Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne załamanie pogody nadchodzi do woj. lubelskiego. Będą opady marznące i gołoledź, potem wichura do 85 km/h

Na region docierają zimne masy powietrza arktycznego z północnego-wschodu. Wraz ze zbliżaniem się niżu lokowanego na północ od Polski, zaczniemy dostawać się w ciepły wycinek wtórnego cyklonu, który pojawi się wkrótce nad Skandynawią. Wiatr w pierwszej połowie nocy był słaby, potem będzie się wzmagał.

Czwartek przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże, przejściowo również całkowite. Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem przechodzące stopniowo w deszcz na froncie ciepłym. W całym regionie możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 3°C do 5°C.

W pierwszej części dnia będzie lekki mróz, co w kontakcie opadów deszczu z wychłodzonym podłożem powodować ma gołoledź. Wiatr będzie nasilać się z każdą godziną, prognozowany jest dość silny i porywisty, sięgając w porywach do 70-85 km/h z przewagą sektora południowo-zachodniego i zachodniego. Zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami i innymi obiektami oraz unikać przebywania pod nimi. Miejscami może dochodzić do przerw w dostawach prądu. Nie można wykluczyć wiatrołomów, zatem zachowajmy szczególną ostrożność w czasie przemieszczania się przez większe kompleksy leśne. Pogoda stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz mienia. Z powodu wichury energetycy i strażacy mogą mieć pełne ręce pracy.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże, przejściowo również całkowite. Prognozowane są przelotne opady deszczu na przemieszczającym się chłodnym froncie, lecz od północy wraz z napływem zimniejszego powietrza przechodzące w mieszane. W najchłodniejszej części nocy od 1°C do 3°C. Wiatr dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h, zachodni.

W piątek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Prognozowane są w całym regionie przelotne opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, lecz po południu przechodzące w przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Opady zimowe o podłożu konwekcyjnym powodować mogą pogorszenie widzialności poziomej w czasie śnieżyc konwekcyjnych do 200-400 m i szybki spadek temperatury oraz pogorszenie warunków do jazdy. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65-70 km/h, zachodni, nasilający się istotnie w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych. Pod koniec dnia wyraźnie słabnący i nie stanowiący już istotnego zagrożenia.

Koniec listopada przyniesie przewagę mocno wychłodzonych mas powietrza o cechach arktycznych. Na termometrach nocami będzie nawet -10°C/-7°C, ale skala spadków temperatury będzie zależna od wielkości przejaśnień, rozpogodzeń i prędkości wiatru oraz lokalnych uwarunkowań terenowych. Za dnia coraz częściej utrzymywać ma się całodobowy mróz. Dodatkowo możliwe są kolejne opady śniegu. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to pod koniec miesiąca w woj. lubelskim będzie leżeć nawet 10-15 cm białego puchu. Zima termiczna może utrzymać się nawet do pierwszych tygodni grudnia m.in na wschodzie kraju.

Prawdopodobieństwo wystąpienia wichury, która jest prognozowana w całym regionie w czwartek i nocy z czwartku na piątek wynosi 95%. Natomiast opadów marznących 85%, które mogą spowodować trudne warunki do jazdy na drogach regionu. 

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów

10 komentarzy

  1. A czy będą niszczycielskie burze? Dlaczego jeszcze nie ma wróżby? Jest obecnie podobne prawdopodobieństwo ich wystąpienia jak wtedy gdy o nich informujecie.

  2. Serio jak wy żeście na to wpadli pewnie zaraz trzeba będzie do schronów schodzić bo nad istny armagedon chyba najwyraźniej ktoś w redakcji zapomniał jaka mamy teraz porę roku i że takie ekscesy pogodowe to nie jest nic nadzwyczajnego to norma więc po co wiecznie straszycie

  3. Henio z fan clubu wzajemnej adoracji

    Oj jak dobrze, że niebezpieczne załamanie pogody nadchodzi do woj. lubelskiego,
    Oby wróżby się spełniły i żeby jak najwięcej się działo, Będzie o czym pisać, komentować też…

  4. Oj tak Oj tak jest i się czego bać więcej anomali pogodowych widziałem I żyje a wtedy nie było internetu i komórek jedynie TVP i jakoś ludzie się nie przejmowali a tu jakieś załamanie i wielka wrzawy

  5. I jak zwykle nic ciekawego nie było, a hałasuuuuu ola boga

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo