Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe zasady rozliczania dodatków covidowych dla medyków

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 listopada 2021 roku personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Dla placówek medycznych, które leczą pacjentów z COVID-19, oznacza to czytelniejsze reguły przyznawania dodatku covidowego.

Od 1 listopada 2021 roku tzw. dodatek covidowy przysługuje personelowi medycznemu za każdą godzinę pracy z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Koniec z incydentalnością

To zmiana oczekiwana przez placówki medyczne leczące pacjentów z COVID-19. Kierownicy tych placówek mieli często trudności z doborem kryteriów, po spełnieniu których personel medyczny kwalifikował się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Wątpliwości budziła tzw. incydentalność w udzielaniu pomocy pacjentom hospitalizowanym ze względu na podejrzenie i zakażenie koronawirusem.

Wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym znacznie ułatwia placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek oraz indywidualne określenie jego wysokości. Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Nie będą więc możliwe sytuacje, jak jeszcze na wiosnę tego roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszani byli pracownicy, którzy przy pacjentach covidowych przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni.

Konkretny termin na korekty informacji o dodatkach

Znowelizowane polecenie Ministra Zdrowia dla Prezesa NFZ w sprawie wypłaty dodatkowego świadczenia pieniężnego w związku z COVID-19 doprecyzowuje ramy czasowe na wprowadzanie korekt do informacji o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatku i wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatku.

Zgodnie z nowymi przepisami korekty informacji (za okres do 30 września 2021) o wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, łącznie z kosztami pracodawcy, kierownicy placówek medycznych muszą przekazać do NFZ, do 15 listopada 2021.

W przypadku korekt informacji w kolejnych okresach, kierownicy placówek medycznych będą musieli przedstawić w ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, którego dotyczy informacja. Do 10 listopada placówki medyczne mają czas na przesłanie do NFZ informacji za październik 2021. Ewentualne korekty tej informacji placówki, według nowych reguł, będą mogły złożyć maksymalnie do 31 grudnia 2021 roku.

Wprowadzenie jasnych ram czasowych zapobiegnie przedłużaniu czasu na poprawki dokumentów, w efekcie personel medyczny, który zostanie zakwalifikowany do otrzymania dodatku po korekcie, szybciej otrzyma wypłatę.

Kto otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie i w jakiej wysokości?

Dodatek covidowy wynosi 100% wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy osoby, która (kryteria poniżej muszą być spełnione łącznie):

 1. wykonuje zawód medyczny
 2. uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
 3. pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł. Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Trzy dni na wypłatę dodatku covidowego

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada za przekazanie placówkom medycznym środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia. Fundusz wypłaca placówkom należne środki w terminie 3 dni, pod warunkiem, że przesłane dokumenty są prawidłowe i nie wymagają korekty lub uzupełnienia. Czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez NFZ z placówek medycznych.

Ponad 8 miliardów złotych na dodatkowe wynagrodzenie

Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił już ponad 8,2 miliarda złotych na dodatki covidowe dla personelu medycznego i niemedycznego, w tym:

 1. 8,06 miliarda złotych dla personelu medycznego
 2. 219 milionów złotych (dodatki jednorazowe) dla pozostałego personelu.

(fot. pixabay.com, źródło NFZ)

Autor: redakcja

28 komentarzy

 1. Pójdę za radą Horbana i przekwalifikuję się na medyka. Nigdzie tak nie zarobię. Przekonała mnie radość tej pani ze zdjęcia. Pandemio trwaj! A niektórzy zastanawiali się czemu strażacy z osp wzniecają pożary…

 2. Dodatek za … za co wlasciwie? Co takiego jest w covidzie czego nie ma w raku? Wrzucaja pacjenta na łózko i tyle. Nie maja na to lekow,nie musza obmywac ran i wybroczyn. O co tu ku.. chodzi?! Kto to wymyslil? Dlaczego tak dotuje sie walke z chorobą,ktorej tak jak grypy nigdy nie zwalczymy?

 3. Teraz widać komu zależy aby paranodemia trwała.

  • Bez dodatkowej kasy dla medyków zabawa w Pandemie by się nie udała. Nie da rady bez udziału lekarzy… zatem wykorzystano naturę ludzką i jej mroczne elementy. Dodatki za pacjenta ( nawet przy teleporadzie), respirator, za wpisanie go w akt zgonu etc… sa stosowane na całym świecie. W USA okazało się ze pazerni lekarze tak ochoczo wpisywali modną chorobę w akt zgonu, że tylko 6% zgonów faktycznie tyczyło Covid…

 4. No to już szans na zakończenie tego cyrku nie ma. Przecież każdego wyślą na test – pozytywny rzecz jasna.

  • Biznes się kręci:
   – kasa za testy
   – kasa za szczepionki
   – kasa dla branży medycznej za kowid.

   Kowidowi płaskoziemcy tego nie widzą. Zamiast leczyć chorobę, to jest mieszanie patykiem w zupie.

 5. Jak zaczniemy rozliczać plandemistów to każdy kto wziął pieniądze weryfikacji nie przejdzie

 6. A w szpitalu na oddziale psychiatrycznym okolo30 pacjentów z cowidem personel niemedyczny cały czas przy pacjentach i medyczny i nikomu się nic nie należy .Gdzie tu sprawiedliwość.

 7. A gdzie sa dodatki dla nauczycieli, którzy codziennie obcują z tłumem niezaszczepionych zasmarkanych dzieciaków??? I dla kasjerek w marketach, na które codziennie kichają setki klientów? I dla kierowców MPK, którzy 8 godzin dziennie spędzają wsród setek pasażerów?

 8. nie ma o co się spuszczać

 9. I tak oto dokonano podziału na tych lepszych co chwalą z troską w głosie pandemię i śmieciową resztę która próbując się leczyć, ma statystycznie dostarczać dowodów na jej istnienie (poda się cv19 jako schorzenie podstawowe choćby przy złamaniu).

 10. Dokładnie tak to wygląda od początku, z tym że obecnie nie może przekraczać 15 tyś miesięcznie, a może ktoś przypomni ile było na początku ?
  Bo ludzie nie dostali tej informacji, a nie miało przekraczać dwa razy tyle. Pacjenci byli zadziwieni dlaczego szpitale, przekształciły się na oddziały covidowe. Pootwierano szpitale polowe – a kto wygrał przetargi na zaopatrzenie tych „placówek”? Operacje planowane zostały wypieprzone z grafiku ludzie czekali na biodro, kolano i nic nikogo nie obchodziło. Przychodnie pozamykane, tylko tele-porada za 100 zł od pacjenta na NFZ, a nie jak do tej pory za wizytę 60 zł (stawka z cennika). Czy ludzie naprawdę nie wiedzą na czym polega umowa NFZ, za wszystkie usługi jest zapłata. Za wypełnienie części umowy, czyli jeśli lekarz wypisuje nam receptę to cennik na ten świstek też istnieje, czy zwolnienie to też itd. Za e-recepty też dostają dodatek, to usprawnienie dla pacjentów, ale trzeba było towarzystwo zmusić dodatkiem % żeby je wystawiali.

Z kraju