690 680 960

Podglądamy życie dzikich ptaków. Zobacz transmisję on line z gniazda kopciuszków (wideo)

Ostatnio cały Lublin żył tym, co działo się w gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni. W redakcji wpadliśmy na pomysł, aby pokazać życie innego gatunku ptaka, który zadomowił się w budynku naszego redakcyjnego kolegi.

Podglądanie życia dzikich ptaków zrobiło się ostatnio bardzo popularne. Z jednej strony daje nam możliwość poznania ich zwyczajów, z drugiej zaś jest okazją do obserwacji tego, co zazwyczaj jest ukryte i dla nas niedostępne.

W budynku naszego redakcyjnego kolegi zadomowiła się para kopciuszków, małych ptaków, które w stworzonym pod dachem gnieździe doczekały się piątki maluchów. Postanowiliśmy więc pokazać wam w transmisji on line sekrety ich ptasiego życia. Para od pewnego czasu dogląda swoich maluchów, co chwili przylatując z porcją pożywienia.

Kopciuszek jest gatunkiem małego ptaka wędrownego z rodziny muchołówkowatych. To ptak ostrożny, ale nie kryje się przed człowiekiem. Jest ruchliwy i szybko przelatuje na krótkie odległości. Zatrzymuje się w danym miejscu na krótką chwilę i odlatuje dalej. Często potrząsa ogonem. Potrafi dobrze latać. Ptak najchętniej zamieszkuje zabudowania, ruiny, a nawet tereny silnie zurbanizowane, pod warunkiem dostępu do otwartych terenów zielonych, gdzie żeruje.

Kopciuszek dobrze przystosował się do życia na terenach miejskich. Ptak zjada owady i ich larwy, drobne owoce, nasiona, małe ślimaki i dżdżownice. Potrafi zwinnie chwytać owady w locie. Bezkręgowce i owoce zbiera z gałęzi, ścian i liści. W ciągu roku ptak wyprowadza dwa lęgi, składając w kwietniu-czerwcu 4–6 białych, wydłużonych jaj. Czasem jaja są zabarwione na niebiesko lub pokrywają je słabo widoczne brązowawe plamki. Często, co ciekawe wysiaduje jajo kukułki. Ptaki te tworzą pary monogamiczne.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

(fot. wideo lubelskie.lu)

4 komentarze

  1. Niech kolega pokaże innego ptaszka.

  2. Kopciuszki fajne ptaszki u mnie w domku dla dzieci zrobily sobie gniazdo ale dzieciaki mialy frajde podgladajac jak sie rozwijaja a pozniej placz ze odlecialy nie wiadomo kiedy ?

  3. Na koniec zróbcie w przyśpieszonym tempie, będzie ciekawiej 😉

  4. Dzieci takie rzeczy powinny oglądać żeby później nie wyrastały bezmózgi które strzelają z wiatrówki do wszystkiego co fruwa i biega i jest mniejsze od naczelnych .

Kursy walut

  • USD 3.975zł -0.05%
  • GBP 5.0198zł 0.11%
  • EUR 4.3542zł -0%
  • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas