Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Papierosy w rzece. Papierosy w pociągu

Przemytnicy nie dają za wygraną i ciągle próbują wwieźć do Polski towary bezakcyzowe. Tym razem przechwycono kilkanaście tysięcy paczek.

W Dorohusku podczas wspólnej akcji celników z komórki dozoru z Lublina, policjantów z Puław oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei z Dęblina zatrzymano w piątek partię nielegalnych papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej blisko 30 tys. zł. Papierosy, w sumie 2.729 paczek były ukryte w dachu pociągu. Osoby, do których należały wyroby tytoniowe zostały zatrzymane na gorącym uczynku, w momencie jak wyciągali papierosy.

Prawdziwym rekordem pod względem ilości nielegalnych papierosów zakończyła się kontrola pociągu Kijów-Warszawa przeprowadzona w nocy z niedzieli na poniedziałek (26/27.05.). Funkcjonariusze Służby Celnej z kolejowego przejścia granicznego w Dorohusku i komórki zwalczania przestępczości w Lublinie z różnych skrytek konstrukcyjnych wydobyli 16.687 paczek papierosów.

Pochodzące zza wschodniej granicy wyroby tytoniowe ukryte były m.in. w łukach nad oknami, dachu wagonu, ściankach korytarza, przewodach wentylacyjnych oraz w zbiorniku na wodę. Ilość kontrabandy była na tyle duża, że konieczne było wyłączenie wagonu ze składu pociągu – informuje Izba Celna z Białej Podlaskiej.

Szacunkowa wartość rynkowa zajętych w pociągu papierosów przekracza 211 tys. zł.

Z kolei funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Dorohusku w wyniku podjętych działań w dwóch przygranicznych miejscowościach: Świerże oraz Husynne w powiecie chełmskim, zatrzymali 4 ob. RP (mieszkańców regionu), którzy dokonali przemytu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy w postaci 180 000 szt. papierosów różnych marek , o szacunkowej wartości 98 096 zł.

Papierosy te, spakowane w pakiety po pięćdziesiąt kartonów i owinięte w czarne foliowe worki, zostały przemycone przez rzekę graniczną Bug przy pomocy pontonu, a następnie przeładowane do samochodów, którymi przemycony towar miał zostać wywieziony w głąb kraju – informuje NOSG.

Papierosy w rzece. Papierosy w pociągu
(fot. NOSG)

Po ilości zatrzymanych papierosów w tym roku widać jaka jest skala przemytniczych prób na terenach przygranicznych. Od początku roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili przemyt towarów akcyzowych o wartości ponad 12 mln. zł.

Komentarze wyłączone

Z kraju

Polityka i społeczeństwo