690 680 960

Osadzeni szydełkują dla chorych dzieci (zdjęcia)

Osadzeni w Zakładzie Karnym z Opolu Lubelskim po raz kolejny podjęli się „dziergania” maskotek dla maluchów. A wszystko za sprawą facebookowej akcji stworzonej przez panią Anię Woźniak o nazwie „KoloroweOnko – 100 misiaków dla onkodzieciaków”, na którą to trafiła zupełnie przypadkiem jedna z realizatorek programu resocjalizacji ppor. Sylwia Smaga.

„KoloroweOnko – 100 misiaków dla onkodzieciaków”

Założenia były proste – należało kupić bawełniane włóczki, a następnie szydełkować misie zgodnie z obowiązującym wzorem, a potem gotowe maskotki trafiły za pośrednictwem organizatora, czyli p. Ani na dziecięce oddziały onkologiczne. W tę akcję włączyli się osadzeni w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim.

– O tym, że arteterapia i niekonwencjonalne metody oddziaływań są stałym elementem codzienności w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim przekonaliśmy się już nie raz. Nie inaczej było i w przypadku programu resocjalizacji polegającego na nauce szydełkowania, który zgodnie z założeniami ma sprzyjać niwelowaniu zachowań agresywnych poprzez redukowanie nagromadzonych napięć w sposób społecznie akceptowany. Brzmi bardzo naukowo ale tak naprawdę chodzi o to, że skupienie towarzyszące procesowi szydełkowania pozwala na wyciszenie się, relaks, odcięcie od otaczającej więziennej rzeczywistości – relacjonuje mł. chor. Katarzyna Traczuk z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

Liczymy oczka

Początki były trudne, a nazwy takie jak oczko łańcuszka, słupek i półsłupek, szydełko i liczba rzędów budziły w oczach osadzonych przerażenie.

– Powykręcane dłonie, brak precyzji, nos zawieszony 10 cm nad „robótką”, z czasem ustąpił pełnej świadomości tego ile oczek i w jakiej konfiguracji należy ze sobą połączyć, aby powstał on – specjalnie zaprojektowany dla „KoloroweOnko” miś. W efekcie możemy powiedzieć, że osadzeni mężczyźni odbywający kary pozbawienia wolności w naszej jednostce wspomogli szlachetną akcję o kilkanaście maskotek – dodaje mł. chor. Katarzyna Traczuk.

(fot. mł. chor. Katarzyna Traczuk/ZK Opole Lubelskie)

Jeden komentarz

  1. pozdrowienia do wienzienia

    tak trzymac

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Re: tradycja – Jarmark Jagielloński ponownie zawita do VIVO! Lublin
Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina