Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Państwowa Straż Pożarna obchodzi 30-lecie powstania. Były oznaczenia i podziękowania (zdjęcia)

Kiedyś gasili głównie pożary, dziś są specjalistyczną formacją zajmującą się szeroko pojętym ratownictwem oraz pomocą humanitarną. W Lublinie zorganizowano uroczystość związaną z rocznicą powstania Państwowej Straży Pożarnej.

W tym roku Państwowa Straż Pożarna obchodzi 30-lecie powstania. Z tej okazji na placu przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się uroczysty apel połączony z wręczeniem medali i odznaczeń oraz awansów służbowych.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. posłowie Jerzy Bielecki i Sylwester Tułajew, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Mariusz Feltynowski, a także przedstawiciele ministerstwa edukacji i nauki, policji i straży granicznej oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP z naszego regionu.

Medale za długoletnią służbę trafiły do 42 strażaków, 6 otrzymało odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” a 9 kolejnych honorowe odznaki „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Przekazano też 28 okolicznościowych dyplomów z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej, Dyplom Komendanta Głównego PSP oraz odznaka za zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.

Jak wyjaśniał komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski, Państwowa Straż Pożarna, która rodziła się 30 lat temu, to była formacja dziedzicząca po zawodowych strażach pożarnych pełen bagaż doświadczeń. Pierwszym wyzwaniem dla PSP był pożar w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku, który odcisnął duże piętno na formowaniu szeregów PSP i zastępów nowoczesnego ratownictwa.

– Potem tworzyliśmy zręby Państwowej Straży Pożarnej poprzez formowanie jednostek ratowniczo-gaśniczych. Najpierw były to komendy rejonowe, które potem przekształcono w komendy powiatowe, miejskie i wojewódzkie. Przez te 30 lat doskonaliliśmy się, budowaliśmy umiejętności, doposażaliśmy się w sprzęt, ale również budowaliśmy całą programistykę służbową. Dzisiaj Państwowa Straż Pożarna to formacja bardzo nowoczesna i wyróżniająca się na tle europejskich straży pożarnych co widać m.in. podczas misji międzynarodowych – dodaje Grzegorz Alinowski.

W trakcie uroczystości podkreślano, że choć straż jest w nazwie pożarna, to jednak jej dzisiejszy zakres działalności to przede wszystkim bardzo szeroko pojęte ratownictwo ale również pomoc humanitarna oraz pomoc udzielana obywatelom naszego kraju jak też gościom, którzy nasz kraj odwiedzają. Przypomniano również, że ostatnie lata stoją pod znakiem bardzo dużych wyzwań dla Państwowej Straży Pożarnej. Mowa tu o pandemii czy kryzysie migracyjnym, do których to strażacy również byli zaangażowani.

W trakcie apelu na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Łukowie powołany został kpt. Konrad Turski a zastępcą naczelnika wydziału Organizacji i Nadzoru KW PSP w Lublinie mianowano st. bryg. Katarzynę Grzegorczyk-Wysocką.

(fot. lublin112)

6 komentarzy

  1. Pawlak był?

  2. Boże same grubasy! Ciekawe co są w stanie ugasić? I klecha też musi być

    • No jaki ty głupi 🙂 jesteś.
      Grubasy to tak zwane vipy (również a może przede wszystkim cywile) od rozdawania prezentów.
      W szeregach przyjmujących już takich brzuszków nie ma 🙂
      Ale oni i tak są od podejmowania decyzji więc brzuszek za bardzo by im nie przeszkadzał.
      A tych od gaszenia pożarów tutaj nie ma bo z*********ą za miskę ryżu i szybko nie dorobią się brzuszka 🙂

    • bez batmana nic się nie może odbyć

Z kraju