OSP na straży środowiska: Strażacy otrzymają nowoczesny sprzęt, będą też szkolenia (zdjęcia)
21:11 01-11-2024 | Autor: redakcja
W czwartek, w Hrubieszowie, odbyła się polsko-ukraińska konferencja rozpoczynając projekt pn. „OSP na straży środowiska. Transgraniczne działania zapobiegające skutkom zmian klimatu”. Jest on realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznego Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021 – 2027. Celem jest zaś wsparcie adaptacji do zmian klimatycznych i zapobieganie ryzyku klęsk żywiołowych na terenie obszaru przygranicznego województwa lubelskiego i obwodu rówieńskiego.
Anna Kusiak, prezes Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu „Bug” tlumaczy, że jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata są zmiany klimatu. Wieloletnie pomiary i badania naukowe wskazują, iż zjawiska ekstremalne, takie jak gwałtowne burze i powodzie występują coraz częściej i są coraz intensywniejsze. Niedawno doświadczyła tego południowo-zachodnia część naszego kraju, gdzie żywioł zabrał ludziom dorobek całego życia. Dlatego w projekcie założono opracowanie wspólnych standardów i procedur dla władz lokalnych oraz jednostek OSP na wypadek klęsk żywiołowych oraz katastrof w obszarze przygranicznym.
Założono, że w okresie dwóch lat zostaną wypracowane standardy monitorowania katastrof, gotowości, ostrzegania oraz reagowania w przypadku wystąpienia kryzysowych sytuacji. Jednak to nie wszystko. Dla 38 polskich oraz 16 ukraińskich jednostek OSP zostanie zakupiony sprzęt o łącznej wartości ponad 900 tys. euro. Kolejne środki trafią też na transgraniczne ćwiczenia jednostek OSP, wizyty studyjne w Polsce i w Ukrainie oraz działania edukacyjne dla młodzieży szkolnej i aktywistów lokalnych na Lubelszczyźnie i w obwodzie rówieńskim. Łączna wartość projektu wynosi blisko 1,3 mln euro.
Z terenu województwa lubelskiego do programu przystąpiły gminy: Białopole, Biszcza, Chełm, Cyców, Dołhobyczów, Dubienka, Głusk, Hanna, Horodło, Hrubieszów, Jabłoń, Kamień, Leśna Podlaska, Leśniowice, Ludwin, Międzyrzec Podlaski, Mircze, Krasnystaw, Puchaczów, Rejowiec Fabryczny, Ruda Huta, Sawin, Siemień, Siennica Różana, Sławatycze, Uchanie, Werbkowice, Wierzbica, Wisznice, Włodawa, Wojsławice, Wola Uhruska, Wyryki, Zwierzyniec, Żmudź, miasta Hrubieszów, Terespol oraz Włodawa.
Jak wyjaśnia nam Monika Ziajko z gminy Głusk, gdzie w projekcie biorą udział dwie jednostki OSP – Mętow i Wilczopole, całość pozwala przede wszystkim na lepsze przygotowanie strażaków – ochotników do działań w przypadku wystąpienia tego typu zdarzeń w naszym regionie. Jednostki zostaną także wyposażone w sprzęt do ratownictwa tego typu sytuacjach. Mowa jest m.in. o łodziach płaskodennych, skafandrach ratowniczych, kamizelkach asekuracyjnych, kaskach ochronnych kołach ratunkowych czy agregatach prądotwórczych, pompach do usuwania zanieczyszczonej wody, plecakach do gaszenia traw i lasów a nawet sprzęcie łączności.
Czy mieszkańcy gminy Głusk już wiedzą że mieszkają na terenie obszaru przygranicznego województwa lubelskiego ?
Podziwiam tych młodych chłopców z OSP harują jak zawodowa straż za „sto i czapkę drobnych”. Politycy nie widza żadnej potrzeby płacenia tym ochotnikom tylko ślizgają się na ich przysłowiowej dupie. Czas im płacić chociaż połowę a nie tylko chwalić i dziękować.