Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Od 10 lat otulają włóczką miejską przestrzeń. Ich prace można podziwiać w centrum Lublina (zdjęcia)

Na placu przed Centrum Kultury w Lublinie stanęła instalacja artystyczna będąca kolekcją prac wykonanych z włóczki. Wszystko z okazji okrągłego jubileuszu grupy „Otulanie Włóczką”, której członkowie już od 10 lat ubierają stojaki rowerowe, umieszczają mikołajkowe czapeczki w mieście, kreują ozdoby na pierwszy dzień wiosny, czy prezentują prace podczas Nocy Kultury.

Grupa, która działa przy Centrum Kultury w Lublinie, przenosi na lubelski grunt popularny na całym świecie rodzaj sztuki ulicy, tzw. „yarnbombing”, polegający na ubieraniu obiektów w miastach w ubranka wykonane z włóczki. Są to nieinterwencyjne instalacje, które mają na celu ożywienie i ubarwienie przestrzeni publicznej.

Do tej pory jej członkowie zrealizowali blisko 140 instalacji i działań. Oprócz prac w przestrzeni miejskiej, były to akcje o charakterze społecznym i charytatywnym, aukcje na rzecz chorych i potrzebujących czy instalacje przeznaczone dla zamkniętych grup – pacjentów szpitala dziecięcego oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Na przestrzeni 10 lat przez grupę przewinęło się około 50 osób – kobiety różnych pokoleń i zawodów, wspólnie projektujące i wykonujące prace. W chwili obecnej w spotkaniach uczestniczy 8 pań, ale grupa jest zawsze otwarta na nowych uczestników – zapraszamy wszystkich chętnych, którzy podzielają pasję do rękodzieła, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia.

Powstała przed Centrum Kultury instalacja ma formę podsumowania i przeglądu prac zrealizowanych w ciągu 10 lat. Wśród nich znajdują się te najbardziej charakterystyczne: drzewa w kolorowych swetrach, stojaki rowerowe, elementy charytatywne rozwieszone na ogrodzeniach, elementy w kolorach Ukrainy, wyspa kaktusów czy mało i wielkoformatowe obrazy wykonane z włóczki.

Jednocześnie, prezentowane są też instalacje zaprzyjaźnionych grup i twórców z Polski i ze świata, które prowadzą podobną działalność.

8 komentarzy

  1. Renata Męczykoń

    60 tysi wolnych od podatku nie będzie, akademika za złotówkę i 1000 PLN dla każdego studenta też nie, o dobrowolnym VACie dla przedsiębiorców możecie zapomnieć, ale lewackie nieroby robiące na drutach zgarną co swoje od Dewelolo z Jakubowic. Fajna, uśmiechnięta Polska. 😀 Nie zapomnijcie na nas zagłosować w kwietniu i czerwcu! SILNI RAZEM, DUMNI, WEGAŃSCY EUROPEJCZYCY OGRZEWAJĄCY DOMY Z OZE!

  2. To jest dopiero fabryka bezużytecznych rzeczy i zaśmiecanie środowiska. Szkoda byłoby mi czasu i środków na takie duperele.

  3. Ciekawe,czy kto te smiecie posprząta i za czyje?

  4. Akcja fajna, tylko szkoda,że te ozdoby są z plastikowej włóczki….

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport