690 680 960

Onufry z Kazikiem mają towarzystwo. Staś kolejnym przystankiem na Szlaku Koziołka Lubelskiego (zdjęcia)

Na Szlaku Koziołka Lubelskiego pojawiła się kolejna figura. Trzeci koziołek ma strój lekarski oraz stetoskop, a ustawiony został przed budynkiem szpitala.

W czwartek miało miejsce odsłonięcie kolejnej, trzeciej już figury, na Szlaku Koziołka Lubelskiego. Staś, gdyż takie imię nadano nowemu koziołkowi, znajduje się przy ulicy Stanisława Staszica. Natomiast jego strój lekarski i stetoskop nawiązują do zlokalizowanego tuż obok Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1.

Jest to też pierwszy koziołek, który został ufundowany przez prywatną firmę CompuGroup Medical, producenta oprogramowania dla sektora opieki zdrowotnej. Jej polski oddział znajduje się właśnie w Lublinie. Na tabliczce umieszczono też kod QR kierujący do strony internetowej z dodatkowymi informacjami o koziołku, oraz sentencję: „Oto koziołek Staś ze Staszica oraz najstarsza lubelska lecznica”

Przypomnijmy, całość jest inicjatywą Fundacji Lubelskie Koziołki, która postanowiła stworzyć szlak ustawiając podobne figurki w pobliżu najciekawszych miejsc na terenie miasta. Celem jest podniesienie atrakcyjności naszego regionu. Do tego dochodzi również aspekt edukacyjny, a dokładnie zachęta do zainteresowania się historią Lublina. Oczywiście również same figurki są dostosowane do lokalizacji, w których się znajdują.

Pierwszym koziołkiem jest Onufry. Został on umieszczony 29 stycznia na schodach przed lubelskim Ratuszem. Powstał on na cześć zmarłego w 2019 r. Onufrego Koszarnego, miejskiego trębacza, który przez 20 lat z balkonu ratusza grał hejnał Lublina. W maju dołączył do niego Kazik, którego imię pochodzi od Kazimierza Wielkiego. Figurę trzymającą poziomicę i klucz ustawiono przy Bramie Krakowskiej. Poziomica symbolizuje to, że Brama Krakowska jest odchylona około 70 cm od pionu. Natomiast klucz ma nawiązywać do pana Lutowskiego, który w zamierzchłych czasach mieszkał w Bramie Krakowskiej i miał nakręcać zegary. Jednak te wiecznie się spóźniały.

(fot. UM Lublin)

9 komentarzy

 1. Skandal!Odlanie tych paskudztw pozostawiło wyrażny ślad węglowy.Gdzie są ekoświry?Dlaczego jeszcze nie protestują?

 2. Najbardziej realistycznie odwzorowano spore kieszenie na koperty

 3. Koziołek trzyma kopertę z kasą

 4. Przydatne te koziołki jak kotwica w samolocie.

 5. Złośliwie – Żartobliwy pomnik lekarza łapówkarza postawiony pod samym szpitalem sponsorowany przez firmę z branży medycznej – musze przyznać że zarząd te firmy ma chyba jaja ze stali

 6. na takie śmieci podatki idą

 7. Szczęśliwy mieszkaniec Lublina

  A mi się bardzo podoba ten koziołek Staś i bardzo się cieszę, że w Lublinie powstaje coś nowego. Świetna inicjatywa. Wrocław ma swoje krasnale a Lublin niech ma koziołki. Mam nadzieję że powstanie ich jak najwięcej. Na dodatek koziołek powstał nie z publicznych podatków tylko z prywatnych pieniędzy. Czy naprawdę lekarz każdemu z komentujących kojarzy się tylko z kopertą? Ja mam zupełnie inne skojarzenia. Ludzie więcej luzu. Nie bądźcie takimi ponurakami. Przestańcie tak narzekać. Pozdrawiam pozytywnie nastawione osoby.

 8. Ja Boże uchowaj, nie twierdzę, że lekarze biorą, a tylko, że z takimi kieszeniami mają spore możliwości. 😆

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.1964zł 0.07%
 • GBP 5.213zł 0.19%
 • EUR 4.4902zł 0.11%
 • CHF 4.6298zł 0.56%

Polub nas