Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci z naszego regionu odznaczeni wyjątkowym medalem. Za uratowanie życia obywateli (zdjęcia)

Dzisiaj w Warszawie 58 policjantów, w tym pięcioro z naszego regionu, zostało odznaczonych za wyjątkową postawę. Funkcjonariusze ci uratowali życie obywateli. Medale otrzymali policjanci z Lublina, Łukowa i Radzynia Podlaskiego.

W czwartek, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenie to przyznawane jest funkcjonariuszom, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ruszyli na ratunek innych. W tym roku otrzymało się 58 policjantów, w tym pięcioro z naszego regionu.

Jak wyjaśniał minister Marcin Kierwińsk, mija właśnie 14 lat od bohaterskiego czynu podkomisarza Andrzeja Struja. Służył on w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. 10 lutego 2010 r. przebywając na urlopie wracał z zakupów. W pewnym momencie zauważył jak dwóch młodych mężczyzn rzuciło koszem na śmieci w tramwaj wybijając w pojeździe szybę. Od razu zareagował i ruszył, by zatrzymać sprawców. Ci wyciągnęli nóż i zadali funkcjonariuszowi szereg ciosów. Jego życia nie udało się uratować.

Przyznawany od czterech lat medal został ustanowiony jako upamiętnienie bohaterskiej śmierci policjanta. Odznaczonym funkcjonariuszom gratulacje złożyli Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń oraz Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki.

Starszy posterunkowy Kamil Ostapowicz z KPP w Łukowie został wyróżniony za interwencję wobec 37-latka, który chcąc odebrać sobie życie zamknął się w samochodzie i odkręcił butlę gazową. Policjant, wraz z kolegą z patrolu wynieśli nieprzytomnego a następnie przystąpił do udzielania mu pomocy. Dzięki temu udało się uratować mężczyznę.

Z kolei mł. asp. Artur Panasiuk oraz sierż. szt. Jakub Stelmach z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie uratowali nastolatkę, która zamierzała skoczyć z wiaduktu w rejonie al. Warszawskiej w Lublinie. Udało im się podbiec do dziewczyny, chwycili ją za ręce i wyciągnęli zza barierki.

Natomiast mł. asp. Mariusz Semeniuk oraz sierż. Arleta Sobieszek z KPP w Radzyniu Podlaskim w trakcie patrolu zostali skierowani do pożaru domu w miejscowości Suchowola. Kiedy dojechali nie było jeszcze strażaków. Ustalili, że w środku przebywa dwóch mężczyzn. Nie bacząc na wydobywające się z budynku kłęby dymu i płomienie weszli do środka i wyprowadzili na zewnątrz 54-latka. Następnie odnaleźli nieprzytomnego 45-latka i wynieśli go z płonącego domu.

6 komentarzy

  1. Faktycznie, ratowanie obywateli to wyjątkowa postawa. Zważywszy na fakt, że w ciągu 5 ostatnich lat, po interwencji policji, zginęło 111 osób.

  2. a kiedy medale dla rekordzistó pałowania ludzi i gazowania

  3. Dzielnicowy Roku

    Wzorowe interwencje policjantów, powinny być odpowiednie premie i pieniążki na konto.

  4. Jednym z uratowanych mial być ten obcy obywatel w Lubinie, który niestety nie przeżył okazanej dobroci🤣

  5. Jutro piekarz dostanie medal, bo się przyłożył do pieczenia chleba a kierowca za to, że się nie spóźnił z towarem.

  6. nie kryty krytyk

    jeszcze komendantowi granatnikowowi, medal dajcie, jemu też udało się uratować nie jedno życie, dzięki temu że celował w strop a nie przed siebie, medal się należy i co najmniej pomnik, czy tam głośnik.

Dodaj komentarz

Z kraju