do niesienia nieustannej pomocy.

Samorząd Miasta Chełm pozostaje w stałym kontakcie z innymi miastami zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Dzięki temu organizacja transportu dla uchodźców jest koordynowana w sprawny i regularny sposób. Każdego dnia czy to spod Miejskiej Hali Sportowej, czy bezpośrednio z dworca PKP odjeżdżają autobusy, busy oraz auta prywatne, które transportują uchodźców z Ukrainy do docelowych miejsc kwaterunku. Do tej pory z punktu recepcyjnego w Miejskiej Hali Sportowej skorzystało niemal 20 tys. osób, a ta liczba cały czas rośnie.

Ze względu na duży napływ osób z Ukrainy, które szukając schronienia przybywają do Chełma, a następnie kierują się do innych ośrodków, zdecydowano o uruchomieniu kolejnego punktu dla uchodźców. Powstaje on w dawnym markecie Tesco przy ul. Lwowskiej 24. Punkt będzie najprawdopodobniej jednym z największych takich obiektów w Polsce, ponieważ docelowo pomieści ok. 2 tysięcy osób. Obecnie na miejscu prowadzone są prace związane z budową boksów, które zapewnią osobom przebywającym w punkcie minimum intymności. Działania wolontariuszy z całej Polski w zakresie instalacji osłon koordynują pracownicy Politechniki Lubelskiej. Pomysłodawcą tworzenia boksów właśnie w takiej formie, przy nowatorskim wykorzystaniu papieru, jest z kolei japoński architekt Shigeru Ban, który w piątek i w sobotę będzie przebywał w Chełmie. Otwarcie punktu w dawnym markecie planowane jest w najbliższych dniach. Będzie on pełnił – podobnie jak Hala Sportowa – funkcję punktu recepcyjnego.

Miasto, przy nieocenionej pomocy wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, koordynuje również pracę dwóch punktów pomocowych. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Piotra Skargi 11. Znajduje się w nim siedziba Miejskiego Sztabu Pomocy dla Ukrainy oraz magazyn. Trafiają do niego artykuły bieżącej potrzeby, które następnie przekazywane są przebywającym w Chełmie uchodźcom z Ukrainy. Drugi z punktów znajduje się przy ul. Ceramicznej. To swoiste centrum magazynowo-logistyczne, do którego trafiają transporty humanitarnej z całej Polski, ale również z państw europejskich. Stamtąd wyjeżdżają również konwoje z pomocą do miast na terenie Ukrainy, m.in. do Kowla czy Łucka, partnerskich miast Chełma.

(fot. UM Lublin)

4 komentarze

 1. Niech ta wojna już się skończy

  • Babcia emerytka

   Powiedz to Putinowi i jego zgrai, my to wiemy.

   • wreszcie moze dosiegnie zdbrodniarza rekasprewiedliwosci !! a gdzie jego kochanki? dzieci nic sluzby z tym nie robiia???

 2. No i ciekawe dlaczego : u nas tłok a na granicy z madziarami pustki nawet psa nie ujrzysz

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin