Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Ochłodzenie, oblodzenie i opady śniegu. Załamanie pogody w noc sylwestrową w woj. lubelskim

Ostatni dzień roku minie we wschodniej połowie Polski z zachmurzeniem dużym i całkowitym bez szans na rozpogodzenia. W drugiej części dnia od południowego-wschodu nasunie się strefa opadów atmosferycznych. W nocy z czwartku na piątek należy liczyć się z załamaniem pogody.

Od kilku dni sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznymi i przyległościami nie ulega większej zmianie. Decydujący wpływ na pogodę ma rozległa zatoka niżowa związana z wypełniającym się niżem znad Jutlandii. Dodatkowo na wschód od Polski przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż, którego przemieszczają się niewielkie ośrodki niżowe. Jeden z płytkich niżów będzie miał wpływ na pogodę w nadchodzących godzinach na południowym-wschodzie i wschodzie.

31 grudnia 2020 zachmurzenie duże i całkowite, miejscami już w pierwszej części dnia występować mogą opady mżawki. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie od 3°C do 4°C. Wiatr będzie słaby z północy i północnego-wschodu.

U schyłku dnia nad lubelską część Roztocza zacznie nasuwać się strefa opadów atmosferycznych o natężeniu słabym i umiarkowanym. Początkowo będzie to deszcz, ale z biegiem czasu opady przejdą w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg i mają przemieszczać się na północny-zachód.

W nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. We wschodniej połowie kraju zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego, który przebiegać ma nieco na wschód od Polski. Dodatkowo wzdłuż frontu przemieszczać ma się niewielki ośrodek niżowy, który wpłynie na pogodę w naszej części Europy.

Zachmurzenie w całym województwie lubelskim będzie całkowite. Prognozowane są opady deszczu, jak i też deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W pierwszej części nocy nie powinno padać tylko w powiatach na północy i zachodzie regionu, ale i tam w drugiej części nocy z czwartku na piątek wystąpią opady mokrego śniegu, jak i też deszczu ze śniegiem. Wiatr ma być słaby z północnego-wschodu, który w porywach osiągnie 25 km/h. Temperatura wyniesie od -2°C do 1°C. Możliwe oblodzenie dróg i chodników w wielu powiatach naszego regionu, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.

Do godzin porannych w piątek prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 1-4 cm. Najwięcej śniegu spaść może w takich powiatach jak: janowski, biłgorajski, zamojski, krasnostawski i chełmski. Opady białego puchu, które utworzą niewielką pokrywę śnieżną są spodziewane m.in w powiecie lubelskim, świdnicki oraz łęczyńskim. Niewielka pokrywa śnieżna może tez utworzyć się na północy.

Nowy Rok przyniesie zachmurzenie duże i całkowite w całym woj. lubelskim. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem są prognozowane w pierwszej części dnia głównie na północy oraz centrum i południu regionu. Do godzin południowych ograniczą swój zasięg do powiatów przygranicznych. Temperatura wyniesie od -1°C do 1°C. Na drogach i chodnikach może być ślisko. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z zachodu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

W załączniku prawdopodobny zasięg pokrywy śnieżnej na godziny poranne 1 stycznia 2021 dla województwa lubelskiego. Niewykluczone, że zabielą się też powiaty na północy regionu.

Ochłodzenie, oblodzenie i opady śniegu. Załamanie pogody w noc sylwestrową w woj. lubelskim

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  No to przybędzie zwichnięć, złamań i potłuczeń szanownych zadków – ale nie ma powodu do zmartwień, dzielni lekarze czekają przy telefonach, żeby udzielać porad telefonicznych.
  UWAGA !
  W gips, łupki, szyny i bandaże trzeba się wcześniej samodzielnie zaopatrzyć.
  Do dezynfekcji otarć można użyć środków od COVID’a.

 2. Pierdu pierdu…..straszne załamanie pogody …..chować się do schronów ……bzdury piszecie , byle coś namazgrac żeby odsłony się zgadzały …..dla mnie to lekkie ochłodzenie a od 2 stycznia wzrost temperatury …..

  • Oczywiście jak zawsze musi pojawić się komentarz przed tym co ma być, a potem jak się prognoza sprawdza, to nie ma słowa „przepraszam”, za takie rewelacje w komentarzach ;). Przywykliśmy 😉 prosimy się nie silić i zapraszamy jutro rano 😉 ze swoją opinią.
   Wszystkiego dobrego w 2021 roku 😉

 3. Nie będzie śniegu jutro, zobaczycie.
  Będzie tylko deszcz.
  Nie będzie niczego,ani mandatów od policji czy straży miejskiej nic nie będzie.
  Będzie koniec świata!!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo