Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Politycy, uczniowie i szereg znanych osób kilka dni kwestowało na cmentarzu. Jest podsumowanie zbiórki

Już po raz 37. zbierano środki na ratowanie zabytkowych nagrobków na najstarszej nekropolii w Lublinie. Dzięki tegorocznej kweście odnowionych ma zostać siedem grobowców.

Lubelski Społeczny Komitet Odnowy Zabytków podsumował tegoroczną kwestę, której celem było ratowanie zabytkowych grobowców na najstarszej nekropolii w mieście, przy ul. Lipowej. Coroczną akcję zorganizowano już po raz 37. Wzięli w niej udział lubelscy aktorzy, politycy, ludzie pióra, dziennikarze, mundurowi, nauczyciele i młodzież, niektórzy radni, ale także wszyscy ci, którym drogi jest los niszczejącego, lecz sukcesywnie ratowanego najstarszego we wschodniej Polsce cmentarza.

W tegorocznej akcji kwestowało 177 wolontariuszy. Udało im się zebrać 102 tysiące złotych, jednak uzyskana kwota jest wyższa. Kolejne 2 tysiące złotych wpłacono na konto Komitetu, dzięki czemu ostateczny bilans to ponad 104 tys. złotych. Plany mówią, iż uda się za to odrestaurować 5 nagrobków a kolejne 2 kompleksowo oczyścić.

Dzięki kwestom w latach poprzednich wyremontowano już ponad 300 nagrobków. Każdego roku odnawiane są kolejne, jednak rośnie też liczba oczekujących, gdyż upływający czas nie jest łaskawy dla piękna zaklętego w kamień. W najstarszej części cmentarza zlokalizowanych jest około tysiąca grobów z XIX wieku, a większość z nich wymaga odnowienia. Zostały bowiem zbudowane przeważnie z nietrwałego piaskowca i wapienia. Wiele grobowców jest już opuszczonych, więc nie ma kto się nimi opiekować.

Wszystkimi poczynaniami w tym zakresie kieruje nieprzerwanie od 2005 roku wchodzący w skład zarządu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Stanisław Santarek.

20 komentarzy

 1. Dać spokojnie „umrzeć” im….

 2. Ok. 20.000 zł na renowację jednego nagrobka??

 3. Ciekawe czego nikt nie kwestuje pod onkologią dziecięcą, zły pijar . Dzieciaczków chyba bardziej przydadzą się pieniążki na leczenie

 4. Żeby nie było jak kontenerami CPK bo pis w tym temacie to ma talent.

 5. Ciekawe ile ci aktorzy i politycy dołożyli do tego?. Czy tylko lans

 6. Afera PCK. Ludzie z PiS-u na przekręcie zarabiali od dawna. Śledztwo ujawnia nowe fakty… a tu żywa gotówka.

  • Podaj źródło informacji lewacka szumowino.

   • bos-u a skąd wiesz, że lewacka i skąd wiesz, że szumowina, wy pisowcy wszystkimi chcecie poniewierać i wszystko chcecie zniszczyć, nawet jak nie oglądaliście to wyrażacie opinię, nawet jeśli nie znacie to od razu wyjeżdżacie z tekstami niecenzuralnymi, no tak po prostu pisowcy

    • Z ciebie rolnik jak z lewaka człowiek

    • hobbistycznie przeciw

     Na dniach skazano w Lublinie grupę rosyjskich szpiegów, którzy m.in. siali w internecie nienawistną propagandę, aby skłócić sąsiednie narody. Tutaj też pojawiają się osoby propisowskie bezsensownie wyzywające ludzi o innych poglądach, tzw. partyjnie lewaków . I ta narracja się przyjmuje wśród komentujących. Te szkodniki to na przykład; Pola, jahira, Bos, itp. Być może jest to jedna osoba pod wieloma zmiennymi nickami.

   • Z pissowskimi kacapami nie rozmawiam. POwiem ci w tajemnicy, info nie z Gazety Wyborczej.

 7. Odrestauruje po 10 tyś od pomnika.

 8. a może by tak Sprawka nie wyciągał łap po nie swoje pieniądze i nie udawał, że kwestuje tylko z tego co ukradł podatnikom wpłaciłby na szczytny cel?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo