Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Oszust wykorzystuje jej adres i wyłudza od ludzi towary. Poszkodowanych wciąż przybywa

Jeżeli sprzedajecie coś w sieci i w weekend skontaktuje się z wami pani Anna z Bełżyc, która wyśle potwierdzenie przelewu i będzie chciała odebrać towar osobiście, możecie być pewni, że to próba oszustwa. Policjanci przyjmują coraz więcej zgłoszeń od poszkodowanych.

Ofiarami oszustów stają się nie tylko osoby, które na skutek ich działania straciły pieniądze czy też nie otrzymali zapłaty za sprzedany towar. Niekiedy są to też ci, których dane zostają przez nich wykorzystane. W takiej sytuacji jest jedna z mieszkanek Bełżyc. Kobieta o wszystkim się dowiedziała w momencie, kiedy skontaktowali się z nią policjanci.

Schemat działania oszusta jest prosty. Wyszukuje on w sieci oferty sprzedaży różnego rodzaju towarów. Następnie nawiązuje kontakt z osobą sprzedającą składając ofertę kupna danej rzeczy. Odbywa się to głównie w weekendy, co w tym przypadku ma duże znaczenie. Umawia się bowiem na wykonanie przelewu, po czym przesyła potwierdzenie jego wykonania. Następnie dokonuje odbioru osobistego, tłumacząc iż znajomy będzie w pobliżu, więc nie ma potrzeby dopłacać za wysyłkę.

Później okazuje się, że na konto sprzedawcy pieniądze wcale nie wpływają. Wszystko dlatego, że za każdym razem potwierdzenie wykonania przelewu jest sfałszowane. Weekendowe transakcje mają tutaj znaczenie dlatego, gdyż banki księgują przelewy dopiero w poniedziałek. Więc wiele osób daje się w ten sposób oszukać.

Kiedy poszkodowani zgłaszają się na policję przekazują otrzymaną korespondencję, na której wpisany jest adres pani Anny z Bełżyc. Jednak oprócz imienia, nazwiska ulicy i numeru domu, nic więcej się nie zgadza. Policjanci tłumaczą, iż poszkodowanych przybywa, prowadzone są też intensywne czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie oszusta.

Z kolei internauci sprzedający w sieci produkty powinni zachować szczególną ostrożność, kiedy w weekend kupujący zaoferuje im przelew i przyśle jego potwierdzenie po czym zażąda odbioru osobistego. Zwłaszcza, jeżeli będzie to pani Anna z Bełżyc. Wtedy mogą być pewni, że mają do czynienia z próbą oszustwa.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

13 komentarzy

  1. Oszust pewnie też czyta takie info . teraz może podawać się np. za Zofię z Palikij .

  2. teraz bedzie wieslawa ze swidnika

  3. Karyna z Felina.

  4. Nie łykną bym tego.Skoro ma ktoś odebrać osobiście,to kasę niech dostarczy osobiście.Po co wtedy przelew ?

  5. Grabarz z czerniejowa palacz zwłok

    Jarek z Warszawy …. ewentualnie Przemek Cz. z Lublina

  6. Może też być grabarz z Czerniejowa.

  7. Rudy z peło.

  8. to kolega andrzej