690 680 960

Ognisko koronawirusa w Pliszczynie. Na terenie gminy Wólka zamknięto wszystkie szkoły i przedszkola

Wczoraj informowaliśmy o pojawieniu się ogniska koronawirusa w podlubelskim Pliszczynie. Na polecenie wójta Gminy Wólka zamknięte zostały wszystkie szkoły i przedszkola.

W związku z pojawienie się ogniska koronawirusa w Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie, wczoraj w godzinach wieczornych, na polecenia wójta Gminy Wólka, została przeprowadzona dezynfekcja kościoła i obejścia. Na terenie gminy zamknięte zostały również wszystkie szkoły i przedszkola, dla których organem prowadzącym jest gmina Wólka.

Gmina zwróciła się z apelem do osób, które od niedzieli 17 maja przyjmowały Komunię Świętą (także z rąk Szafarza świeckiego) by powiadomiły o tym służby sanitarno-epidemiologiczne. Należy dzwonić pod numer telefonu: (81) 478 71 29.

Do Parafii w Pliszczynie należą następujące miejscowości: Baszki, Boduszyn, Lublin, Łagiewniki, (Kol. Łagiewniki), Łysaków, (Kol. Łysaków), Pliszczyn, Kol. Pliszczyn.

– Zwracamy się do mieszkańców w/w miejscowości oraz do wszystkich, którzy mieli kontakt z Księżmi Sercanami, aby w miarę możliwości pozostawali w domach, co w znacznym stopniu pomoże ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Apelujemy o szczególną ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy Wólka.

Przeczytaj także – Księża z podlubelskiej parafii zakażeni koronawirusem. Kościół został zamknięty

(fot. UG Wólka)

22 komentarze

 1. „ognisko”…?1?1 nie podając liczby zarażonych… ?!?1?
  wiem że media obrażają swoich czytelników mając ich za idiotów ale nie przeginajcie…

  • Tym bardziej, że szkoły i tak są zamknięte ustawowo.

  • Czego Pan/Pani nie rozumie? Pojęcia „ognisko”?

   • takie do upieczenia kiełbasek…?

   • Tak poważnie wiem że chwytny tytuł to i więcej odsłon i komentarzy (m.in. i te..) a co za tym idzie reklamodawców bo z czegoś musicie żyć ale przegieliście z tym „ogniskiem” (wiem co to oznacza) dlatego pytam o liczbę przypadków… żeby potwierdzić waszą rzetelność dziennikarską w informowaniu społeczeństwa…
    Ponadto rzetelność dziennikarska nakazywała by podać liczbę zarażonych (nie mylić z chorymi) na potwierdzenie „ogniska”… bo zarażonych 2 księży to chyba za mało na „ognisko”… czy wystarczy…?

    • Proste pytanie do naszej konwersacji: Ile wykryto osób zarażonych?

    • Ma Pan/Pani link w tekście, który wczoraj był na stronie. Jest tam jasno i wyraźnie napisane „Dwóch księży z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie okazało się zakażonych koronawirusem.”

     Zalecamy przeczytać także cenne informacje dotyczące tego, co oznacza „ognisko epidemiologiczne”

     W fachowym piśmiennictwie, ognisko epidemicznego ( ang. outbreak) jest rozpoznawane na podstawie jednego z dwóch kryteriów :

     1. Wzrost liczby zachorowań ponad spodziewany (endemiczny, zwykły) poziom wywołanych przez ten sam drobnoustrój, który do tej pory był stwierdzany w danej jednostce/oddziale . W przypadku szpitalnych ognisk epidemicznych jako ognisko epidemiczne należy uznać sytuację wzrostu liczby zakażeń szpitalnych wśród pacjentów i personelu ponad spodziewaną liczbę przypadków. Oczekiwana liczba przypadków jest określana w procesie monitorowania
     2. Pojawienie się dwóch lub więcej zakażeń wywołanych przez drobnoustroju do te pory niewystępujący lub o wcześniej nie stwierdzanym mechanizmie oporności.

     (za: http://www.ses.edu.pl/definicja-ogniska-epidemiologicznego)

     • Proszę uważnie czytać też moje komentarze… tam wspominam” „zarażonych 2 księży to chyba za mało na „ognisko”o 2 przypadkach… więc zarzut nieuwagi czy nieznajomości definicji ogniska nietrafiony… ale do sedna:
      2 osoby zarażone można nazwać „ogniskiem” tylko w przypadku „drobnoustroju do tej pory nie występującego…” …
      Chyba nie powiecie że te 2 przypadki to „wzrost zachorowań ponad spodziewany…”
      Trochę się zagalopowaliście…!

      • Dalsza dyskusja nie ma sensu, wyczerpaliśmy temat ze swojej strony.

       • Brak kontrargumentu to ogon pod siebie… i „kończymy dyskusje”…
        Brawo!

        • Widzimy po prostu, że nie ma sensu dyskusja, po przedstawieniu konkretnych i rzeczowych argumentów.
         Miłego popołudnia.

        • ..które podważyłem… jak byście jeszcze nie zauważyli…

 2. No żesz ku… mać,Mus jakiś kodowiec z peowcem rozkonsekrowali prałata,ale jak?

 3. 17 maj był prawie 2 tygodnie temu. Wyobraźcie sobie z iloma ludźmi mieli już kontakt osoby które przyjmowały komunie od zakażonych księży. Tak naprawdę każdy z nas miał już kontakt z kimś zarażonym

 4. Ta przeprowadzona dezynfekcja kościoła i obejścia to była na czyj koszt? Kto zapłacił Gmina czy proboszcz??? W byle jakim sklepie, stacji paliw, czymkolwiek obowiązek zapewnienia środków czystości spada na właściciela lokalu, a jeśli się nie mylę kościół nie należy do gminy.

 5. To jednak księża nie mają błogosławionych rąk?;-) jak to się stać mogło.

 6. Podobno jest około pięciu potwierdzonych i leźo w Centrum Medycznym tel awiw. Gdzieś o tym czytałem ale już nie pamiętam, gdzie.

 7. Były czytelnik lubkin112

  Do redakcji. Naprawdę robicie się do bani…
  Mam nadzieję że jak ta cała szopka z koronawirusem szybko się skończy wtdy wszyscy będą się z was śmiać. Fachowcy i eksperci 🙂
  Pozdrawiam kumatego dr Pavulon

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas