Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od nich często zależy ludzkie życie. Dziś świętują dyspozytorzy i ratownicy medyczni (zdjęcia)

Ich praca najczęściej odbywa się pod presją czasu, jest naznaczona dużym stresem, a także obarczona ogromną odpowiedzialnością. Dziś obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego.

W piątek, w dyspozytorni medycznej w Lublinie, odbyły się obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. Został on ustanowiony ustawą z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta pracowników związanych z systemem państwowego ratownictwa medycznego ratowników, a więc m.in. ratowników medycznych i dyspozytorów, jest bł. Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakony świętego Łazarza i świętego Jana.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, wiceminister finansów Artur Soboń, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, władze Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele Narodowego Funduszy Zdrowia, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, Centrum Powiadomienia Ratunkowego, policji i straży pożarnej a także szereg innych gości.

Nie mogło oczywiście zabraknąć dyspozytorów i ratowników medycznych. Jak podkreślano, ich nieoceniona praca najczęściej odbywa się pod presją czasu, a także w znacznym stresie. Do tego jest obarczona ogromną odpowiedzialnością. Muszą też mieć bardzo dużą wiedzę, aby umieć zareagować w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. To wszystko sprawia, że ratownik medyczny jest na drugim miejscu zawodów zaufania społecznego, zaraz po strażaku.

– W dniu waszego święta chciałbym wam bardzo serdecznie podziękować za Waszą służbę. Bo to nie jest praca. To jest służba – mówił Zbigniew Wojciechowski.

W lubelskiej dyspozytorni, dyspozytorzy medyczni dysponują blisko setką zespołów ratownictwa medycznego z całego województwa lubelskiego. Obszar regionu podzielony jest na 4 rejony operacyjne przypisane 4 dyspozytorom dysponującym zespołami ratownictwa medycznego. Do tego dochodzi Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na każdej ze zmian dyżurują dyspozytorzy przyjmujący zgłoszenia alarmowe oraz wysyłający ambulanse na do poszczególnych interwencji.

Od ubiegłego roku dyspozytornia mieści się w nowoczesnym budynku u zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Wojciechowskiej. To poprawiło zarówno warunki pracy dyspozytorów, jak też jakość świadczonych usług. Uroczystość była też okazją do podziękowania oraz uhonorowania szczególnie wyróżniających się pracowników.

4 komentarze

  1. CPR to istna tragedia

  2. w piątek 13 – ktoś miał poczucie humoru 🙂

  3. Pokój bracia i siostry

    Panowie zawsze byłem za wami i strażakami nie patrzycie kogo ratujecie czy zasługuje czy nie życie to życie trzeba ratować nikt nie mówi nie zastanawia się ile stresu i chorób później przechodzicie związanego z waszą pracą i jaki wpływ wywiera to na was i wasze rodziny. Dla mnie jesteście wzorem i powinniście pracowac 15/20 lat i emerytura i zarabiać ile sobie życzycie bo mieć taką pracę i zarabiać takie psie pieniądze to trzeba tylko być z powołania anioły

Dodaj komentarz