Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Podlubelska gmina stawia na rozwój komunikacji. Na początek ruszy budowa węzłów przesiadkowych

W czterech miejscowościach gminy Wólka mają powstać węzły przesiadkowe. W planie jest też utworzenie nowych linii komunikacji miejskiej i zwiększenie częstotliwości kursów już istniejących.

Z roku na rok utrzymuje się tendencja związana ze spadkiem liczby mieszkańców. Jednak w podlubelskich gminach tendencja ta jest odwrotna. W większości są to głównie lublinianie, którzy uciekają przed wielkomiejskim zgiełkiem. Wiele miejscowości z typowo rolniczych stały się niejako osiedlami domów jednorodzinnych. To sprawia, iż samorządy te rozwijają na swoich terenach komunikację miejską.

Nie inaczej jest w gminie Wólka. Obecnie zamieszkuje ją 12 918 mieszkańców. Na przestrzeni ostatnich 11 lat liczba ta wzrosła dokładnie o 2 277 osób, z czego tylko w ubiegłym roku w gminie przybyło 208 nowych mieszkańców. Dlatego też władze gminy podjęły decyzję o objęciu komunikacją publiczną terenu całej Gminy Wólka poprzez utworzenie nowych linii komunikacji miejskiej i zwiększenie częstotliwości kursów już istniejących.

Na początek zaplanowano budowę czterech węzłów przesiadkowych Park&Ride i Bike&Ride w kluczowych miejscach. Dokładnie będą one zlokalizowane w punktach granicznych z innymi gminami, tj. w miejscowościach: Świdnik Duży Pierwszy, Bystrzyca, Łuszczów Drugi i Rudnik. 
Parce ruszą już niebawem a zakres inwestycji obejmuje budowę między innymi pętli autobusowych, oświetlenia typu led, parkingów z miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz chodników.

Miejsca te mają integrować transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Dokładnie zapewnić mieszkańcom dogodne warunki do pozostawienia samochodu czy też jednośladu, aby kontynuować podróż komunikacją miejską.

25 komentarzy

 1. i bardzo dobrze, że powstają bo w Lublinie nie ma gdzie zaparkować.

 2. Niektórym młotkom to nic nie pasuje ,nic nie robią źle, coś robią też źle nie dogodzisz.

 3. Tylko I wyłącznie obecny Wójt gminy Wólka Wójtem Gminy Wólka reszta kandydatów wiadomo po co się tam pcha ten chociaż widać że zrobił coś dla tej Gminy Mieddzy innymi Poprawił stan Dróg zmodernizował Szkoły Hale sportowe tak jak np w Łuszczowie drugim rozszerzył na całego i jeszcze coś tam modernizuje osp dostało nowe wozy strażackie np w turce powstała nowe osp w wielu miejscowościach zmodernizował osp np oświetlenia chodniki. Amfiteatr przedłużył mpk tam na te dalsze wichury i wiele jeszcze by tu wymieniał a co przyjdzie taki nowy wiadomo o czym myśli Wójt jest tylko jeden kandydat Gminy Wólka pan Wójt Edwin G. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia

  • nowe blokowiska pod lasem już się budują więc trzeba podciągnąć MPK żeby cena mieszkań była wyższa, zwykłe „coś” za „coś”, wziąłeś to rób.

 4. Nie powiedziałabym, Wójt widzi głównie Świdnik i Borek i tam inwestuje. Reszta jeżeli coś zostanie i to po wielkiej łasce. A doprosić się poprawy drogi jak np.w Pliszczynie od szkoły i przejazd kolejowy to już jak coś poważnego się stanie. Zgłoszą przyjadą panowie z asfaltem, łopatami i colą,zalepią dla oka a za trzy dni jest to samo.( Cola do polewania łopaty) Droga wołająca i pomstę do nieba bo nie w centrum i Wójt po niej rzadko kiedy jeździ…

  • Do podróżnej akurat w pliszczynie drogi są poprawione na nowe a to czym mówisz to ulicą pliszczynska lysakowska zabytkowa w lublinie to co Wójt Gminy Wólka ma do Lublina

 5. Więc może pogada z miastem i coś ustalą co do tych dróg i przejazdu kolejowego. Podatki nasze wszyscy chcą i niewiele z tego widać.

  • Do podróżnej ten akurat przejazd kolejowy kawałek też należy do Lublina powiem wprost co komu do czego jak dom nie jego tak samo jest w tej sytuacji za gminę odpowiada Wójt a za miasto Prezydent przecież Gmina Wólka nie będzie robić dróg Lublinowi jak można to inaczej powiedzieć

 6. Wójt Wólki tylko inwestuje w osiedle Borek a reszta to dalszy plan

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112