Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od września szczepienia przeciwko grypie w aptekach i POZ

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotnej. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo.

– Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Zabezpieczyliśmy ok. 2 mln szczepionek, ale na pewno ich nie zabraknie – zapewniał podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski.

Od września szczepienia przeciw grypie w aptekach i POZ będą finansowane przez NFZ. Stawka za szczepienie wyniesie 21,83 zł, a bezpłatne refundowane szczepionki z receptą otrzymają seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. za preparat należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia.

Za samą usługę szczepienia, bez względu na to czy zostanie ona wykonana w aptece czy w placówce POZ, nikt nie poniesie żadnego kosztu.

– Producenci zapewnili, że na razie zabezpieczyli ok. 2 mln szczepionek przeciw grypie. Apteki będą mogły i już je kupują Producenci dodali także, że dostawy będą systematyczne i również w przypadku większego zainteresowania szczepionek na rynku na pewno nie zabraknie – zapewniał Maciej Miłkowski.

Bezpłatna usługa szczepienia przeciw grypie w aptekach i podstawowej opiece zdrowotnej może pomóc zwiększyć poziom zaszczepienia.

– Ostatnio było to na poziomie 7 proc. Dzięki temu rozwiązaniu mamy nadzieję, że zdecydowanie wzrośnie – podkreślała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Jak wskazał wiceminister zdrowia, zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże.

– Do aptek już zgłaszają się pacjenci, żeby wykonać szczepienia przeciw COVID-19, ale pytają również o szczepienia przeciw grypie – zaznaczał Maciej Miłkowski

– Mamy ok. 2 tys. aptecznych punktów szczepień. Ponad 9 tys. farmaceutów jest już gotowych do szczepień. Rekomendujemy przyjęcie szczepionki w sezonie jesienno-zimowym – mówiła prezes NRA.

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

 1. Na mecz ”Motoru” to zabrać ze sobą tarczę, pałkę i kask ?

 2. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo – znowu to samo 460 posłów złożyło się z własnych pieniędzy na szczepionki.

 3. Kiedy szczepienia w biedronce?

  • Dziadek ze Slamsowa

   O Biedronce zapomnij, ale myślę, że np. strażaccy specjaliści od odłączania akumulatorów w płonących autkach, mogliby posiąść umiejętności (i certyfikat) do robienia zastrzyków z wszelkimi szczepionkami.

   • Ty masz najwięcej predyspozycji do wszystkiego, bo co rano kłapiesz bez sensu w komentarzach, jako specjalista od wszystkiego. Ulewają się twoje mądrości. Zwłaszcza pod adresem strażaków. Jakiś w dzieciństwie cię skrzywdził? Że masz taki uraz…

    • Pewnie straszył go „pikusiem fikusiem”.

    • @pikuś fikuś. Przecież to jakiś niepełnosprawny umysłowo człowiek, który nie może się nigdzie wypowiedzieć więc wypisuje bzdury. Co do ratowników PSP to może ma jakieś kompleksy, pływać nie potrafi, lęk wysokości, podciągnąć na drążku nie jest w stanie. Ogólnie niedojda życiowa 😉

 4. A KTOŚ PRZEBADAŁ TE SZCZEPIONKI? BO MNIE SŁUCHY DOSZŁY ŻE ŻADNE SZCZEPIONKI NA GRYPE, KTORE POLSKA KUPILA NIE BYLY NIGDZIE BADANE!! NAJLEPSZA SZCZEPIONKA NATURALNA REDAKCJO I TO POWINNISCIE REKLAMOWAC :”ŻÓŁTKO WIEJSKIEGO JAJECZKA” TEGO JESZCZE NIKT NIE OSZUKAŁ!!

  • Te „wiejskie jajeczka” są pędzone głównie na paszach z soją, często GMO. Może jeszcze bimberek zacznij zachwalać, jak to panie dzieju drzewiej bywało… A pisanie z caps lockiem oznacza krzyk, jest uważane za niegrzeczne.