690 680 960

Od Mazowsza po Podkarpacie. Są przetargi na ostatnie dwa odcinki trasy S19 w naszym regionie

Za kilka lat trasą szybkiego ruchu będzie można przejechać od granicy z województwem mazowieckim przez Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Kock, Lubartów, Lublin, Kraśnik, Janów Lubelski w stronę Rzeszowa. Ostatnie dwa odcinki Via Carpatii już w postępowaniu przetargowym.

W piątek w Kocku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła postępowanie przetargowe na dwa ostatnie dwa odcinki trasy S19 na terenie województwa lubelskiego. Chodzi o 18 km drogi między Kockiem a Radzyniem Podlaskim, oraz 22 km trasy od Radzynia Podlaskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Łącznie jest to 40 km ekspresówki realizowanej w ramach budowy międzynarodowej trasy Via Carpatia.

Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj. Zadaniem wykonawcy będzie m.in. zaprojektowanie trasy, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi oraz uzyskanie pozwolenia na jej użytkowanie.

– Ogłoszone dziś przetargi na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Lubelszczyzny, ale także dla wszystkich kierowców podróżujących na trasie Lublin – Białystok. Konsekwentnie realizujemy tak bardzo potrzebny Polsce Wschodniej szlak transportowy, jakim w ciągu kilku najbliższych lat stanie się trasa Via Carpatia – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Odcinek między Kockiem a Radzyniem Podlaskim powstanie w istniejącym korytarzu drogi krajowej nr 19. Oznacza to, że obecna trasa zostanie rozbudowana do parametrów drogi szybkiego ruchu, czyli uzyska po dwie jezdnia z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Do tego powstaną dwa węzły: Radzyń Podlaski Południe, który został zaplanowany na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 63, oraz Borki. Planowane są też dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: Sitno oraz Paszki. Do tego dochodzą mosty, wiadukty, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz drogi dojazdowe i lokalne.

Natomiast odcinek między Radzyniem Podlaskim a Międzyrzecem Podlaskim zbudowany zostanie od podstaw i pobiegnie nowym śladem omijając Kąkolewnicę. Jedynie w końcowym odcinku trasę zaplanowano po obecnej drodze krajowej nr 19. Mają powstać dwa węzły drogowe: Kąkolewnica – zlokalizowany w okolicach miejscowości Grabowiec, oraz Radzyń Podlaski Północ. Do tego mosty oraz wiadukty, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz drogi dojazdowe i lokalne.

Są to dwa ostatnie odcinki z planowanej drogi ekspresowej S19 na terenie województwa lubelskiego. Sześć odcinków od Lublina do granicy z Podkarpaciem jest już budowanych i prace te zbliżają się ku końcowi. W lutym zawarta została umowa na realizację 23-kilometrowego odcinka S19 Lublin – Lubartów, na początku sierpnia ogłoszone zostały dwa przetargi na zaprojektowanie i budowę trasy między Lubartowem a Kockiem, zaś w ubiegłym tygodniu od Międzyrzeca Podlaskiego do granicy z województwem mazowieckim.

(fot. Ministerstwo Infrastruktury)

16 komentarzy

 1. Wybory się zbliżają? Po co on mówi, że drogi się budują. Od Tuska się budują. Teraz najwolniej. Dlaczego TVP nie pokaże słupków. Tylko niech zero zrobią na górze, i niech te słupki rosną ku dołu. Wyborca PISu będzie się cieszył, że koniec słupka jest najwyżej za PISu.

  • Coś ci się, Franiu, pomieszało. Za Tuska w ogóle zaprzestano mówić o via Carpatia.

  • A sam pan t.. spi… do brukselki a później nie miał odwagi na prezydenta startować xD teraz tylko beczy zza stołka jaki on cacy

 2. można prosić o lin do tych przetargów

 3. Koło Janowa lubelskiego już odcinek jest otwarty od około 2 m-cy.

 4. Nareszcie coś w Lubelskimsię dzieje. Nie jest jak za PO, PSL a ch z tą Polską wschodnią. gdzie PSL żył sobie jak pączki w maśle a ludzie żebrali po śmietnikach. Teraz wyborcy Po z PSL możecie wyć z bezradności. Wasi tylko potrafili z nas ddzierać podatki. Nkic w zamian.

 5. Obiecuje co będzie kiedyś niech powie co teraz zrobili od obietnic do zrobienia daleka droga

  • Co jest zrobione każdy widzi jadąc z Lublina do Rzeszowa. I wkrótce część s-19 będzie oddana do użytku. W Kraśniku zaczyna się pawilonu rozbudowa szpitala. O czym za PO z PSL można było tylko pomarzyć. Najzabawniejsze, że PSL mówi, że oni planowali. Planowali mając 8 lat rządzenia Polską?

 6. Którędy teraz najlepiej pojechać z Lublina na Rzeszów?

 7. niech pitera i młody bolek na Madagaskar wyp…… ją zdrajcy

 8. to nie PIS Wam drogi buduje, tylko Unia kase daje na trase via carpatia!!!!
  to plan Uni a nie Pisu, ktrory ciagle pluje na Unie i prawo

 9. z reszta 500+ tez sami sobie oplacacie i to z nawiazka

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas