Sobota, 20 lipca 202420/07/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe chodniki, ścieżki rowerowe i doświetlone przejścia powstają przy drogach. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa (zdjęcia)

Przy kilkunastu drogach wojewódzkich w naszym regionie zaplanowano budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Jak zaznacza Zarząd Dróg Wojewódzkich, dzięki temu w znaczący sposób poprawi się bezpieczeństwo niechronionych użytkowników ruchu drogowego.

Przy drogach wojewódzkich w naszym regionie trwają prace związane z budową chodników, ciągów pieszo-rowerowych oraz tras dla jednośladów. Inwestycje te realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie w ramach programu, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu. Środki na ten cel zostały pozyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Jak wyjaśnia Kamil Jakubowski z ZDW w Lublinie, w ramach umowy jaką Województwo Lubelskie zawarło 8 grudnia 2023 roku z Ministerstwem Infrastruktury zostanie zrealizowanych 18 zadań. Projekt obejmuje łącznie budowę ok. 25,35 km chodników oraz ścieżek rowerowych. Łączna wartość zadania to 29,9 mln zł.

W ciągu drogi wojewódzkiej nr 698 przy ul. Wojska Polskiego w Terespolu oraz przy drodze wojewódzkiej nr 807 w ciągu ul. Żelechowskiej w Łukowie powstaną ciągi pieszo-rowerowe, przy przebudowywanych drogach wojewódzkich nr 813 i 815 trasy dla rowerów o długości 4,3 oraz 3,5 km, przy drodze wojewódzkiej nr 821 w Kaznowie Kolonii również ścieżka rowerowa, przy drodze wojewódzkiej nr 822 chodnik, natomiast przy drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowościach Elżbieta i Ożarów Pierwszy ciąg pieszo – rowerowy.

Droga wojewódzka nr 841 w miejscowości poprzez Busówno uzyska chodnik, droga wojewódzka nr 843 w miejscowości Depułtycze Królewskie ścieżkę rowerową, droga wojewódzka nr 844 w miejscowości Czerniczyn ciąg pieszo-rowerowy, droga wojewódzka nr 849 chodnik oraz oświetlone przejścia dla pieszych, droga wojewódzka nr 854 w miejscowości Opoka chodnik, podobnie jak droga wojewódzka nr 855 w miejscowości Trzydnik Duży Kolonia. Chodnik zaplanowano również przy drodze wojewódzkiej nr 863.

Ścieżka rowerowa powstanie w Ostrowie Lubelskim przy drogach wojewódzkich nr 813 i 821, a przy „starej” drodze krajowej nr 19 Lublin – Kraśnik – Janów Lubelski powstaną chodniki. Mowa tu o miejscowościach Wilkołaz Pierwszy, Lasy i Polichna Druga.

15 komentarzy

 1. no i gitara niech Franio ekologicznie za ciężarówki robi , nawet dzwig niech na rowerze zrobią i dalekobieżne na hel rykszami wożą …. proponuję pancerne rowery na ukrainę wysyłać wg kretyna , albo drony

  • Fentanyl przedawkowałeś, czy zwykły alkohol, że takie głupoty wypisujesz?
   Nikt nie twierdzi, że rower ma robić za samochód ciężarowy, ale do przewiezienia jednej osoby, przy poruszaniu się większości osób po mieście zupełnie wystarcza. Tak samo, a niekiedy lepiej niż 20-letni diesel, którego nie masz gdzie zaparkować, albo szkoda Ci kasy na parking.

   • O to to racja. A rowerzysta te pieniążki które samochodziarz wydaje na paliwo i parking wyda na kawę ciastko czy lody, sidząc beztrosko i parkując rower za darmo przy sobie. Polacy to nadal w wiekszości autoholicy, samochód to bozyszcze najwieksze

  • Zanim to napisałeś, trzeba było przynajmniej czymś przykryć rowery na balkonie. Ludzie widzą, żeś korbiasz.

 2. A doczekamy się kiedyś połączenia drogi rowerowej od Mełgiewskiej do Turystycznej w naszym cudownym mieście inspiracji?

  • Jeżeli DdR projektują osoby, które ostatni raz rowerem jechały po swojej I KŚ, to wygląda ona jak lubelska komunikacja miejska. A tworzą ją osoby, które autobusami nie jeżdżą.

 3. Precz z drogowym ładem, nie chcemy waszego zachodniego postępu, gnojowice wylać trza.

  • Dla ekologii, trzeba zamknąć wszystkie fabryki samochodów i dojeździć wszystkie istniejące graty. 16-letnia średni wiek pojazdów powinien się zamienić w 25-letni. Do tego w starych /dieslach trzeba pousuwać wszystkie filtry i katalizatory.

 4. Czy doczekamy się kiedyś mądrych zarzadcow drog?

 5. I po co te drogi rowerowe skoro rowerzyści i tak po chodnikach jeżdżą, przejeżdżają przez przejścia dla pieszych…a w dodatku uważają ze maja do tego pelne prawo i mają pierwszeństwo…

 6. Drogi wyposaża się w chodniki i DdR. A wszystkie wpisy (poza Franiem) krytykują ten pomysł. Przecież na tych chodnikach i DdR będziecie parkować swoje 20-letnie aŁdice.

 7. Gdy będziecie musieli przymusowo odśnieżać państwowe chodniki,nie zapominajcie komu zawdzięczacie ten zaszczyt.Ośnieżanie chodnika to obowiązek, który wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach wprowadzony przez koalicję SLD-PSL.

 8. A droga DW 842 do Wysokiego bez remontu i trawa wysoka na 1.5m skandal do roboty zarządco drogi!!!

 9. Ścieżka rowerowa na trasie z Zamościa do Krasnobrodu by się przydała!

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport