Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

W Teatrze Muzycznym w Lublinie w poniedziałek odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 81. rocznicę Akcji Reinhardt. Wydarzenie o nazwie „Pamięć jest naszym obowiązkiem” miało na celu edukowanie mieszkańców regionu oraz przekazanie prawdziwej historii zbrodni popełnionej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943.

W trakcie obchodów 81. rocznicy Akcji Reinhardt uczestnicy wysłuchali wykładu historycznego prof. Sabiny Bober z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL. TVP3 Lublin zaprezentowało cykl reportaży „Szlakiem lubelskich sztetli”, o których opowiedział dyrektor lubelskiego oddziału TVP Ryszard Montusiewicz. Całość zakończył koncert artystów Teatru Muzycznego w Lublinie.

– Diaspora żydowska była przez wieki bardzo liczna w Polsce, dlatego że byliśmy krajem otwartym i tolerancyjnym. Żydzi byli naszymi sąsiadami, tworzyli polską państwowość, gospodarkę, kulturę i nie można tego wymazać z pamięci. Akcję Reinhardt trzeba przypominać, ponieważ była to największa w historii próba systemowego mordowania całego narodu. Takie obchody organizujemy przede wszystkim po to, żeby historia nie była relatywizowana, żeby Niemcy nie próbowały unikać odpowiedzialności za tę zbrodnię – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Rok temu, tj. 16 marca 2022 roku, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zapoczątkował obchody Akcji Reinhardt, które zakończą się w listopadzie 2023 roku. Zaplanowane na półtora roku wydarzenia odbywają się we wszystkich powiatach, w których przed wojną żyli polscy Żydzi i zostali zamordowani przez okupanta niemieckiego. Wśród inicjatyw w województwie lubelskim odbyło się m.in.: odsłonięcie pomników, wizyty edukacyjne w Miejscach Pamięci, sprzątanie cmentarzy żydowskich, wykłady i koncerty, wycieczki śladami Żydów, którzy zamieszkiwali Lubelszczyznę, a także uroczystości mające na celu uczczenie ofiar.

– Podczas Akcji Reinhardt zginęli również Żydzi z byłych republik sowieckich. Przyjmuje się, że w latach 1942-1943 zostało zamordowanych blisko 2 mln osób. Dzisiaj do tych wydarzeń powracamy i chcemy kontynuować poszukiwania miejsc, gdzie byli obecni Żydzi, gdzie mieszkali przez całe lata. Robimy to po to, żeby ta sytuacja sprzed 81 lat już nigdy się nie powtórzyła – dodała prof. Sabina Bober z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL.

TVP3 Lublin wyprodukowało w ubiegłym roku 25 reportaży „Szlakiem lubelskich sztetli”. W 2023 roku będzie kontynuować realizację i emisję 25 nowych reportaży w kolejnych miejscowościach: Zamość, Szczebrzeszyn, Adamów i Serokomla, Łomazy, Kock, Parczew, Dęblin, Łęczna, Ostrów Lubelski, Firlej, Uchanie, Łaszczów, Kurów, Końskowola, Józefów nad Wisłą, Bychawa, Trawniki, Kraśniczyn, Rejowiec, Łuków, Biłgoraj, Stoczek Łukowski, Frampol, Tarnogród, Opole Lubelskie i Poniatowa.

Akcja Reinhardt

Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Na Lubelszczyźnie powstały dwa z trzech obozów przeznaczonych do natychmiastowej zagłady Żydów: Bełżec i Sobibór, a także Majdanek.
Akcja Reinhardt rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. od likwidacji getta na Podzamczu. W akcji uczestniczyli esesmani oraz oddziały pomocnicze składające się z jeńców radzieckich z obozu szkoleniowego w Trawnikach. Stanowili oni też obsługę obozów zagłady.
Nad ranem 17 marca pierwszy transport z lubelskiego Umschlagplatzu został wysłany do obozu zagłady w Bełżcu. Wywieziono ok. 1,5 tys. osób. Te akcje trwały z kilkudniową przerwą do 15 kwietnia. W ich trakcie wywieziono do Bełżca około 26 tys. Żydów. Na miejscu rozstrzelano około 1,5 tys. osób. Tam też w sumie zginęło ok. 450 tys. Żydów.

Akcja Erntefest realizowana była w dniach od 3 do 4 listopada 1943 r. W pierwszym dniu zamordowano Żydów przebywających w Lublinie i na Majdanku oraz w obozie pracy w Trawnikach. Następnego dnia wymordowano Żydów w obozie pracy w Poniatowej. Sumując, podczas akcji Erntefest zamordowano ponad 42 tys. osób.

Od połowy marca 1942 r. do listopada 1943 r. w ramach Akcji Reinhardt zamordowano około 2 mln Żydów, którzy zginęli w wyniku rozstrzeliwań w likwidowanych gettach, zmarli w transportach deportacyjnych lub zostali zagazowani w obozach śmierci. Szacuje się, że w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i na Majdanku zostało zamordowanych około 700 tys. Żydów.

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

Obchody 81. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie (zdjęcia)

(fot. źródło UMWL)

6 komentarzy

 1. Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

  A miesięcznice, od kiedy ?

 2. Mocno naciągane 6 milionów żydów do 8 milionów ofiar Leopolda II, albo 40 milionów ofiar stalinizmu (o Starożytności nie wspominając), ale dalej, karmieni TVNem, GazWybem, TVPisem etc,.Fajnopolacy wierzcie, że nie było większej zbrodni w historii ludzkości. 🙂

 3. Ostatni sprawiedliwy

  Nie wiem po co ta wazelina może wyremontowane i odbudowane kamienice też im oddajmy?

 4. Ostatni sprawiedliwy

  A z tym przyjaciele to chyba was poniosło może przodkowie na naród rosyjski po wojnie też nam tak kazali mówić a po 90 roku się trochę zmieniło postrzeganie świata

 5. Ostatni sprawiedliwy

  Wiem że dla większości to bez apelacyjne ogromną tragedia ale o niektórych wydarzeniach lepiej zapomnieć nie mówić nie bić piany bo co to da kto ma wiedzieć i chce tak wie jak było

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo