Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe przepisy mają podnieść bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przewozu zamawianego przez aplikację

Rząd chce podnieść bezpieczeństwo pasażerów, którzy korzystają m.in. z przewozu, zamawianego przez aplikację. Nowe przepisy wejdą już wkrótce.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Rząd chce podnieść bezpieczeństwo pasażerów, którzy korzystają m.in. z przewozu, zamawianego przez aplikację. W tym celu zapewniona zostanie rzetelna weryfikacja tożsamości osoby oraz jej uprawnień do kierowania pojazdem.

Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani do: weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności; weryfikacji dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów do sprawdzenia ich autentyczności z wykorzystaniem e-usługi Sprawdź uprawnienia kierowcy – Portal gov.pl (moj.gov.pl); weryfikacji, po rozpoczęciu współpracy z kierowcą, czy przewóz faktycznie realizuje osoba, której ten przewóz zlecono.

Przedsiębiorca, który prowadzi pośrednictwo przy przewozie osób, będzie miał także prawo i obowiązek przetwarzania informacji dotyczącej osób wykonujących przewóz przez 5 lat – licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą. Nowe przepisy zaostrzą również kary dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach oraz dla osób wykonujących przewóz, za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie.

Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(fot. pixabay.com)

15 komentarzy

 1. Czyli będzie drożej.

  • Jeżeli PiS nad tym pracuje to mało tego, że będzie drożej. Będzie drożej i mniej bezpiecznie. Albo w ogóle taka usługa zniknie z rynku.
   Wiadomo: „Polska w ruinie”.

   • Bardzo dobrze, że zniknie i nikt cię ruski śpiochu nie prosi o komentowanie Polskich spraw !

 2. czarno to widzę

 3. I tak beda robic co chca, nie zwracajac uwagi na Polskie prawo tak jak do tej pory.

 4. Cały czas są do tego zobowiązani i jak daleko i głęboko mają swoje obowiązki każdy wie.

 5. Świetnie, czyli dopiero teraz będzie obowiązek weryfikacji dokumentów przy osobistym stawiennictwie? Oj, to już nie będzie można wysłać skanu prawka kolegi z doklejonym w Photoshopie swoim zdjęciem? Jaka szkoda. Jeszcze jedno – przydałaby się weryfikacja ze znajomości przepisów, bo nie uwłaczając nikomu, ale mam wrażenie że uprawnienia do prowadzenia pojazdów zdobyte gdzieś w afrykańskiej dziurze, w której więcej jest dróg gruntowych po których biegają kury niż asfaltowych, średnio wpisują się w europejskie realia…

 6. Czerwona mazda z kogutem freenow, a w środku jakaś idiotka szalejąca po mieście i wyprzedzająca na przejściach. Czerwonego światła też nie widzi. Tak wygląda to bezpieczeństwo.

 7. Ostatni sprawiedliwy

  I tak ten czarny będzie jeździł pod wpływem i bez kwitów ten co go tyle razy już złapali a jeszcze więcej mu się udało! Kpina że go nie deportują!

 8. Ostatni sprawiedliwy

  Polecam kamerki ja wszystko wysyłam na stop chama i Policję !

 9. Ostatni sprawiedliwy

  Ale najogrzej że Wy! Tak właśnie Wygląda wszyscy wspieracie ten proceder zamawiając ich! W najgorsza śnieżyce będę się czołgał a z tymi „xyz” nie pojadę! W imię zasad s*! Jak Boguś mawiał,chodź obecna młodzież nie ma zasad czy Honoru…

 10. Zatrudnię kierowców BEZ PRAWA JAZDY do bolt Uber freenow.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo