690 680 960

Pasażerowie walczą o połączenie kolejowe Lublin- Łódź

W internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie uruchomienia połączenia kolejowego z Lublina przez Radom do Łodzi. Pomysłodawcą jest radomianin Michał Rejczak.

Studiujący w Łodzi a pochodzący z Radomia Michał Rejczak na co dzień boryka się z brakiem bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy tymi miastami. Po tym jak zorientował się, że takich ludzi jak on są setki jak nie tysiące, postanowił zebrać podpisy osób które potrzebują takiego połączenia i przekazać je na ręce Ministra Transportu Sławomira Nowaka.

Jak wyjaśnia pomysłodawca – Dla Radomia, Łódź oraz Lublin są najbliższymi dużymi ośrodkami akademickimi, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na przewóz pasażerów, który aktualnie odbywa się transportem drogowym. Szacuje się, że koszty zewnętrzne transportu drogowego takie jak wypadki, zanieczyszczenia, itd. w Polsce wynoszą ponad 20 mld zł rocznie, a brak połączeń kolejowych będzie stale je powiększał. Natomiast działania w zakresie polityki transportowej naszego kraju, jako członka Unii Europejskiej powinny zmierzać do jego zrównoważenia i wspierania najbardziej wydajnych środków transportu.

Z Lublina do Łodzi można bezpośrednio dojechać tylko busem lub autobusem PKS-u. Z Radomia dodatkowo jest jeden pociąg łączący te miasta lecz jak zaznacza Rejczak jedzie on cztery godziny, a wolniejszy PKS dojeżdża tam w trzy. Dlatego też postuluje o pojawienie się na tej trasie pociągu pośpiesznego który nie dość że ułatwiłby dojazd studentom na uczelnię to również pozwoli na lepszą dostępność komunikacyjną obszarów położonych przy linii kolejowej, co może się przełożyć także na atrakcyjność inwestycyjną. Zwłaszcza że pociąg mógłby się zatrzymywać na najważniejszych stacjach: Nałęczów, Puławy, Pionki, Radom, Przysucha, Drzewica czy Tomaszów Mazowiecki.

Dodatkowo jak zaznacza Michał Rejczak aglomerację lubelską zamieszkuje ponad 450 tys. osób, radomską ponad 340 tys. a łódzką ponad 1mln; natomiast obszar do
30 km od linii kolejowej zamieszkuje ponad 2,5mln osób, które pozbawione są zadowalającej pasażerskiej obsługi kolejowej. A tak ważne miasta jak Lublin i Łódź są pozbawione bezpośredniego połączennia.

Jednak z informacji które uzyskaliśmy, kolej nie zamierza w chwili obecnej tworzyć takiego połączenia – Przy uruchomieniu nowego połączenia kolejowego najważniejszy jest aspekt ekonomiczny, lecz obecnie nie ma żadnych informacji aby rozważane było uruchomienie takiego połączenia- dowiedzieliśmy się w Przewozach Regionalnych.

W chwili obecnej pod petycją podpisało się już blisko 400 osób popierających uruchomienie takiego połączenia kolejowego. Petycja jest dostępna pod adresem: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9529

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas