Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pod Kraśnikiem powstanie farma wiatrowa. Inwestor otrzymał pozytywną decyzję środowiskową

Instalacje fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe na stałe wpisały się w krajobraz wielu gmin w Polsce przynosząc niezliczone korzyści dla samorządów i mieszkańców. Już wkrótce w gminie Kraśnik powstanie farma wiatrowa, inwestor otrzymał pozytywną decyzję środowiskową.

W gminie Kraśnik, w okolicach miejscowości Dąbrowa-Bór firma OX2 realizuje farmę wiatrową o mocy 25 MW składająca się z 7 wiatraków. Prace montażowe rozpoczną się w 2022, a cały projekt powinien zostać sfinalizowany i przekazany do eksploatacji komercyjnej do końca 2023 roku.

Inwestor od ponad 15 lat realizuje projekty w branży energetyki odnawialnej, a jego działalność obejmuje wszystkie etapy realizacji inwestycji: począwszy od nabycia praw do inwestycji, przez opracowanie studium wykonalności, wykonanie projektu, procedowanie pozwoleń, po finansowanie, postępowanie przetargowe, budowę oraz techniczne i komercyjne zarządzanie.

Zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, a także Polityką Energetyczną Polski do roku 2040, zatwierdzoną przez Radę Ministrów 2 lutego 2021, udział OZE w zużyciu energii ma wynieść 23 procent w 2030 roku. Każda elektrownia wiatrowa przybliża Polskę do realizacji tego celu. W 2021 roku OX2 rozpocznie realizację inwestycji czterech kolejnych farm wiatrowych w Polsce, a od 2022 roku planuje rozpoczęcie budowy także farm fotowoltaicznych. Obecność elektrowni wiatrowych pozytywnie wpływa na wizerunek gminy jako przyjaznej środowisku, a także podnosi świadomość ekologiczną wśród mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza młodszego pokolenia.

Realizacja inwestycji przyniesie gminie Kraśnik korzyści finansowe w postaci wpływów do budżetu z podatków. Korzyści uzyskają też mieszkańcy z tytułu dzierżawy gruntów. Warto wspomnieć, że OX2 modernizuje także infrastrukturę drogową znajdującą się w okolicy inwestycji i utrzymuje ją w dobrym stanie przez cały czas trwania eksploatacji elektrowni.

– W każdej gminie, w której realizujemy inwestycje, staramy się być dobrym sąsiadem jej mieszkańców. Oznacza to pomoc w realizowaniu cennych inicjatyw: proekologicznych czy społecznych – mówi Tomasz Fiszer, kierownik projektu w OX2.

Przed rozpoczęciem inwestycji każdy projekt farmy wiatrowej jest szczegółowo oceniany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Projekt OX2 otrzymał pozytywną decyzję środowiskową, co oznacza, że nie będzie miał negatywnego wpływu na swoje społeczne i przyrodnicze otoczenie.

(fot. materiały inwestora/nadesłane)

24 komentarze

 1. Bizmesmen ekolog

  Chciałem wydzierźawić grunt pod panele słoneczne ” fotowoltaika” na 30lat , wszystkie parametry spełnia grunt, jest linia średniego napięcia nad gruntami , ale jakaś franca juź w planie przestrzennym zablokowala sieć i nie moźna więcej podłączyć , myślałem o zarobku i ekologii , a tu niewypał wyszedł. 4 ha pod panele troszke energii by było .

  • Jak masz 4 h to nie oznacza że na całości postawisz farmę. Radę jaką ci dam to popatrz gdzie masz najbliższy GPZ i zorientuj się kiedy będzie modernizowany by przyjąć więcej prądu i czy teoretycznie jest opłacalne do niego podłączenie farmy. Jeżeli tak spróbuj nanieść zmianę w planie by było możliwe postawienie farmy (zapis „dopuszcza się odnawialne źródła energii”). Większy temat jak u ciebie jest PZP. Wtedy do gminy wniosek o zmianę.
   PS. tematy z dzierżawą gruntów pod panele i ewentualnym blokowaniem innych załatwiało się parę lat temu a nie teraz.

   • No i jeszcze pytanie jakiej klasy ziemie mas bo jak 1,2,3 to zapomnij

   • Bizmesmen ekolog

    Widzę źe jesteś w temacie , ja teź troszkę się orientuję , firma była zainteresowana postawić fotowoltaikę i sprawdzała wszystkie parametry , wszystko było ok do momentu podłączenia i tu zaczoł się problem , bo nie dadzą pozwolenia na podłączenie , gdyź nie ma takiej moźliwości na zwiększenie 2mgw. Trzeba robić tak jak piszesz tylko , nie wiem czy w planach jest rozbudowa GPZ???.

  • Ło jeżu Kryste,matko Boszko Częstoborosko,`zagnieto nasz narut,to dziadostwo ścionga wiater i gromy.ło jeżu kryste kyrie elejson.Jarosław weż nasz zbaw.

 2. na temat szkodliwosci wiatrakow[ patrz. prof. jurkiewicz -wpływu siłowni wiatrowych na zdrowie człowieka you tube]- czy to beda zdezelowane zezłomowane w niemczech wiaraki czy nowki??? w srodku wsi czy co najmniej 1.5km od domow?

 3. Pewnie stare graty. A w Niemczech 4ha fotowoltaiki. Tej zamiast co miala byc u przedmówcy

 4. jarosław mądry wyniosły

  kury przestaną się nieść a krowy doić

  • Jaroslawie, w dziesiątkę. Kraśnik już pokazał jak kocha średniowiecze, więc tak łatwo z tą budową nie pójdzie. No chyba że ksiądz….

  • Taaaaa, palmy wunglem dalej, wszyscy zdechniem ?

   • Od ruskiego gazu pewnie będziesz żył aż do śmierci.

    • Tylko frajer wydaje pieniądze na kotłownię, kocioł gazowy i wodną podłogówkę zamiast położyć kable i grzać prądem.
     Ale dzięki frajerom zarabiają budowlańcy, producenci i sprzedawcy kotłów i Putin. Ahahahaha

     • A weź se „połóż kable”, kable od samego położenia nie zaczną grzać, trzeba je do czegoś podłączyć, a właściciel tego przyłącza zechce, żebyś zapłacił za każdy kilowat – naprawdę stać cię będzie ??? Lepiej jednak palić węglem z Bogdanki (choć nie lepszy niż ruski, ale za to droższy)

  • wystarczy posłuchac prof. !!!!!Jurkiewicza na you tube to ci sie rozjasni! promieniowania po hiroszimie tez nie widać nie czuc acłek umierał w meczarniach- jesli brak argumentow to sie pojawia cha……..wo!! jest tam mowa rowniez o infradzwiekach etc.

 5. I to Kranśnickie średniowiecze się na to zgodziło ?:D niesamowite

 6. A Kraśnik to nie jest strefa wolna od wszystkiego?

 7. A zacofany PO-wski stary śmierdzący spalinami Lublin nadal w średniowieczu? Zaorać i postawić farmę fotowoltaiczną. I będzie prąd dla reszty regionu.

 8. dość POPISów

  a ja proponuję wolną strefę od PISuarów od razu w Polsce będzie mniej oszustów

  • Panie „dość POPISów” – proponując strefę wolną od PiSuarów, zapomniałeś o ponoć świętym kościele katolickim, Pomyśl ile podatniczej kasy kosztuje polskiego podatnika te ponad 25 tys. „cołaskabiorców”, których pisowski rząd bohatersko wspiera.

 9. przecież zaraz ze znachorem przyjdą i motykami

 10. Ksiundz się pewnie nie zgodził….

Z kraju