690 680 960

Ogłoszono polskie sankcje na osoby i podmioty z Rosji. Na liście jest firma z Lublina

Lista firm oraz osób objętych polskimi sankcjami, jaką ogłosił dzisiaj szef MSWiA, liczy 50 pozycji. Jedną z nich zajmuje spółka z Lublina.

Polska przygotowała listę firm oraz osób, które w naszym kraju objęte zostaną sankcjami. Znajduje się na niej 50 pozycji, wśród nich są zarówno nazwiska rosyjskich oligarchów, lecz także i podmioty gospodarcze. Jak podkreśla szef MSWiA Mariusz Kamiński, jest to uzupełnienie unijnej listy i ma na celu jeszcze skuteczniejsze uderzenie w rosyjską gospodarkę. W tym przypadku chodzi o to, aby Rosja docelowo nie była w stanie prowadzić wojny w Ukrainie.

Na liście znajdują się osoby oraz podmioty prowadzące realne interesy na terenie naszego kraju. Są to zarówno giganci rynku jak Gazprom, który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gazu, jeden z wiodących producentów nawozów mineralnych na świecie koncern Acron, posiadający około 20 procent udziałów w polskiej spółce skarbu państwa Azoty rosyjski oligarcha Wiaczesław Kantor, czy też rosyjska spółka prowadząca sieć sklepów GO Sport.

Do tego dochodzą właściciele firm KTK Polska, SUEK Polska, Eurochem Polska, PhosAgro Polska, IRL Polska, 1C-Poland oraz Beloil Polska a także firmy takie jak: Eurochem, Faberlic Baltija, Faberlic Europe, IRL Polska, Kamaz, Kaspersky, Maga Dystrybucja 2, Maga Foods , Medmix Poland, Novatek Green Energy i PhosAgro.

Jest także podmiot z naszego regionu, a dokładnie mająca swoją siedzibę przy ul. Mełgiewskiej 76a w Lublinie spółka Sulzer Turbo Services Poland. Zamrożono wszystkie posiadane przez nią środki finansowe i zasoby gospodarcze, oraz zakazano udostępniania jej jakichkolwiek środków finansowych. Dodatkowo firma ta ma zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie nałożonych na nią sankcji. Została też wykluczona z możliwości startowania w przetargach i konkursach dotyczących zamówień publicznych.

Jak wskazuje MSWiA, rzeczywistym beneficjentem spółki jest Viktor Vekselberg, ściśle powiązany z prezydentem Rosji
Władimirem Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Został on uznany przez Stany Zjednoczone Ameryki za osobę działającą w imieniu Putina i zajmującą pozycję kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova. Ponadto miał on uczestniczyć w rosyjskich działaniach dyplomatycznych i działaniach o charakterze „soft power” na rzecz Kremla. Majątek Viktora Vekselberga wyceniony jest na 17,2 miliarda dolarów.

(fot. MSWiA)

12 komentarzy

 1. Nie chcę sobie przypisywać antysymityzmu , ale dalej bogacą się nie ci co cięźko fizycznie pracują.

 2. Kiedy Polak zacznie żyć godnie w swoim kraju?

 3. A co ze sługusami Putina typu Auchan czy Leroy Merlin? Dlaczego państwowe spółki dalej pompują tę wojnę kupując ruski gaz i ropę za miliardy dolarów? Oczywiście trzeba walić jak się da w ten ruski naród, bo to ruscy wyhodowali Putina a nie on sam się zrobił carem, ale te sankcje to kwiatek do kożucha gdy rząd robi wielomiliardowe interesy z tym zbrodniarzem.

 4. co oznacza, że zamrozili ich fundusze? nie będą musieli płacić zobowiązań wobec Polaków?

 5. Sam nakładaj sankcje na oporne kraje i nie kupuj w ich marketach, ich produktów, ich usług telekomunikacyjnych – rządź i przyzwalaj na ludobójstwo. Każdy wiec, które to markety i jakie produkty.

  • dokładnie jak mówisz, nie potrzebuje sankcji żeby nie kupować towarów ruskich w sklepach, i żeby olewać transporty firm z rosji i białorusi, nie trzeba mi pozwolenia pisiorów, ale co ja mówię ludziom bez honoru, i tym którzy w razie ataku rosji uciekną z podkulonym ogonem, tak zwani patrioci.

   mogę kupić napój za 5 zł jeżeli jest produkcji poza OGROWEJ. nie muszę kupować napoju za 3 od ruskich. piszecie dzabny jak to ruskie samowystarczalne są, wiec po co tyle ciezarówek na granicy stoi???

 6. Mam nieodparte wrażenie, że toczy się jakaś „wojna” między „żymianami z hameryki” a resztą świata. Dzisiejszy przykład – Polska nałożyła sankcje na polecenie „hamyrykańskich żymian” na „żymian rosyjskich” 🙂

 7. Czy to znaczy,że gdy ktoś ma w komputerze program „kacperski” to automatycznie jest ruskim trollem i onucą?

 8. Jeszcze zapomnieli Palikota odesłać do Moskwy.

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie