Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe inwestycje w dzielnicach Wrotków i Ponikwoda

Ruszają kolejne ważne inwestycje drogowe, tym razem w dzielnicach Wrotków oraz Ponikwoda. Miasto podpisało już umowę na rozbudowę ul. Samsonowicza wraz z łącznikami i sięgaczami, a na dniach zostanie zawarty kontrakt z wykonawcą budowy ul. Kruszynowej. Z nowej infrastruktury mieszkanki i mieszkańcy skorzystają we wrześniu 2025 r.

– Na oba zadania pozyskaliśmy środki zewnętrzne z programów krajowych. Rozbudowa ul. Samsonowicza to istotna inwestycja dla mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Wrotków, która pozwoli na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej. Zwiększy też dostępność komunikacyjną oraz wpłynie na poprawę atrakcyjności terenów inwestycyjnych. Z kolei budowa nowej drogi w dzielnicy Ponikwoda ma na celu usprawnienie warunków ruchu kołowego i pieszego poprzez wymianę starej i wykonanie brakującej nawierzchni jezdni oraz obustronnych chodników dla pieszych. Nowa droga usprawni przemieszczanie się, a także ułatwi dojazd do głównych ciągów komunikacyjnych dzielnicy i miasta, w tym ulic Walecznych i Węglarza – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Rozbudowa ul. Samsonowicza

Podpisana umowa dotyczy rozbudowy ul. Samsonowicza na całym odcinku, tj. od budynku 1f (garaże) do budynku Samsonowicza 21 oraz od budynku Samsonowicza 29 do skrzyżowania z ul. Wapowskiego wraz z sięgaczami i drogami dojazdowymi od ul. Diamentowej. Łączna długość przeznaczonych do rozbudowy/przebudowy dróg wynosi ok. 2,3 km.

W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki oraz zatoki postojowe. Zakres zadania obejmuje także przebudowę ul. Diamentowej, wzdłuż której powstaną obustronne dwukierunkowe drogi dla rowerów i nowe zatoki autobusowe. Na skrzyżowaniu ulic: Diamentowa – Energetyków – Samsonowicza drogowcy zbudują sygnalizację świetlną. Zadanie obejmuje także budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego i kanału technologicznego. Do tego przebudowę przejdą też sieci: telekomunikacyjne, elektroenergetyczne, wodociągowe, trakcji trolejbusowej i kanalizacji sanitarnej, kolidujące z nowym układem drogowym.

Kompleksowa budowa ul. Kruszynowej

Kolejna inwestycja drogowa dotyczy dzielnicy Ponikwoda i obejmuje kompleksową budowę ul. Kruszynowej na całym odcinku, czyli od skrzyżowania z ul. Owocową do skrzyżowania z ul. Barwinkową. Zakres inwestycji przewiduje wykonanie nowej bitumicznej jezdni o szerokości 5 m w śladzie istniejącego przebiegu oraz obustronnych chodników z kostki betonowej o szerokości użytkowej 2,3 m. W ciągu chodnika zrealizowane będą zjazdy do posesji z kostki betonowej dostosowane do szerokości bram. Zamówienie obejmuje też budowę kanalizacji deszczowej na całym odcinku drogi z odprowadzeniem poprzez projektowany kanał w jezdni ul. Barwinkowej do istniejącego kanału przebiegającego w jezdni ul. Poziomkowej.

W ramach inwestycji wybudowane zostanie nowe oświetlenie uliczne. Na całej długości odcinka drogowcy wykonają kanał technologiczny. Inwestycja przewiduje również budowę brakującego fragmentu sieci wodociągowej wraz z przyłączami, a także przebudowę sieci kablowych (energetycznych) oraz sieci sanitarnych (wodociągowej i gazowej) będących w kolizji z planowanym zagospodarowaniem pasa drogowego. Drogowcy wykonają też oznakowanie poziome i pionowe oraz zamontują urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – progi zwalniające, jak również zagospodarują zieleń. W ramach inwestycji przewidziano dodatkowe nasadzenia drzew w pasie drogowym ul. Owocowej.

Koszt obu inwestycji to prawie 27 mln złotych

Obie inwestycje zrealizuje firma Strabag. Koszt rozbudowy ul. Samsonowicza to ponad 24 mln zł. Na realizację prac wykonawca będzie miał czas do 5 września 2025 r. Z Kolei na budowę ul. Kruszynowej umowa zostanie podpisana jeszcze w pierwszej połowie kwietnia na kwotę ponad 2,6 mln zł. Wykonawca będzie miał 16 miesięcy na budowę nowej drogi. Na zadania Miasto pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w łącznej kwocie ponad 25 mln zł.

(Źródło: UM Lublin)

8 komentarzy

 1. Ciekawe kiedy (albo czy w ogóle) planuje się zamienić klepisko na Romera w normalną jezdnię.

 2. I co? Nie zmienili planów? Dalej chcą wyciać te drzewa przy Diamentowej chroniace pieszych od slonca i deszczu aby zrobić kawałek drogi rowerowej? Tą drogę mozna szybciej i taniej zrobic za drzewami lub obok chodnika a nie wyrzucac w bloto tyle kasy mieszkanców. No ale drzewa do planu nie pasują! Pewnie obiecali ze posadzą gdzieś kilka patyków lub krzaczków.

 3. W końcu Samsonowicza, masakra tamtędy jechać…

 4. Ściana wschodnia

  Ul. Kruszynowa, inwestycja o długości 200 metrów 😆 Niezwykle ważna inwestycja na Ponikwodzie. Czy zabezpieczono już miliony złotych na nagrody za przeprowadzenie tego przedsięwzięcia?

 5. Który cfaniak ma tam bank ziemi?

 6. To co? Jak wszystkie dookoła Kruszynowej w asfalcie to nie robić, czy ktoś tam na kruszynowej latami czekał, żeby uruchomić znajomości? Budują w szczerym polu, to pewnie na układzie. Budują uzupełniając braki, to też pewnie po znajomości.
  Oj dzieci, dzieci,

 7. A kiedy będzie wyremontowana 100lecia😡😡😡 to jest dopiero tragedia po 30km/h bo szybciej i zawieszenie by poszło.

Dodaj komentarz