Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody rocznicy wybuchu II WŚ we Frampolu. Polska będzie domagać się od Niemiec 6 bilionów zł za straty wojenne (zdjęcia)

Z udziałem wielu ważnych polityków odbyły się dziś w naszym regionie uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej. Nie dojechał jedynie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W piątek, 1 września, we Frampolu odbyły się centralne obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin czy też minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek. Do tego oczywiście liczne grono posłów i senatorów, przedstawiciele Wojska Polskiego, władze samorządowe oraz mieszkańcy Frampola. Nie dojechał za to zapowiadany prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że Frampol stał się symbolem, ponieważ Niemcy walczyli nie tylko z armią polską, ale też z bezbronną ludnością cywilną. Wskazała, że dziś główne uroczystości odbywają się na Westerplatte i w Wieluniu, jednak nie należy zapominać o małych miasteczkach takich jak właśnie Frampol, które również były bombardowane i niszczone przez niemieckie lotnictwo.

– Kilka razy dziennie naloty, bomby, które zrównały Frampol niemalże z ziemią. Uciekające kobiety, płaczące dzieci, umierający mężczyźni – to był przerażający czas. Luftwaffe z takich miasteczek, jak Frampol zrobiło sobie poligon ćwiczebny. Lecieli na niskim pułapie i sprawdzali, ile czasu potrzeba, z jakiej wysokości można dokonać największych zniszczeń i w jaki sposób można zabić jak najwięcej ludności – mówiła marszałek sejmu.

Z kolei Mariusz Błaszczak odczytał skierowany do uczestników uroczystości i mieszkańców miasta list od Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS wskazał w nim, że agresja Niemiec na Polskę zaczęła się od ataków na bezbronne miasta, w których nie stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. Jedną z ofiar tych zbrodniczych ataków był Frampol. Celem Niemców było wywołanie strachu, paniki, a co za tym idzie zmuszenie ludności cywilnej do posłuszeństwa wobec wkraczających do Polski oddziałów wroga. Polacy mieli bać się Niemców i uznać ich za nowych władców.

Kaczyński dodał, że Frampol stał się nie tylko ofiarą hitlerowskiej nienawiści, ale także historycznego kłamstwa. Przez wiele lat niemieccy historycy utrzymywali, że w mieście były polskie działa przeciwlotnicze i dlatego był to atak konieczny i zgodny z wojennymi regułami. Prawda była zgoła odmienna. Polska, która ośmieliła się sprzeciwić dyktatowi Hitlera, stała się doświadczalnym obszarem działań eksterminacyjnych.

– Wzmacnianie Wojska Polskiego służy temu, aby taka tragedia, jaka miała miejsce 84 lata temu już się więcej nie powtórzyła. W 1939 r. oczekiwaliśmy na wsparcie ze strony naszych sojuszników. Zostaliśmy osamotnieni, ale wyciągamy wnioski z tych zdarzeń. Dziś wzmacniamy Wojsko Polskie. Mamy świadomość tego, że nikt za Polskę nie będzie oddawał życia, jeśli my nie będziemy gotowi tego robić – tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Natomiast Jacek Sasin podkreślił, że wojna wywołana przez Hitlera i Stalina, przez Niemcy i Związek Sowiecki, dotknęła Polskę w szczególny sposób. Dodał, że wspomnienia i doświadczenia tamtego czasu rodzą na nas wszystkich wielkie zobowiązania, które musimy wypełniać. Zaznaczył jednocześnie, iż jednym z tych zobowiązań jest pamięć. Wielkim zobowiązaniem jest za to dopominanie się zadośćuczynienia, bo straty, które poniosła Polska były rzeczywiście ogromne i opóźniły nasz rozwój na wiele dziesięcioleci.

– Wiemy, że straty polskie w II wojnie światowej wycenione są na ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych. To ogromna, niebotyczna kwota. Domagamy się od sprawców tej wojny, od Niemiec, aby ta kwota została wypłacona Polsce, Polakom, bo należy nam się wyrównanie strat – zaznaczał minister Jacek Sasin.

Frampol jest jednym z symboli niemieckiego barbarzyństwa podczas ataku na Polskę we wrześniu 1939 r. Piloci Luftwaffe zbombardowali całe miasto pomimo tego, że nie było tam żadnych celów wojskowych ani strategicznych. Następnie najeźdźcy urządzili polowania na uciekającą w przerażeniu ludność cywilną. Na skutek tego miasto straciło niemal połowę ludności. Historycy wskazują, iż mieszkańcy doświadczyli jednej z wielu zbrodni wojennej dokonanej przez Niemców.

Autor: redakcja

92 komentarze

 1. A te pieniądze które dostaniemy od niemiec to będą brutto czy netto a może lotto.

  • Pożyjemy zobaczymy tfusk na dywanik do szwabów będzie się tłumaczył jak Polska może chcieć od Niemców pieniądze

 2. Polska będzie się domagać zwrotu sprywatyzowanych miliardów od pissowców.

  • Pan Sołtys z Lublina

   Ci którzy tu głośno pyszczą i bodajkują na PiS, w obawie utraty „plusów” (swoich, albo swoich bliskich), cichcem, chyłkiem, opłotkami pobiegną do urn, i oddadzą głos na podstawionego im pisowca.
   A co gorsze, wrócą tu i znów „dla oka” i „pod publiczkę” będą ile wlezie ujadać na PiS.

  • Tysiące spółek zostało sprzedanych za grosze za rządów peło.

 3. Do MD’s wchodzą Suski i Sain, – proszą o dwa wieśmaki, Pani przy kasie mówi – „widzę, a co do jedzenia”….

 4. A ja będę się domagał odszkodowania za rządy jedynie słusznej parti , za straty materialne i niematerialne, gdyb się rozwiązali to żądania skieruję do dzisiejszych eządzących Kaczyńskiego , Brudzińskiego, Sasina, Kowalskiego Ziobry i pozostałych.

 5. Kiełbasa wyborcza dla lemingów. Niemcy nic nam nie wypłacą.

 6. dziobaty spaślaku oddaj 70 baniek poczcie miernoto

  • Tfusk oddaj setki miliardów złotych które mafje vatowskie wyłudziły za waszych rządów.

   • złamaise vat to urząd skarbowy rozlicza a nie tusk! do szkoły a później komentarze pisać! widać nigdy w życiu nie miałeś nic wspólnego z prowadzeniem własnej działalności!! nie wiem, ale się wypowiem bo ludzie wodza tak mówią !! ptasi móżdżek lepiej funkcjonuję niż twój.

 7. s ra sin rónież przylazł 😀

 8. brawo psiory nieudacznicy którzy doprowadzili kraj do ruiny świętujcie bo tylko ro potraficie

Dodaj komentarz