Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy program rządu „Czyste Powietrze+”. Będą pieniądze dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych

Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dotację na wymianę starego pieca tzw. kopciucha oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” od czasu jego uruchomienia we wrześniu 2018 r.  podlega stałej ocenie i ewaluacji – tak, aby mógł jak najlepiej służyć głównemu celowi, czyli wspieraniu wymiany kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze źródła ciepła wraz z kompleksową termomodernizacją budynków mieszkalnych. Proponowana zasada prefinansowania to kolejna zmiana w programie, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uwzględniając skomplikowane obecnie uwarunkowania geopolityczne i rynkowe, w tym inflację i rosnące ceny nośników energii. Teraz beneficjenci nie będą musieli czekać na pieniądze – dostaną je relatywnie szybko po złożeniu wniosku o dotację.

– Ogłaszamy dzisiaj nowy, ogólnopolski program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy wciąż mają stare piece węglowe. Jest to program „CZYSTE POWIETRZE+” – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków. Przeznaczamy kwotę 1,8 miliarda złotych na to działanie. Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach. Szacujemy, że ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów – dodaje.

Nowe rozwiązanie jest skierowane do beneficjentów 2) i 3) części programu „Czyste Powietrze” i będzie dostępne tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie. Warunkiem wypłaty prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Prefinansowanie w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy, będzie wypłacane bezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu.

– Prefinansowanie w programie „Czyste Powietrze” to kolejny krok w szeregu działań, których skutkiem ma być skuteczna eliminacja największego źródła smogu w Polsce, jakim są piece na paliwa stałe oraz idąca z tym parze zdecydowana poprawa stanu powietrza w naszym kraju – zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Przypomnę, że 25 stycznia br. uruchomiliśmy zmiany na rzecz najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych, czyli finansowe wsparcie wymiany pieca i ocieplenia domu. Obecnie sprawiamy, że remont będzie można jeszcze szybciej i sprawniej przeprowadzić, dysponując niemal od razu dużą częścią pieniędzy z dotacji – podsumowuje wiceszef NFOŚiGW.

Dokumenty trzeba będzie składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD) – z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym, a w przypadku braku takiego podpisu, po przesłaniu wersji elektronicznej wniosku, wydrukowania formularza, ręcznego podpisania i przesłania pocztą lub przekazania za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie. Sam wniosek o dofinansowanie (jego formularz) zostanie poszerzony o dodatkowe warunki związane z prefinansowaniem, jeśli wnioskodawca zadeklaruje chęć skorzystania z tego finansowego udogodnienia.

Rozpatrzenie wniosku zainteresowanej osoby powinno trwać do 14 dni. Następnie w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia. Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego złoży końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego przez beneficjanta. Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu przez beneficjenta.

(fot. źródło MKiŚ)

14 komentarzy

 1. O szczęście niesłychane idą w pisdu pieniądze uciułane

  • Nie uciułane tylko dodrukowane.

   • Kuba nie dociera, że każde pieniądze się drukuje? Nie dodrukowane, ale zarobione przez dobre rządzenie przez rząd PiS. Tu nie ma, że piniędzy nie ma i nie będzie. Tu dba się o naród a nie o brudne złodziejskie interesy Sławka Nowaka i Giertycha.

    • Do szkoły douczyć się czym kończy się dodrukowywania pieniędzy i ciemna maso
     … rząd nie zarabia pieniędzy on je przekłada z jednego worka do drugiego i wyciąga z kieszeni podatników no chyba że dodrukuje ??.

    • osiem gwiazdek

     I dzięki pis największą mamy inflację w Europie.

    • Ada, jesteś trollem czy naprawdę wiedza zerowa?

 2. dopóki będzie niezdrowe jedzenie, będzie zatrute powietrze – te wszystkie toksyny muszą się wydostać z organizmu, a najwięcej w postaci lotnej..

  • Pieczychlebek Garncarz

   Są podobno takie filtry dodu*ne. Wkłada się do srodka i można walić do oporu, niech grzmi?????

 3. Wojna więcej wygenerowała niż my wszyscy przez zimę paląc węglem

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   I dzięki wojnie, przeprosimy polski węgiel, bo gaz podrożeje szybciej niż zdążymy wymienić kopciuchy na niekopciuchy.

 4. Czyli styropian i piece w sklepach pójdą 50% w górę ! Dziękuje PIS, dalej tak róbcie to ludzie sami zaproszą Putina żeby was usunął! Kto głosuje na tą bandę nieuków? Kaczyński ostatnio: ,,…Bo przecież w Niemczech euro nie jest warte więcej niż trzy złote. Nawet jest mniej warte, a nie 4,50 czy prawie 5 zł” i tu dowód że rządzą nami ludzie oderwani od rzeczywistości! Polacy obudźcie się i pogońcie tych komunistów!

 5. Dziadek ze Slamsowa

  To program nie dla biednych, mnie np. nie stać wziąć kredytu, żeby go dołożyć do obiecanek-cacanek rządu i zmienić węglowego kopciucha ,
  na piec gazowy, do którego i tak zaraz podrożeje gaz. Dzięki inflacji, po dokonaniu opłat niewiele mi zostanie na chleb nasz powszedni (co raz to droższy).

 6. Hahahaaa a obiecanki cacanki i gawiedź się cieszy.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo