690 680 960

W piątek w regionie burze. Miejscami intensywne

Dzisiaj w regionie prognozowane są zjawiska burzowe, miejscami dosyć intensywne. Szczególnie groźna sytuacja pogodowa może wystąpić na Roztoczu.

W piątek wschodnia część kraju pozostawać ma jeszcze w cieplejszym i dużo bardziej niestabilnym powietrzu zwrotnikowym. Jednak swój wpływ coraz wyraźniej zacznie zaznaczać płytka zatoka niskiego ciśnienia związana z wielocentrycznym układem niskiego ciśnienia ulokowanym na północy kontynentu europejskiego.

Co więcej od północnego-zachodu na południowy-wschód kraju przemieszczać ma się front chłodny. Następować ma wymiana masy powietrza na polarnomorską ciepłą o nieco niższej temperaturze i zawartości wilgoci. Z tego powodu niewykluczone są w regionie zjawiska burzowe, lokalnie intensywne.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą formowaniu się zarówno ośrodków burzowych o charakterze pulsacyjnym, jak i też superkomórek burzowych. Sugerowane jest przez modele powstawanie także burz multikomórkowych, a nawet większego systemu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału.

Szczególnie groźna sytuacja pogodowa jest spodziewana na Roztoczu, ale także na północ od tej krainy geograficznej. Burze superkomórkowe mogą przynieść na tamtym obszarze opady gradu o średnicy od 1 cm do nawet 4 cm, a miejscami niewykluczone są nawet 5 cm gradziny. Ryzyko jednak tak dużego gradu nie jest wysokie, ale nie da się całkowicie wykluczyć. Co więcej nawalne opady mogą powodować podtopienia, a wiatr szkody. Ryzyko trąby powietrznej związanej z mezocyklonem jest dosyć niskie.

Oprócz burz zawierających mezocyklon należy oczekiwać struktur wielokomórkowych, a nawet większego systemu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału. W przypadku powstania tego typu burzy szczególnie groźny może być wiatr powodujący dość rozległe zniszczenia wiatrowe. Burze możliwe są już nad regionem po godzinie 13, ale nie można wykluczyć, że zjawiska konwekcyjne pojawią się nad regionem dopiero około godziny 17-18.

Całkiem prawdopodobne jest utrzymanie się zjawisk burzowych po zachodzie słońca. Jednak stopniowo potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie malał.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych, ale także ryzyko wystąpienia silnych burz zalecamy śledzić dane radarowe i informację z sieci detekcji wyładowań, które są dostępne pod adresem poniżej:

http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-08-04 07:29:40
(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. …że jak ?

 2. !Uwaga – prognoza, która na pewno się sprawdzi! Przynajmniej od 3 dni się sprawdza…
  W dniu dzisiejszym będzie ciepło. Zwłaszcza w godzinach 7.30-21.30.
  Koniec.

 3. Żeby nie bylo, że LFP mi zarzucają brak konkretów. Wg moich prognoz dla Lublina (wynikające z obserwacji nieba i modeli numerycznych) i plus 30 km nie będzie wyladowan. Może byc deszcz ale bez burzy.

  • Pożyjemy, zobaczymy. Nie mówimy, że nie będzie tak jak mówisz, ale burze w rejonie Lublina, jak i też w samym mieście są realne.

   Poniżej wyliczenia wybranych modeli.

   Zasięg powietrza zwrotnikowego na poniższej grafice doskonale ukazuje prognozowaną temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1,5 km n.p.m) i proces wypierania tego cieplejszego powietrza. Widać, że front będzie miał tendencje do falowania.
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/zasieg.gif

   Prognoza opadów modelów GFS i WRF niemal się ze sobą pokrywa. Istnieją jednak pewne niewielkie rozbieżności pomiędzy ulokowaniem stref opadów w obu przypadkach. Całkiem inaczej widzi to model UMPL, który największe natężenie zjawisk konwekcyjnych widzi w północnej oraz częściowo centralnej części regionu.

   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/zasiegopadow.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/zasiegopadow2.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/zasiegopadow3.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/wrf.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/wrf2.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/wrf3.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/wrf4.png

   Prognoza modelu UMPL

   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/um1.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/um2.png

   Prognozowana wysokość oraz ulokowanie chmur burzowych przez model GFS. Za pewne będą wyższe.

   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/HGTCCT_07.png
   http://www.wstaw.org/m/2017/08/04/HGTCCT_08.png

   Analizując jeszcze inne wskaźniki modelów numerycznych najbardziej burzowo ma być w południowej części regionu. Niewykluczone jednak, że aktywne burze pojawią się także w w centralnej części regionu czy w innym miejscach. Prognozowanie zjawisk konwekcyjnych nie jest aż tak proste, dlatego nie ma możliwości wskazania, które miasta są zagrożone. Jedynie można próbować szacować powiaty, choć i to bywa trudne. Burze charakteryzują się dużą lokalnością w porównaniu do stref opadów wielkoskalowych.

   Pozostaje czekać na kolejne odsłony modeli numerycznych z godziny 06UTC. Jednak zdecydowanie lepiej obserwować dane radarowe i detektory wyładowań, które są dostępne pod adresem poniżej.

   http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

   • Bardziej na północy województwa będzie się działo 😉

   • I jak tam? Waliło wczoraj 😉 nie ma co zganiać na modele. Dobry prognosta wystraczy, że obserwuje niebo. Kiedyś nie było takiej technologii i ludzie żyli, a sprawdzalnosc była spora.

    • Oczywiście, że w regionie była burza. Nie udał się hejt.

     • Po pierwsze: rozmawialiśmy o 30 km od Lublina. Burzy nie było więc nie jesteście śmieszni w tym momencie. Po drugie: obstawianie calej Lubelszczyzny na raz jako jednej prognozy plus później uderzenia „dwóch” piorunów na krańcu jest dziecinne a nawet żałosne jak na takich profesjonalistów, którzy się takimi mienią. Ja obstawiam, że w poniedziałek będzie padać w Polsce. Tak się bawimy? 🙂 jakoś jedni potrafią przewidzieć wyładowania z podziałem na regiony nawet w tak małym województwie jak lubuskie, to z Zielona Góra żeby nie było 🙂 a u nas dla regionu 🙂 i to nie jest hejt. Bo hejtem byłoby wrzucanie od najgorszych, a to jest merytoryczna krytyka. Tego lublin112 nie potraficie rozróżnić 🙂

      • Od kiedy prognoza jest na stronie na 30 km od Lublina? Była burza mamy screeny tej burzy, w sensie wyładowań pod Tomaszowem Lubelskim. Także pana kolejny argument upadł. Niestety to nie jest prognoza dla jednej ulicy, na której szanowny Czytelnik mieszka. A na koniec proszę się skupić na słowem „prognoza” i jego dokładną definicją.

       Aha Pańska krytyka nie poparta żadnymi dowodami… Tylko zwyczajną złośliwością od jakiegoś już czasu. Także bez odbioru…
       Miłej niedzieli.

 4. na podstawie obserwacji swojego psa stwierdzam i prognozuję że nadchodzi trąba

 5. Dyrdymałko prasowy

  Ciuteńkę opadów przydałoby się bo jest sucho jak cholera, albo jeszcze bardziej, a i kilka sążnistych piorunów nie zawadziłoby bo draństwo wszelakie rozbisurmaniło sie nadzwyczaj.

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas