Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niedawno zdobył prawo jazdy, uznał jednak, że przepisy nie są dla niego. Pożegnał się z uprawnieniami

Choć 19-latek posiadał od niedawna prawo jazdy, to już był kilkukrotnie zatrzymywany za brawurową jazdę. Policjanci uznali więc, że powinien od nowa postarać się o uprawnienia do kierowania.

Po raz kolejny będzie musiał stawić się na egzamin na prawo jazdy 19-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego, który wczoraj rano został zatrzymany do kontroli na drodze krajowej nr 76 Łuków – Garwolin. Policjanci patrolujący tą trasę dostrzegli auto, które poruszało się ze znaczną prędkością. Pomiar wykazał, że kierowca w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechał 108 km/h.

Młody mężczyzna został ukarany mandatem, na jego konto trafiło też 10 punktów karnych. Jednak sprawdzenie w policyjnym systemie wykazało, że 19-latek posiada od niedawna prawo jazdy, do tego słynie ze swojej brawurowej jazdy. Był już karany za poważne wykroczenia w ruchu drogowym. Z uwagi, iż jako początkujący kierowca, jest on objęty specjalnym nadzorem, czyli dwuletnim okresem próbnym, policjanci zatrzymali mu uprawnienia do kierowania. Mężczyzna będzie musiał od nowa ubiegać się o zdobycie prawa jazdy.

Zgodnie z przepisami kierowca, który w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy rażące wykroczenia w ruchu drogowym, traci uprawnienia do kierowania pojazdami. Dodatkowo okres próbny może zostać wydłużony o kolejne dwa lata jeśli początkujący kierowca popełni dwa rażące wykroczenia. Chodzi tu o przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h; prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu; wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony; wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych; wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

16 komentarzy

  1. Łuków miasto tłuków

  2. Prawo jazdy nie dowód osobisty – nie każdy musi mieć.

  3. po czym panowie mundurowo udali się do komisariatu z podobną prędkością co młody chłopak, jednak im nic nikt nie zrobi. kraj równych równiejszych i policjantów.

Wiadomości z info112