Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Osiem miesięcy programu in vitro w Lublinie. Kilkanaście par spodziewa się dziecka

Lublin, jak pierwszy samorząd w województwie lubelskim dołączył do grona miast oferujących wsparcie parom borykającym się z problemem niepłodności. Do miejskiego programu dofinansowania leczenia metodą in vitro zgłosiło się blisko 300 par, a dziewiętnaście z nich obecnie oczekuje potomstwa.

– Jesteśmy w gronie niewielu miast w Polsce, które oferują wsparcie w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Od pierwszych dni funkcjonowania, miejski program spotkał się z dużą nadzieją oraz zainteresowaniem ze strony naszych mieszkanek i mieszkańców. Liczba par, które zgłosiły się do udziału w programie potwierdza słuszność naszych działań i faktyczną potrzebę jego prowadzenia. Program daje szansę wielu parom na szczęśliwe rodzicielstwo, przede wszystkim zaś likwiduje lub minimalizuje przeszkody finansowe, które w takich sytuacjach powinny mieć znaczenie drugorzędne – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W grudniu 2022 r. Rada Miasta Lublin zdecydowała o przyjęciu programu polityki zdrowotnej w zakresie dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Lublina. Na realizację programu w latach 2023-2025 Miasto przeznaczyło łączną kwotę 1,52 mln zł. Założenia miejskiego programu przewidują wsparcie finansowe do wykonania dwóch procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej ze 150 par zakwalifikowanych programu. Program trwa trzy lata, tj. do 2025 roku, a dofinansowanie wynosi 5 tys. zł do jednej procedury in vitro.

W marcu 2023 r. Miasto Lublin wyłoniło partnerów medycznych i rozpoczęło realizację miejskiego programu. Kwalifikowanie par do programu odbywa się zgodnie z kolejnością zgłoszeń do wybranych w konkursie placówek medycznych. Do końca października br. zgłosiły się 294 pary, z których 232 otrzymały możliwość udziału w programie. Część par nie uzyskała kwalifikacji z przyczyn medycznych lub też zrezygnowała w trakcie jej trwania. Po 8 miesiącach funkcjonowania programu, w wyniku przeprowadzonych dotychczas procedur uzyskano 19 ciąż u uczestniczących w programie mieszkanek Lublina.

Adresatkami programu są kobiety w wieku 25-40 lat, które przeszły pozytywnie postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności. Program skierowano do par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, zamieszkujących na terenie Lublina od co najmniej 12 miesięcy (na dzień kwalifikacji do programu), a także rozliczających się z podatków w I lub III Urzędzie Skarbowym w Lublinie.

Pierwszeństwo w przystąpieniu do programu przysługuje kobietom, które zmagają się ze schorzeniami wymagających leczenia gonadotoksycznego, np. przy chorobie nowotworowej. Program daje więc szansę na zachowanie płodności również osobom, które borykają się z problemami chorób onkologicznych, a w przyszłości chciałyby mieć potomstwo.

Realizatorami miejskiego programu „Dofinansowanie do programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin” są wybrane w konkursie  trzy podmioty medyczne:

  • Gyncentrum, ul. Zana 32a, 20- 601 Lublin;
  • konsorcjum – Ab ovo i Centrum Bocian, ul. Relaksowa 26, 20-819 Lublin;
  • Ovum Rozdrodczość i Andrologia, Konopnica 85F, 21-030 Motycz.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała bezpłodność za chorobę społeczną. Szacuje się, że w Polsce taki problem dotyczy 1,5-2 mln par, to jest ok. 15-20 % par w wieku prokreacyjnym. O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na wsparcie medyczne w tym zakresie pokazał realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w latach 2013-2016 Narodowy Program Leczenia Niepłodności. Dzięki niemu urodziło się ponad 22 tysiące dzieci.

Lubelski program opracował prof. Sławomir Wołczyński – Kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ceniony ekspert i autor tożsamych programów realizowanych w innych samorządach w Polsce. Programy jego autorstwa realizowane są m.in. w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie czy Gdańsku.

(Źródło: UM Lublin)

25 komentarzy

  1. Rozczulacie się nad invitro. A może lepiej porozczulac się nad ludźmi poświęconymi dla przeszczepów.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo