690 680 960

Pierwszy w województwie lubelskim dworzec PKP zyskał patrona (zdjęcia)

Jest to już szósty dworzec w Polsce, który w ostatnim czasie zyskał patrona. Pierwszy za to, którego patronem nie jest postać historyczna, lecz grupa osób – bohater zbiorowy, czyli Zesłańcy Sybiru.

W Białej Podlaskiej odbyła się uroczystość nadania budynkowi dworca kolejowego imienia Zesłańców Sybiru. Termin jest nieprzypadkowy, gdyż dokładnie 17 września przypada 82. rocznica agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę podczas II wojny światowej. W jej wyniku i wydarzeń będących jej konsekwencją wielu Polaków zostało zesłanych na Syberię, z której nigdy nie wróciło.

Jest to już szósty dworzec w Polsce, który w ostatnim czasie zyskał patrona. Pierwszy za to, którego patronem nie jest postać historyczna, lecz grupa osób – bohater zbiorowy, czyli Zesłańcy Sybiru.

– Tablica, która dziś została odsłonięta i poświęcona, to hołd dla nich, ale również dla wszystkich osób walczących o niepodległą Polskę, m.in. w powstaniach listopadowym czy styczniowym, którzy w wyniku tej walki zostali poddani represjom ze strony carskiej Rosji. Należy o nich pamiętać, bo pamięć to jeden z ważniejszych elementów kształtowania świadomości narodowej – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP.

Uroczystość nadania imienia odbyła się w budynku dworca, gdzie odsłonięto mural z jego nazwą i minimalistyczną grafiką obrazującą Zesłańców Sybiru. Dodatkowo, na elewacji od strony miasta, umieszczona została wykonana z czarnego marmuru tablica poświęcona nowym patronom dworca, pod którą złożono też kwiaty.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych. Uroczystości i całe wydarzenie zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem przedsięwzięcia związanego z nadawaniem polskim dworcom imion bohaterów narodowych jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(fot. PKP)

4 komentarze

  1. A maski gdzie !!

  2. P ieniądze i S tołki

    kolejne pewnie będą : Polskiego Ładu albo Jarosława K.

  3. Dlaczego w tym naszym pięknym kraju tak zawzięcie upamiętnia się tragedie,krzywdy,klęski i inne nieszczęścia narodowe? Po co to? Czy nie po to aby narodowi wpoić bezsensowność oporu,buntu,walki i sprzeciwu wobec wrogich sił?

  4. Brawo! Inicjatywa chwalebna. Trzeba upamiętniać historię lokalną. Lubelski proponuję nazwać ” imieniem Dzieci Zamojszczyzny”.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku