Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Orlen obiecuje obniżki cen paliw na wakacje. Ma to „w niewielkim stopniu ulżyć kierowcom”

Prezes Orlenu Daniel Obajtek tłumaczył się dzisiaj z wysokich obecnie cen paliw, jakie występują w Polsce. Zapowiedział jednocześnie obniżkę „o kilka groszy”.

W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w trakcie konferencji, na której ogłoszono wydanie ostatecznej zgody Komisji Europejskiej na fuzję z Grupą Lotos zapowiedział obniżki cen paliwa na okres wakacyjny. Jak wyjaśniał, w ten sposób spółka podejmujmy działania, aby w Polsce były jedne z najtańszych paliw. Wiadomo już, że obniżka ma wynieść „kilka groszy na litrze”, co w niewielkim stopniu ulży kierowcom wybierającym się na letnie wyjazdy.

Jednocześnie prezes Orlenu odniósł się do kwestii obecnych, wysokich cen paliw. Tłumaczył, że całą sytuację wywołała wojna na Ukrainie, w wyniku czego zakłócony został łańcuch związany nie tylko z dostawami ropy, ale też paliw. Nie ma bowiem zgody na zakup produktów rosyjskich, aby nie finansować działań wojennych Rosji. W tym kraju koszt wydobycia baryłki ropy wynosi od 20 do 40 dolarów, a teraz spółka płaci za ropę od 110 do 120 dolarów.

-Na cenę paliw, poza kosztem zakupu baryłki ropy, wpływa także kurs dolara, który wynosi obecnie 4,46 zł, a na początku roku było to 3,75 zł. Istotne są również koszty logistyki. Cena frachtu wzrosła o 110 proc. Do tego dochodzą koszty CO2, między 80 a 90 euro za tonę, cena biododatków i rosnąca konsumpcja przy braku dostaw paliw ze Wschodu – mówił Obajtek.

Szczegóły ogłoszonej obniżki cen paliw spółka ma przedstawić dopiero w przyszłym tygodniu.

(fot. lublin112)

56 komentarzy

 1. Siedzieć w domu im więcej bmw w stodole i awdi to lepiej pozdrawiam z elektryka .

  • Prąd w Polsce bierze się w 90% ze spalania węgla w elektrowniach węglowych. Także, życzę miłego nabijania baterii całą noc z gniazdka i jazdy w dzień przez dwie godziny…a później znowu ten sam cykl i tak w koło… A na koniec rachuneczek za prąd, bo wynika z ceny węgla…

   • Jak ktoś ma panele i sam sobie zrobił instalację w własnym magazynem energii, i do tego nie jest wpięty do sieci ? Tzn że jesteś zbyt płytki aby to zrozumieć ?

    • A auto elektryczne wraz z bateriami i panele FV są zrobione z mchu i paproci.
     „jesteś zbyt płytki aby to zrozumieć ?”

    • Zobaczymy w zimie na mrozie, ile te panele ci prądu wyprodukują i jaką wytrzymałość ma twoja superbateria. Pojazdy elektryczne nie są w stanie przejechać połowy dystansu jaki zapewnia producent, Czas ładowania jest 10-krotnie większy niż czas rozładowania. Na dzień dzisiejszy elektryki nie sięgają nawet do pięt spalinówkom. A najlepsze jest to, że tą pseudoekologię wciskają nam ci, którzy na szczyt klimatyczny w Davos przylatują prywatnymi odrzutowcami, które spalają nawet 5000l paliwa lotniczego na godzinę lotu, później przesiadają się do śmigłowców które palą 1000l na godzinę lotu, bo przecież nie będzie taki lord jechał 2h z lotniska na spotkanie. Plebs ma z buta zapieXdalać. Sam przewodniczący Schwab powiedział „nie będziecie mieli nic i będziecie szczęśliwi”.

   • Na wsi biedota też pisze, że piją bimber, bo lepszy niż wódka ze sklepu. Ale, gdyby było tak się, że samemu, małym kosztem, można wyprodukować czystą wódkę w domu, a bimber ze sklepu byłby 5x więcej, to mówili by dokładnie odwrotnie. Oto cały sekret niechęci do elektryków.

 2. Podwyżki cen paliw zaczęły się przed wojną – jesienią 2021.

  • Wojnę spowodował (Ż)ydowski (nie)rząd pisowski. Dyplomacja tych dchebili spowodowała to co mamy teraz.

  • o dobrze wiedzieć, jako przewoźnik w pandemii miałem najlepszą cene. ae to pewnie w jesieni nie było już pandemii czy coś.
   ale debile pisowkie mają dobre tłumaczenie, wszyscy są analitykami wspaniałymi, po 10 latach od tuska wiedzą ze za niego było by drożej XD
   rozumiem że jakby ludzie teraz powiedzieli że jBC 500 + i to nie potrzebne kaczor by powiedział że to wina tuska. i to jego pomysł.

 3. Akuk a na kogo było głosować ? Na sprzedajną suk ..e Tuska ?????????

 4. Chyba raczej powinien obiecać że nie minie lipiec a ceny będą powyżej 10 zł bo wszystkie stacje wymieniają tablice na czerto cyfrowe:D to bardziej realne obietnice:D

  • I bardzo dobrze cena może być i po 10 zł pełowska biedota ma siedzieć w domu pić tartę i oglądać tefauen.

 5. Wiadomość z dziś cena baryłki ropy spadła do okolic 114$ tak samo jak kurs dolara o te kilka groszy a Pan Obajtek i tak tego nie widzi i podnosi ceny paliw żeby później obniżyć pod publiczkę!

 6. w jednym zdaniu obajtek powiedział całą prawdę – wzrost konsumpcji … tyle w temacie. Jak jest popyt, to ceny rosną, odkąd świat istnieje. Wszystko inne to wymówki.

 7. Ludzie w tych komentarzach to powariowali. Drożyzna na stacjach, sklepach, brak podwyżek pensji, ogólna tragedia. A oni wyzywaja sie od pelowcow i pisowcow. I jeszcze pochwalają podwyżki, tak wam super? Bałwany?

  • Sasin ps. "70 milionów" w kopertach Grodzkiego

   Banda sterowanych telewizorem baranów i tak już nic nie zrozumie, takich ludzi nic nie przekona, że zostali oszukani, oni wierzą, że są alfą i omegą i kropka. Trzeba liczyć, że czwarta dawka przypominająca przyśpieszy ich odlot do bram św.Piotra.

Z kraju