Nowe oświetlenie, punkty poboru wody i ciągi komunikacyjne. Na cmentarzu na Majdanku pojawiła się nowa infrastruktura

Miasto Lublin zakończyło budowę nowej infrastruktury na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Droga Męczenników Majdanka. Wartość wykonanych robót wyniosła ponad 5,6 mln zł.

Prace na cmentarzu objęły m.in. budowę ciągów komunikacyjnych między kwaterami w nowych, włączonych do pochówków sektorach, a także powstało oświetlenie, sieci wodociągowe, punkty poboru wody i zagospodarowanie zieleni.

– Dzięki przyjętej trzy lata temu zmianie planu miejscowego, powiększyliśmy cmentarz komunalny o nowe obszary na pochówki, co pozwoli zabezpieczyć potrzeby Lublina na kilka najbliższych lat, do czasu powstania nowej nekropolii na Sławinie. Celem zrealizowanej inwestycji była budowa w tym miejscu niezbędnej infrastruktury, przede wszystkim alejek, oświetlenia i wodociągu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Prace na terenie cmentarza objęły teren o powierzchni 164 tys. m2, w jego części południowej. W sektorach S7-S14 wykonano asfaltowe alejki o łącznej powierzchni blisko 12,4 tys. m2, o wielowarstwowej podbudowie i o różnej szerokości, wynoszącej od 1,5 m do 5 m. Wzdłuż środkowej alei głównej prowadzącej od wejścia na cmentarz, pomiędzy sektorami S5 i S6, wykonano dwa pasy nawierzchni o szerokości 4,4 m z zieleńcem po środku.

Wzdłuż wszystkich głównych alejek między sektorami zamontowano oświetlenie – łącznie 88 latarni z lampami LED na żeliwnych słupach o wysokości 4,5 m. Ponadto zagospodarowano ponad 30 tys. m2 terenów zielonych. W miejscach krzyżowania się ciągów pieszych między sektorami wykonano 15 placów gospodarczych z pojemnikami na odpady oraz studzienkami. Teren uzupełniono ławkami z drewnianym siedziskiem.

Co więcej, w ramach prac zbudowano 1,5 km sieci wodociągowej i 14 punktów poboru wody ze zdrojami ulicznymi. W miejscu dużej kumulacji wód opadowych powstały 3 duże studnie chłonne o średnicy 1,8 m, których zadaniem jest przejęcie spływającej deszczówki i odprowadzenie jej do gruntu.

Prace nad budową nowej infrastruktury na Cmentarzu Komunalnym rozpoczęły się ubiegłej jesieni i zakończyły w listopadzie tego roku. Obecnie obiekt został zgłoszony do nadzoru budowlanego i czeka na zgodę na użytkowanie. Łączna wartość robót budowlanych wyniosła 5,6 mln zł, w tym z zakresu branży elektrycznej 578 tys. zł, sanitarnej 545 tys. zł.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Tą główną aleje jakiś ślepy projektował ( wykonał) przesunięcie środka wyglada tragicznie.

 2. Szersze niż niektóre ulice w mieście.

 3. I to wszystko za swoje pieniądze?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej