Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Papież Franciszek przekazał pieniądze na citroena. Pojazd wkrótce trafi na Ukrainę (zdjęcia)

Caritas Archidiecezji Lubelskiej dzięki środkom finansowym przekazanym przez papieża Franciszka zakupiła samochód osobowo-ciężarowy marki Citroen Jumpy. Pojazd już w najbliższych dniach wyruszy na Ukrainę, by służyć Caritas SPES Charków i ich potrzebującym. Jego wartość to 150 tysięcy złotych.

– Historia naszego dzisiejszego spotkania zaczęła się od telefonu od Księdza Kardynała Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, który spytał jak w sposób trwały papież Franciszek mógłby pomóc ks. Wojciechowi Stasiewiczowi. Razem z ks. Pawłem Tomaszewskim, Dyrektorem Caritas zadzwoniliśmy więc do księdza Wojtka i dowiedzieliśmy się, że niezwykle cenny byłby samochód, którym mogliby dostarczać niezbędne produkty do różnych części Charkowa i jego okolic – relacjonował ks. Arcybiskup Stanisław Budzik.

W jednej z prywatnych rozmów ks. Wojtek podkreślał, że to niesamowite, że w ciągu kilku dni udało się znaleźć i sprowadzić do lubelskiej Caritas samochód. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie pana Tomasza Wiejaka, prezesa zarządu Fix Forum Lider będącego autoryzowanym dealerem marki Citroen.

– Ten samochód został opłacony przez Papieża, dlatego też nasze wsparcie w tym przypadku ograniczyło się do pomocy w wyszukaniu i dostarczeniu oraz zrezygnowaniu z marży – powiedział. – Pan prezes jest bardzo skromny, jednak ja korzystając z okazji wyrażam ogromną wdzięczność dla całej firmy Fix Forum Lider, bo nie dość, że w naprawdę ekspresowym tempie odpowiedzieli na potrzebę zdobycia samochodu dla Caritas SPES w Charkowie, to jeszcze od początku wojny nieodpłatnie udostępniają nam Citroena Jumpera, którym każdego dnia przewozimy dary między naszymi magazynami, a także na granicę do Dorohuska i do Chełma. To dla nas ogromne wsparcie – doprecyzował ks. Paweł Tomaszewski.

Z kolei ks. Rafał Szkopowiec przedstawił obecną sytuację w Ukrainie.

– Ludzie robią co tylko mogą, by wrócić do normalności. Teraz, kiedy Charków odepchnął Rosjan, kiedy towarzyszy nam przede wszystkim niepewność, ludzie sadzą kwiaty, zamiatają ulice. Nie rozmawiają też o wojnie, bo to potęguje lęki. Dla nas ten samochód będzie ogromnym wsparciem, bo nie dość, że zmieści się w nim naprawdę dużo darów, to jeszcze będziemy mogli zabierać ze sobą wolontariuszy pomagających nam w ich rozdawaniu. Jeden to zdecydowanie za mało na tak ogromne miasto i okolice – przyznał.

Ksiądz Arcybiskup dokonał oficjalnego poświęcenia samochodu, wyraził także nadzieję, że bezpiecznie i owocnie będzie służył tym, którzy spieszą z pomocą najbardziej potrzebującym.

Konferencja prasowa była także okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej w związku z wybuchem wojny w Ukrainie na dzień 13 maja 2022 r.:

– Blisko 500 osób skorzystało z całodobowej opieki ośrodków Caritas w Firleju, Księżomierzy, Częstoborowicach oraz przy parafii w Krasieninie. Obecnie przebywa w nich 140 osób.
– Do Ukrainy wysłano z Caritas 35 busów dostawczych oraz 145 ciężarówek, każda z nich zapakowana 20 tonami darów, co daje 2900 ton na łączną wartość ok. 11 600 000 zł. Miasta do których dotarła pomoc humanitarna to: Charków, Lwów, Łuck, Kiwerce, Równe, Czernihów, Krasiłów, Bucza, Worzel, Żytomierz, Winnica, czy Berdyczów.
– Z przeprowadzonej w parafiach zbiórki do puszek uzyskano 1 613 735,32 zł, od osób indywidualnych 622 497,36 zł, Caritas Polska przekazała 590 000 zł, natomiast od firm i instytucji 996 115 zł. Łącznie na pomoc Ukrainie zgromadzono w Caritas 3 822 347,68 zł.
– Caritas prowadzi również punkt kryzysowy, który przez pierwszy miesiąc działał w formule całodobowej zapewniając uchodźcom zarówno pomoc w znalezieniu zakwaterowania, ciepły napój, posiłek, niezbędne informacje, a obecnie koordynuje pomocą doraźną w postaci paczek żywnościowych, kosmetyczno-higienicznych oraz odzieży – łącznie z tej formy wsparcia skorzystało już 8952 uchodźców.
– Od początku wojny w Ukrainie zatrudniono 52 osoby, w tym 10 osób z Ukrainy.
– Wolontariusze obecni są na przejściu granicznym w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Są oni pierwszym kontaktem dla uchodźców, świadczą im pomoc w postaci ciepłych napojów, żywności, zabawek dla dzieci czy ubrań, koców.
– Caritas koordynuje przekazywanie paczek żywnościowych i kosmetycznych na dworcu PKP w Chełmie, a także umożliwia skorzystanie z pomocy psychologicznej – zarówno uchodźcom, jak i rodzinom, które przyjęły uchodźców, wolontariuszom oraz pracownikom Caritas.
– Prowadzone są dwa kursy języka polskiego na poziomie a1, a także prowadzone są prace nad otworzeniem szkoły językowej.
– W biurze ds. uchodźców prowadzona jest bazę adresów, pod którymi osoby indywidualne lub zgromadzenia zakonne, parafie zdecydowały się przyjąć uchodźców. Łącznie zawiera ona ponad 340 adresów.

(fot. Caritas Lublin, źródło Caritas)

25 komentarzy

 1. Niezle brzuchy… widać dobrobyt…

  • Co to jest za poprawność pseudopolityczna?
   Dlaczego w ogóle nie publikują w 112 imion i inicjałów nazwisk tych pijanych kierowców? Co to za tajemnica i od kiedy jest ta pseudoochrona danych? Cóż to za ochrona danych? Od kiedy nawet imię i inicjał jest chroniony? Powinniśmy to wiedzieć bo dlaczego obywatel ma nie wiedzieć tego?

 2. mam taką miotełke jak ten ksiądz na pierwszym zdięciu

 3. Jak mozna wierzyc w goscia ktory chodzil niby po wodzie , sam sobie byl synem i jednoczesnie ojcem i zeby udobruchac ojca dal sie przybic do dwuch desek .

 4. Tylko ja chciałbym wiedzieć kim jest ta wysportowana czarnula ze zdjęć ? ; ))

 5. Ukraińcy powinni grzecznie, uprzejmie odpowiedzieć: „Panie Franciszek, z całym szacunkiem, ale w doupe se wsadź to auto.”

 6. Niezła ta video konferencja z Franciszkiem. Dużego tableta mają.