690 680 960

Polska Rada Centrów Handlowych apeluje do rządu o jak najszybsze pełne otwarcie galerii handlowych

Polska Rada Centrów Handlowych informuje, że zamknięcie galerii handlowych wyniszcza polską gospodarkę. Od początku pandemii łączne straty odnotowane przez galerie to 30 mld zł, co więcej przedłużający się lockdown ma negatywne konsekwencje dla rynku pracy.

Polska Rada Centrów Handlowych uważa, że zamknięcie centrów handlowych jest nieefektywną walką z pandemią, a zarazem wyniszcza polską gospodarkę. Każdy dzień lockdownu to dalsze straty, które już teraz szacowane są łącznie na 30 mld złotych.

– Wiosenne zamknięcia sklepów w galeriach przyniosły lukę w obrotach galerii na poziomie 17,5 mld zł, jesienny lockdown skutkował zmniejszeniem obrotów o 6 mld zł, a trwający obecnie zakaz działalności sklepów przynosi kolejne 6 mld zł strat. Łącznie to 30 mld zł utraconych przychodów sklepów i usługodawców działających w galeriach. W wyniku zamknięć ucierpiały również budżety wynajmujących – ich roczne dochody spadły o 5 mld zł, czyli ponad 45 proc. rocznych przychodów – informuje PRCH.

Wynajmujący powierzchnie handlowe zostali wyłączeni z tarcz pomocowych, a co więcej obciążeni kosztami abolicji czynszowej. Skutki finansowe wprowadzanych obostrzeń będą widoczne także w budżecie państwa. Wpływy z podatku VAT będą niższe o ok. 6,2 mld zł. Konsekwencje odczuje rynek pracy, na którym zwolnienia będą zauważalne w drugim kwartale br.

Polska Rada Centrów Handlowych zwraca uwagę na brak równości w traktowaniu podmiotów gospodarczych. Sklepy w centrach handlowych o powierzchni powyżej 2 000 mkw. są traktowane inaczej, niż te położone w mniejszych obiektach lub przy ulicach handlowych.

– Trudno jest też znaleźć uzasadnienie pod kątem epidemiologicznym dla doboru branż, które mogą prowadzić działalność bez ograniczeń. To sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, dlatego obecne regulacje wymagają pilnej zmiany, a galerie pełnego otwarcia – zaznacza PRCH.

Centra handlowe oczekują jak najszybszego pełnego otwarcia w wysokim rygorze sanitarnym. Polskie standardy sanitarne są jednymi z najwyższych w Europie, a tysiące kontroli policji i sanepidu nie wykazały nieprawidłowości.

– PRCH w imieniu swoich członków apeluje również do rządu o objęcie wsparciem w ramach tarcz pomocowych wszystkich najemców, którzy nie mogą prowadzić działalności oraz włączenie właścicieli i zarządców centrów handlowych do programów pomocowych – czytamy w komunikacie.

(fot. pixbay.com)

11 komentarzy

 1. miałem nic nie pisac

  a sridle i stonki działają pełną parą i mają same przychodzy. Kumacie to.

  • w lumpeksach tłumy w sklep z gajerami gdzie przyjdzie 2-3 osoby na godzinę zamknięte…
   cała ta „pandemia” kupy się nie trzyma…

 2. „To sprzeczne z konstytucyjną ” obudzili się. Przychodzi spocony grubas do inwestora, przedsiębiorcy prowadzącego legalnie działalność i mówi…pan dzis zamyka interes. Nie wiem do kiedy. Ale zamykaj pan i do domu. A za co życ? a co mnie to obchodzi. ja sobie za to premie odpale. ahahahahah. Pozdrawiam.

 3. A na co nam centra handlowe? Na zachodzie zamykają te przybytki.

 4. Niezidiociały mimo bulu

  szczególnie te z obcym kapitałem !!! – żeby mogły ciąć głupa i wyprowadzać podatki poza Polskę !!!!!!

 5. Otwórzcie siłownie, baseny, sauny, solaria, i inne jacuzii

 6. ciekawe ilu z potencjalnych bankrutujących głosowało na PIS ha ha

  • A ty myślisz, że inni by też nie przeprowadzili lockdownu?! Pis czy PO to jeden c.huj!

   • Może tak, może nie. Teraz wszyscy z opozycji dziękują losowi, że pis tak się pchał do władzy 🙂

Kursy walut

 • USD 4.0202zł 0.73%
 • GBP 5.0656zł 0.47%
 • EUR 4.3382zł 0.34%
 • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas