690 680 960

Polska wśród liderów wojskowej pomocy dla Ukrainy. „Wartość wsparcia jakie przekazaliśmy Ukrainie wynosi miliard siedemset milionów dolarów” (zdjęcia)

– Wartość wsparcia jakie przekazaliśmy Ukrainie wynosi miliard siedemset milionów dolarów. To wsparcie, które ma znaczenie. Jesteśmy w czołówce państw, które wspierają Ukrainę i uważamy, że to leży w interesie Polski – powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty na Ukrainie.

We wtorek, 12 lipca br. Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej przebywał z wizytą Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

– Rosja stanowi zagrożenie dla Polski. W związku z tym chcemy sąsiadować z wolną Ukrainą, a nie z Rosją – dlatego wspieramy Ukrainę. Tak jak mówił dziś minister obrony Ukrainy nasza współpraca rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem wojny. Zaproponowałem, żeby wyposażyć wojsko Ukrainy w Pioruny i zdały one egzamin z czego się bardzo cieszę. W rękach dzielnych żołnierzy ukraińskich, bronią przestrzeni powietrznej nad Ukrainą – mówił podczas wizyty wicepremier Mariusz Błaszczak.

Tematem rozmów w Kijowie było wsparcie dla Ukrainy oraz sytuacja bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji. Ministrowie obrony podpisali list intencyjny adresowany do ministrów obrony państw NATO i partnerów o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy.

– Rozmawialiśmy także o Krabach, które są wykorzystywane przez wojska ukraińskie. Wiemy doskonale, że na froncie artyleria ma zasadnicze znaczenie. Stąd też nasze wsparcie dotyczące Krabów jest ważne dla bezpieczeństwa Ukrainy – mówił szef MON.

Wicepremier podkreślił także, że spotkanie z ministrem obrony Ukrainy dotyczyło także możliwości szkolenia żołnierzy ukraińskich w Polsce.

– Tak, jak w Wielkiej Brytanii są oni szkoleni, mogą być szkoleni w Polsce. Wszyscy doskonale wiemy, że Rosjanie na okupowanym terytorium ukraińskim zostawili miny, więc należy je usunąć. Jesteśmy gotowi do szkolenia ukraińskich żołnierzy, aby mogli rozminować swoje terytorium – zaznaczył wicepremier.

Szef polskiego resortu obrony narodowej spotkał się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy dotyczyły bieżącej współpracy polsko-ukraińskiej oraz sytuacji na froncie.

– Bardzo się cieszę, że obecne relacje pomiędzy naszymi krajami są tak dobre. Przyjęliśmy Ukraińców. Kobiety i dzieci, które znalazły schronienie w naszym kraju. To jest właśnie dowód naszej przyjaźni i dobrosąsiedzkich relacji oraz duży kapitał jeżeli chodzi o przyszłość – zaznaczył wicepremier.

Szef MON był także w Irpieniu – mieście w Ukrainie, które zostało całkowicie zniszczone w trakcie rosyjskiej inwazji. Wicepremier złożył także kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę przy Soborze św. Michała w Kijowie.

(fot. źródło MON)

49 komentarzy

 1. lider chyba głupoty

  Polska wśród liderów wojskowej pomocy dla iny„Wartość wsparcia jakie przekazaliśmy iniw wynosi miliard siedemset milionów dolarów” Pieniądze te zostały wydane bez pytania Polskich podatników !!!.

  • Pomijając, Twoi ulubieni dygnitarze pytają się Ciebie o każdy wydatek?

   Bo mnie nikt nie pyta czy chce płacić na patusów i innych 500 plusów…

 2. Dlaczego słowo U.K.R.a.i.n.a. jest blokowane w komentarzach ?

 3. Dlaczego słowouk4aina. jest blokowane w komentarzach ?

 4. Dlaczego słowo na u i ina jest blokowane w komentarzach ?

 5. Dlaczego słowo na ina jest blokowane w komentarzach ?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!