690 680 960

Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią

W wyniku sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję i Białoruś z powodu inwazji na Ukrainę, Polska zamknęła współpracę transgraniczną z tymi państwami. W odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich, wspomaganych przez Białoruś, na Ukrainę, Komisja Europejska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią.

– Nasze prace w kontekście nowej edycji programów współpracy transgranicznej na granicach zewnętrznych UE koncentrujemy na Ukrainie. Nie widzę możliwości kontynowania współpracy z Rosją i Białorusią – podsumował minister Puda.

Oznacza to zawieszenie przez Polskę płatności dla rosyjskich i białoruskich partnerów w ramach programów Polska-Rosja i Polska-Białoruś Ukraina. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni funkcję Instytucji Zarządzającej dla obu programów.

– Oczekiwaliśmy tej decyzji i w pełni ją popieramy. Potępiamy brutalną agresję na suwerenne państwo i ludność cywilną i jednoczymy się z całym narodem Ukrainy – powiedział minister funduszy i polityki rozwoju Grzegorz Puda.

Zawieszenie współpracy obejmuje w sumie dziewięć programów Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa na lata 2014-2020 z udziałem Rosji i Białorusi oraz program współpracy transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego – również wdrażany z udziałem Polski.

Decyzja oznacza jednocześnie zamknięcie współpracy z obydwoma krajami w programach w ramach nowego okresu programowania 2021-2027.

– Polska ponosi obecnie największy ciężar pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o zgodę na wykorzystanie zablokowanych funduszy na potrzeby pomocowe. Naszym priorytetem jest również ochrona interesów polskich beneficjentów, którzy przed rozpoczęciem wojny realizowali projekty transgraniczne z partnerami z Rosji i Białorusi. Szukamy z Komisją Europejską rozwiązań, które pozwolą dokończyć wcześniej zaplanowane działania po polskiej stronie, bez udziału podmiotów z Rosji i Białorusi – dodał Minister.

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

 1. To jeszcze niech przestaną brać od ruskich gaz, ropę i węgiel a nie tylko mówić że pora przestać brać – podchodzą do tematu jak pies do jeża.

 2. Precz z unią europejską teraz widać kto jest kim.

 3. Czyli histotira z cyklu jak rozpętałem 3cią wojnę światową

 4. Na telegramie jest tyle filmów jak ruskie dostają po tylku, uciekają, leżą bez kończyn rozerwani, płaczą, uciekają, to są jakieś dzieci te ruskie, czołgi cysterny samoloty helikoptery rozwalone, te ruskie to parodia, najgorzej że zwykly ruski dostanie sankcjami a nie politycy i bankierzy

  • sankcje dotykają wszystkich, już nawet sieciówki typu zara, mcdonald, ikea itd się wycofują, bogatsi tez mają poblokowane jachty, konta (pewnie część) itp.

 5. Jak ruscy zakręcą kurek z gazem to dopiero będziemy kukać, Lublin przejdzie na butle gazowe po odpowiedniej cenie z gazem sprowadzanym z zachodu.

  • Wszystko żeby zniszczyć putlera. inaczej nie będziesz mieć ani gazu ani butli zrozum.

 6. A na granicy z Białorusią kolejka tirów sprawnie przeprawia się przez naszą granice. Takie „sankcje”.

 7. Janina Łatka - Zdziurkom

  No cóż mamy wojnę, jak ruscy z czystej „wdzięczności”, odetną nas od czci i wiary, a przy okazji od gazu,
  ropy i węgla, mus będzie sięgnąć po zapasy starych opon, plastyczanych butelek, bo ciepełka każdy pragnie, papu też cza na czemś ugotować, a tymczasem pozamykano polskie kopalnie, a na elektrownie jądrowe nie ma co liczyć (prędzej na bomby).

  • dla ruskich to jest kasa, bardzo potrzebna, więc nie tak szybko zakręcą ten kurek, chiny wszystkiego nie wchłoną

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin