Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwsza „niepodległościówka” uroczyście otwarta. Łączy powiat łęczyński ze świdnickim

Otwarta została pierwsza droga w ramach programu „100 km dróg w każdym powiecie na 100 – lecie niepodległości”. Chodzi o przebudowane 18 km trasy między Łęczną a Biskupicami. Łącznie w całym województwie program ma objąć blisko 2 tys. kilometrów dróg.

Uroczyste przecięcie wstęgi miało miejsce na drodze wojewódzkiej nr 829 Łęczna – Biskupice. Łączy ona powiat łęczyński i świdnicki i jest ważnym szlakiem komunikacyjnym nie tylko dla mieszkańców okolicznych miejscowości, stanowi też połączenie dróg krajowych nr 12 i 82. W praktyce droga powstała praktycznie od nowa. Wykonawca musiał wymienić nie tylko nawierzchnię, lecz również podbudowę. Dzięki temu powstała trasa o szerokości 7 metrów, po której mogą poruszać się również cięższe pojazdy. To pierwsza droga w ramach autorskiego programu samorządowego „100 km dróg w każdym powiecie na 100 – lecie niepodległości”.

– Cieszę się, że dziś w Łęcznej otwieramy tak ważną drogę. Tu właśnie stawiamy pierwszą tablicę w ramach programu, który powstał dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Myślę, że dzisiejszy dzień jest dniem symbolicznym. To pierwszy odcinek prawie 18 km drogi 829, który wliczy się w kilometraż programu. Mam nadzieję, że w powiecie łęczyńskim będziemy otwierać następne odcinki dróg wspólnie wykonywanych ze środków samorządu województwa lubelskiego, jak i starostw czy gmin. Zależy mi na tym, aby zwiększyło się tempo inwestowania we wszystkie drogi w naszym województwie – mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

W ramach projektu, w każdym powiecie ma zostać wybudowane lub zmodernizowane po 100 kilometrów dróg. Powiatów jest dwadzieścia, więc daje to łącznie 2000 km dróg. W ten sposób samorządowcy chcą uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Przy każdej z dróg objętych programem ustawiona zostanie pamiątkowa tablica zawierająca oprócz opisu, herby samorządów, które inwestycję tą prowadziły i sfinansowały. Łączny koszt projektu szacowany jest na około 1 mld zł.

Programem zostaną objęte wszystkie rodzaje dróg, począwszy od wojewódzkich, na gminnych kończąc. Finansowanie inwestycji ma być samodzielne przez powiaty i gminy lub też wspólne przez te samorządy. Jednak część środków ma również pochodzić z różnego rodzaju dofinansowań m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Polska Wschodnia czy też Programu Polska – Białoruś – Ukraina. Choć dokładnie nie zostało określone, w jakim czasie drogi te mają powstać, urzędnicy planują, że będzie to okres dwóch – trzech lat. Część dróg zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku.

(fot. Urząd Marszałkowski)
2018-03-14 22:13:54

25 komentarzy

  1. Wstydzili by sie darmozjady tak pozowac do zdjec. Sami kase dali? Sami asfalt kladli? Jak zwykle szopka za cudze pieniadze. Tupet i bezczelnosc.

  2. P S L już Wasz koniec to ostatnie zdjęcie grupowe i „poczęstunek” na koszt wsi ?

  3. MARIO— może na tej wsi nie ma plebani.kościoła to wybudujmy go .ale taki duży jak w Watykanie ?

  4. Po co ta cała szopka z otwarciem, to powinna być codzienność, kończyny robić drogę i zaczynamy następna normalna praca

  5. Po co ta cała szopka przy otwarciu??? To powinna być normalka, codzienność, kończymy jedną drogę, zaczynamy drugą, normalna praca

  6. Strzał z woleja

    A gdzie robotnicy

  7. Hahaha czym tu się chwalić, do zachodu Europy nam brakuje

  8. wszyscy dobrzy i PO i PIS aby sobie nagrody potrafią przyznawać

  9. droga Kraśnik – Krasnystaw prosi błagalnie o remont zwłaszcza na odcinku po środku przez Stare Wsie..

Z kraju